Dilde Siyah Lekeler – Nedenleri ve Tedavisi

Dilinizde siyah lekeler görmek korkutucu olabilir; ancak bunlar tam olarak panik sebebi değildir. Siyah lekelerin sebeplerini sınırlamak, durumunuzun ciddi olup olmadığı ve kurtulmak için ne tür bir tedavi gerektiğini belirlemek için yardımcı olacaktır. Rahatsızlığın olası sebeplerini azaltmada faydalı olması için, dilinizdeki siyah noktalarla birlikte maruz kaldığınız diğer belirtileri not etmeniz önemlidir.

Dilde Siyah Lekeler Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Dilde siyah lekeler ya da noktalar, dilin doğal renklenmesinden kaynaklı olabilir. Ancak ayrıca, kıllı dil gibi daha ciddi bir rahatsızlığı geçiriyor olduğunuzun uyarı işareti de olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Ağız bakımı ve hijyenine önem gösterin. Doktorunuzun talimatlarını eksiksiz yapın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dilde siyah lekeler için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Dildeki Siyah Lekeler Neye Benzer?

Siyah lekeler ortaya çıkma sebeplerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı vakalarda dil üzerindeki, kelimenin tam anlamıyla küçük siyah lekeler olabilir. Diğer vakalarda dil üzerinde, genellikle yanlardan başlayıp ortaya doğru yayılan siyah benekler ortaya çıkabilir. Lekelerin koyuluğu da ayrıca hastadan hastaya değişebilir. Bazıları açık ve gri olabilirken, bazıları daha kahverengi ve bazıları çok koyu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı durumlarda dildeki siyah lekeler nispeten artabilir; ancak bu, ağrı ya da rahatsızlığa sebep olmayacaktır.

Dilde Siyah Lekelerin Nedenleri

Yapısal Bozukluklar
Bir takım yapısal bozukluklar dildeki siyah renklenmeye yol açabilir. Dilde siyah lekelerin en yaygın sebeplerinden birisi hiperpigmentasyon ya da oral ağız dokusu tümörüdür. Bu aslında, zamanla daha çok göze çarpabilen dildeki bir doğum lekesidir.

Kimyasallara maruz kalmak
Bazen dilin tamamı siyaha dönecektir. Dilde doğal olarak bulunan asitlerle reaksiyona geçebilen bizmut gibi kimyasallara aşırı maruz kalmak, dilin renginin geçici olarak siyaha dönmesine neden olur. Pepto-bismol tablet (bir mide ilacı)gibi çiğnenebilen kimyasallar bunun en yaygın kaynaklarıdır.

Kıllı dil
Kıllı dil gibi bir rahatsızlık da dili tamamen siyaha döndürebilir. Aşırı tütün, alkol ya da antibiyotik kullanımı nedeniyle, dilde çok küçük siyah lekeler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu, dil üzerinde küçük siyah benekler çıkartan bir mantar nedeniyle olur. Eğer kendinizi bu ürünlere maruz bırakmaya devam ederseniz, siyah lekeler tüm dil siyaha dönene kadar yayılacaktır.

Ağız pirsingleri
Eğer yakın zamanda bir ağız pirsingi yaptırdaysanız, yapılan bölgenin etrafında siyah renklenme görülebilir. Bunun sebebi delinme sürecinde dilin zedelenmesi ya da ayrıca pirsingdeki metale maruz kalması olabilir. Dili ısırmak, çarpmak ya da dilde kesiğe neden olmak da benzer bir şekilde dilde zedelenmeye neden olabilir.

Ağız kanseri
Uç vakalarda dil, ağız kanserine yakalanma sebebiyle siyaha dönebilir. Böylesine bir durum, bu hastalığın çok nadir bir yan etkisidir, yani dilinizde siyah lekeler ortaya çıkmaya başlarsa panik yapmayın ya da hemen bir sonuca varmayın. Eğer bu siyah lekeler ağızdaki yumrularla ya da şişme sorunu ile birleşirse, kanserli bir büyüme ile karşı karşıya olabilirsiniz, aksi halde muhtemelen yukarıda listelenen rahatsızlıklardan biri ile karşı kaşıyasınızdır.

Dilde Siyah Lekelerin Tedavisi

Ağız hijyeni rutininizi değiştirin
Dilinizdeki nahoş siyah lekelerden kurtulurken atmanız gereken ilk adım, ağız hijyeni rutininizi değiştirmek olmalıdır. Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalamak ağzınızdaki koyu renklenmeye katkısı olacak, ağzınızın genelindeki parçacıklardan kurtulmanıza yardım edecektir. Dilinizi siyaha döndüren oluşumdan kurtulmak için, dilinizi nazikçe fırçaladığınızdan ya da dil fırçası kullandığınızdan emin olun. Dilinizde bir hasara neden olmaktan kaçınmak için bu işlemi nazikçe yaparken dikkatli olun ve hem diş hem de dil fırçanızı için temizlenmiş bir şekilde tutun böylece, bu araçlarda bakteri oluşmaz.

Alışkanlıklarınızı değiştirin
Kıllı dil sendromundan muzdarip olduğunuzda renklenmeye neden olan mantardan kurtulmaya yardımcı olması için ağzınızı temizleyebilirsiniz; ancak siyah oluşumların geri dönmesini istemiyorsanız, problemin temelindeki nedenden kurtulmanız gereklidir. Sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak ve beslenme düzeninizi değiştirmek, bu belirtileri engellemenize yardımcı olabilir, böylece ağzınızda sürekli mantar enfeksiyonuyla karşı karşıya gelmezsiniz. Eğer ağzınızda çok fazla mantar ortaya çıktığını ya da bu mantarların hızlıca büyüdüğünü fark ederseniz, doktorunuzla iletişime geçerek mantardan kurtulmak için ek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca doktorunuz ağzınızı temizlemede faydalı olacak bazı tüyolar verebilir.

Doktorunuzun talimatlarına uyun
Eğer yakın zamanda ağız pirsingi ya da ameliyatı olduysanız, ağzınızdaki siyah renklenme muhtemelen sadece bir zedelenmedir. Enfeksiyonu engellemek için, doktorunuzun ya da pirsingcinin ağzınızı temiz tutma konusundaki tüm talimatlarını uygulayın. Eğer bir veya iki hafta sonunda renklenme azalmıyor ya da gitmiyorsa, ağzınızdaki renklenmenin ciddi bir hasarın belirtisi olmadığından emin olmak için bir dermotoloğa danışabilirsiniz.

Daha fazla tedavi
Ağızdaki oluşumlar, yutkunurken ağrı ya da zorluğun eşlik ettiği dildeki siyah lekeler, en kısa sürede doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Bu, ağız kanseri gibi daha ciddi tedavi gerektiren, daha ciddi bir hastalığı geçiriyor oluşunuzun işareti olabilir. Doktorunuz, bu lekelerden kurtulmak için ek tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardım edecektir.

Yorumlar (2)

  1. fatos

    Agzimda iki gündür siyah leke oluşumu var ve midem de şişme ve gaz birikimi problemi var

  2. fatos

    Dilimde siyah leke oluştu

Sonraki yazı yükleniyor...