Dilde Beyaz Lekeler – Nedenleri ve Tedavisi

Dilde beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilecek birkaç rahatsızlık vardır. Bazı durumlarda bu lekeler dili tamamen beyaz bir tabaka haline getirebilir. Bazen bu beyaz tabaka geçici ve zararsız olurken, bazı durumlar başka bir rahatsızlığın yan etkisi olabilir ve yeterli düzeyde tedavisi için tıbbi yardım gerekebilir. Diğer yan etkileri kontrol etmek, beyaz lekelerin olası nedenlerini azaltmanıza ve böylece onlardan kurtulmanıza yardım edebilir.

Dilde Beyaz Lekeler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Dildeki beyaz lekeler ya da noktalar zararsız bir tabaka da olabilir, daha ciddi bir rahatsızlığın işareti de olabilir. Bu lekeleri hafifletmek için belirtilerinizi not edin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Dilinizdeki lekeler iki haftadan uzun süredir devam ediyor ise doktor yardımı almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dildeki beyaz lekeler için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Dildeki Beyaz Lekeler Neye Benzer?

Dildeki beyaz lekelerin nedeni, niteliğine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Lekeler gayet küçük olabileceği gibi bazen büyük ve düzensiz şekillerde olabilir. Çoğu vakada lekeler dilin kenarlarında başlar ve merkezine doğru yayılır. Bazı vakalarda ise lekeler dili tamamen kaplayan bir tabakaya dönüşür. Bu, eğer kontrol edilmezse gayet kalın bir hale gelebilir. Ayrıca, dilinizdeki tabaka aldığınız gıdalar ya da tabakaya yakalanan bir bakteriye göre renk değiştirmeye başlayabilir.

Dilde Beyaz Lekelerin Nedenleri

Dilinizde beyaz lekeler ortaya çıkmaya başladığı zaman, sebebini bulmak için hızlı bir şekilde önlemler almalısınız. Dildeki beyaz lekelerin muhtemel ve yaygın sebepleri aşağıda verilmiştir.

Pamukçuk
Pamukçuk dildeki beyaz leke ve tabakaların oluşmasındaki en yaygın nedenlerden biridir. Pamukçuk, kendini ağzın içinde belli eden bir mantarın büyümesidir. Bu beyaz lekeler dile ek olarak, diş etlerinde, yanaklarda ya da damakta da ortaya çıkabilir. Pamukçuk sebepli lekeler çökeliği andırabilir ve kazıyarak kolayca çıkarılamaz. Yetersiz beslenme ve antibiyotikler bu rahatsızlığı geçirme riskinizi arttırabilir.

Aşırı derecede kuruluk
Eğer ağzınız aşırı derecede kuru hale geliyorsa dilinizde beyaz plaklar ortaya çıkabilir. Bu lekeler tehlikeli değildir, sadece vücudunuzun açık bir şekilde sıvı kaybı yaşadığının işaretidir. Bu durumda, her ne kadar kuru ya da rahatsız hissettirseler de, hacim kazanmamalı veya ince tüylü bir yüzeye dönüşmemelidir.

Liken planus
Sık sık dilinde ya da derisinde beyaz lekeler ortaya çıkan kişiler, liken planusdan etkilenmiş olabilir. Bu, aslında hepatit C’nin alerjik bir oluşumudur. Bu lekeler bu rahatsızlığa maruz kalmanız nedeniyle verdiğiniz reaksiyon zamanı ortaya çıkar. Bu rahatsızlık tütün ürünleri kullanımıyla daha kötü bir hale gelir. Hastalarda çiğneme tütünü kullanımı sonrasında daha ciddi lekeler ortaya çıkması yaygındır. Bu ayrıca risklidir zira, liken planus sebepli lezyonlar uzun süreli tütüne maruz kalmaları durumunda kanserli hale gelebilir.

Harita dil
Harita dil hastalığı da ayrıca dil üzerinde bazı oluşumlara neden olur. Bu benekler, egzamaya yakalanan birinin derisinde çıkanlara benzer olarak beyaz ve pul pul olur. Bazı doktorlar bu beyaz lekelerin, sedef hastalığını ağız versiyonu olduğuna inanırken, diğerleri bunun alerjik ve vücuttaki stresin kaynağı olduğuna inanır.

Ağız kanserleri
Bazı ağız kanserleri kendilerini ağızda beyaz lekeler olarak belli eder. Dildekilere ek olarak, boğaz ya da diş etinde ortaya çıktığını görebilirsiniz. Eğer sıklıkla alkol ya da tütün ürünleri kullanıyorsanız, bu tür yaraların ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Ayrıca, erkeklerde ağız kanseri olma ihtimali, kadınlara göre daha fazladır.

Lökoplaki
Tütün kullanımı da ayrıca lökoplakiye yol açabilir. Bunlar, ağız boyunca ancak çoğunlukla dilde ortaya çıkan beyaz beneklerdir. Bu benekler çoğu zaman düzensiz boyut ve yüzeylidir ve bazen ince tüylerle kaplı olarak ortaya çıkabilir. HIV ya da AIDS gibi hastalıklardan muzdarip olduğundan dolayı bağışıklık sistemi zayıflayan bireylerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma riski daha yüksektir.

Tabaka
Eğer dildeki lekeler beyaz bir tabaka şekli almaya başladıysa, bu basitçe, ortaya çıkan bir tabaka olabilir. Bu tabakanın nedeni yiyecek kalıntıları olabildiği gibi ölü deri hücreleri de olabilir. Eğer hasta iseniz, bu tabaka, hastalığınızdan dolayı oluşan balgamdan kaynaklı olabilir.

Dilde Beyaz Lekelerin Tedavisi

Dilinizdeki beyaz lekelerin tedavisi, lekelerin niteliğine bağlı olarak değişir.

Günlük olarak temizlenmek ve su içmek
Lekeler ilk ortaya çıktıkları zaman dilinizi temizlemeyi deneyin. Duran birikintiyi temizlemek için, dil fırçası kullanarak dişinizi ve dilinizi nazikçe fırçalayın. Ayrıca hala dilinizde duran parçacıkları temizlemek için bolca su içmek isteyebilirsiniz. Bol su içmek, ayrıca sizin yeterli su miktarını almanıza yardım ederek dilinizdeki beyaz lekelerin giderilmesinde faydalı olacaktır.

Bir doktora görünün
Eğer diliniz acıtıyorsa, lekeler iki haftadan uzun sürdüyse ya da dilinizde lekelere ek olarak başka değişiklikler fark ettiyseniz, o zaman doktoru görmeniz çok önemlidir. Bu lekeler, iyileşmesi için tıbbi tedavi gereken başka bir hastalığa yakalandığınızın işareti olabilir.

Eğer lekeleriniz bakteriyel ya da mantarsı büyüme gibi görünüyorsa yine doktora görünmelisiniz çünkü bu lekelerin giderilmesi için ilaçlara ihtiyacınız olması muhtemeldir. Doktorunuz ayrıca besin düzeni ve yaşam tarzınıza ilişkin, bu lekelerin tekrar ortaya çıkmaması için kullanabileceğiniz tavsiyeler verecektir.

Yorumlar (17)

 1. emre

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler de hangi bölüme gitmek gerekiyor? Dildeki beyaz renk için

  • @

   Öncelikle dermatoloji bölümüne gidebilirsiniz.

 2. Elif

  Dilimden abdest aldigim da agzima su aldiktan sonra tukururken kan geliyor ve dilimin ustu cok aciyor sebebi ne olabilir acaba lutfen cevap yazin

  • sağlık&yaşam

   Dokular zedelenmiş olmalı yeterli bir teshis ve tedavi için en yakın sağlık merkezi ne başvurmanızı tavsiye ederim .

 3. Yücel

  Şu anda dilim okadar kötü bir haldeki ne yapacağım bilmiyorum çok halsizim dilimde sarı bir tabaja oluşuyor ağzım komple bir ağrı içinde

 4. gunes

  kızım 5 aylık dılınde beyaz lekeler var doktor harıta dıl dendi tedavisi nedir neyapmalıyım lutfen yardımcı olun sutumu tutmuyor

 5. Ramazan can

  36 yaşındayım 15 yaşından bu yana dilimin üstü beyaz yatmadan önce fırcalıyorum sabah kalkınca yine aynı ne yapmalıyım

  • Emre

   Aynen kardeşim 5 6 yıldır bende de var ama ne yaptıysam geçmedi tedavisi var mı acaba

  • Soran

   Dostum yastığa beyaz leke bırakıyor musun ? Konuşmanda sıkıntı oluyor mu. Ve dilinde biçimsizlikler başladımı: hafif yarıksı,hafif eksilmiş et,hafif girintili çıkıntılı görünüm ..

 6. Serkan ozsarac

  Dört aylık bebeğim var dilinin üstünde soyulan var neden kaynaklidir

  • lekeli dil

   benim dr dilimin ustunde tuy gibiseyler bir bolumde yok dilimin ortasinda 5 kurusa yakin bir bolumde o tuycukler yok tuy olan yerler beyazimsi orasi kirmizi soyulmus gibi bunun sebebi ne olabilir ve orasi oyle diye tat ta o bolge alamiyormu cunku o tuycuklerden tat aliyormusuzda

 7. Alican

  Evet

 8. Elgun

  Dilin uzerinde kabarmis sekulde beyaz lekeler var .cocugun 2 yasi var .neden ola bilir.resmini size nasil yollaya bilirim.

 9. İktisatçı bayan

  Dun bir anda oldu dilimde pamukcuk gibi bir tabaka tırnagımla kazidim sonra fircaladim bogazima inen tarafta biraz kalmisti su an yine hissediyorum arastirayim dedim. Antibiyotik kullaniyorum midem icin gunde 10 tane icmem gereken ilacim vardi acaba yan etkisi olabilir mi? Prospectslerini okudum hic boyle bir yan etkisi yok hic birininde ama yarın yine de bi eczaneye danısayım. Korkutucu duruyor.

 10. Haci Sülo

  Dilimde beyaz lekeler var agnucaston ilaci kullandim acaba dilimdeki beyazliklarn ve dilimdeki yanmanin sebebi o ilacmidir eger oysa hastaneye gitmeme gerk varmi o ilaci kullanmayimi ?

 11. RODRIGO

  TEŞEKKÜR EDERİM

 12. Hilal

  Bende de aynı problem var ağzımda beyaz bir tabaka var yediğim yiyeceğe göre renk değiştiriyor ve kötü ağız kokusu yapıyor sizdede oluyormu yardımcı olur musunuz?

Sonraki yazı yükleniyor...