Dilde Kararma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dilde Kararma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dilde Kararma Nedir?

Dilinizin renginde kararma gördüğünüzde endişelenebilirsiniz fakat bu ciddi bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Dilde kararma olduğunda dilin üstünde tüylerin oluştuğunu da görebilirsiniz. Ancak onlar tüy değildir. Bu iki belirti, bazen siyah tüylü dil de denilen geçici bir durumun belirtisidir.

Bu durumun neden oluştuğunu ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Dilde Kararma Neden Olur?

Diliniz, papil denilen yüzlerce küçük yumruyla kaplıdır. Genellikle onları fark etmezsiniz fakat ölü hücreler papillerin uçlarında toplandığında papiller olduklarından uzun görünürler.

Bu uzun papiller, bakterilerden ve diğer mikroorganizmalardan kolayca lekelenerek dilinizde siyah ve tüylü bir görünümün oluşmasına neden olur.

Uzmanlar, dilin ölü deri hücrelerini bazı zamanlarda neden atamadığını henüz anlayabilmiş değiller. Dilde kararmaya neden olduğundan şüphelenilen durumlar:

Dilin Rengini Karartan Etkenler

Dilinizde birikmiş ölü hücreler olduğunda, bakteriler ve diğer mikroorganizmalar dilinize tutunabilir. Böylece diliniz koyu kahverengi veya siyah görünebilir.
Bu duruma etkisi olabilecek diğer faktörler:

Dil Kararması Nasıl Tedavi Edilir?

Dilde kararma, genellikle tedavi gerektiren bir durum değildir. Çoğu durumda, dilin düzenli olarak fırçalanması dildeki ölü hücrelerin birkaç gün içinde tamamen kaybolmasını sağlayarak dildeki kararmayı geçirir.
Bu duruma kullandığınız bir ilacın veya sıvı diyetinin sebep olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz ilacınızın dozunu ayarlayabilir veya size mantar önleyici ya da antibakteriyel ilaç vererek ağzınızdaki mantarlarla ve bakterilerle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
Retinoid içeren ilaçlar da dilinizi düzeltebilir.
İnatçı şekilde uzun papilleri doktorunuz karbon dioksit lazerle ya da elektrodesikasyonla keserek papilleri mühürler.
Ancak, bu durumu kendi başınıza da çözmeniz mümkündür. Dildeki kararmayı geçirmek için yapabilecekleriniz:

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...