Dirsek Ağrısı – Nedenleri ve Tedavisi

Dirsek ağrısı çok yaygın bir şikayettir ve bu rahatsızlığın çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bu nedenle uygun tedaviyi yapabilmek için belirtileri ortaya çıkaran doğru nedenleri ortaya çıkarmak çok önemlidir.

Dirsek Ağrısı Nedenleri

Dirsek ağrısının başlıca nedenleri şunlardır:

1. Tenisçi Dirseği
Lateral epikondilit olarak da bilinen tenisçi dirseği dirsek ağrısının en yaygın nedenidir. Tenisçi dirseği olan hastalar dirsek eklemi ve etrafına yayılan bölgelerde ağrılar hisseder ve objeleri sıkmada zorluk çekerler. Fakat adının aksine rahatsızlığın en çok görüldüğü kişiler tenis oyuncuları değildir.

2. Dirsek Çıkığı
Dirsek çıkığı ön kolla üst kolun birbirlerinden normal pozisyonlarını kaybedecek şekilde ayrılması sonucu ortaya çıkar. Dirsek çıkığı sonucu dirsek kemikleri normal dizilimlerini kaybeder.

3. Dirsek Kırıkları
Dirsek kemiklerinin kırılması düşmeler, spor sakatlıkları ve trafik kazaları sonucu bol miktarda görülebilir. En yaygın dirsek kırıkları dirsek çıkması sonucu görülür.

4. Tendinit
Tendinit eklemleri saran herhangi bir tendonda görülebilir. Dirsek ağrısına neden olan tendinitin en yaygın türleri pazu ve kol kası tendinitidir.

5. Radyal Tünel Sendromu
Radyal tünel sendromu radyal sinirlerde sinir sıkışmasına neden olan nadir bir durumdur. Genellikle bu teşhis lateral epikondilit (kasların iltihaplanması ile ortaya çıkan ağrılı bir durum) görülenlerde yaygındır ve iyileşmesi zordur.

6. Kübital Tünel Sendromu
Kübital tünel sendromu dirsek eklemini de saran dirsek kemiği sinirlerinin sıkışması sonucu ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu durum ayrıca ön kolda ani ağrılara, uyuşmalara ve parmaklarda karıncalanmalara da neden olur.

7. Dirsek Eklemi İltihabı
Dirsek eklemi iltihabı olanlarda dirsek çıkıntısı etrafındaki eklemlerde şişme ve gerginlik görülür.

8. Medyal Epikondilit
Golfçü dirseği olarak da bilinen medyal epikondilit lateral epikondilite çok benzerdir ve eklem etrafında rahatsızlığa neden olan iltihaplanma sonucu oluşan bir durumdur. Fakat semptomlar eklemin iç tarafında ortaya çıkar. Yine rahatsızlığın en çok görüldüğü kişiler golf oyuncuları değildir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer dirsek ağrınızın nedenini bilmiyorsanız ve tedavi yöntemleri hakkında bilginiz yoksa doktora görünmelisiniz. Tedavi probleminizin neden olduğu spesifik duruma göre şekil almalıdır. Dirsek ağrısında doktora görünmenizi gerektiren bazı işaretler şunlardır:

 • Objeleri taşımada kolu kullanmada zorlanma
 • Eklemin deformasyonuna neden olan sakatlıklar
 • Gece yarısı veya dinlenme halindeyken ortaya çıkan dirsek ağrıları
 • Birkaç gün boyunca süren dirsek ağrıları
 • Kolu uzatmada ve bükmede zorlanma
 • Eklem ya da kol etrafında şişme veya morarmalar
 • Ateşlenme, kızarma ve ısınma gibi enfeksiyon belirtileri
 • Sıra dışı diğer belirtiler

Dirsek Ağrısı Tedavisi

Dirsek ağrısının tedavisi tamamen probleme neden olan duruma bağlıdır. Bu nedenle bir tedavi programına başlamadan önce belirtilerin kesin nedenini ortaya çıkarmak çok önemlidir. Bu nedenlerden tam olarak emin değilseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Dirsek ağrısı tedavisinde dikkate alınan başlıca tedavi yöntemleri şunlardır:

1. Dinlenme
Dirsek ağrısına neden olan birçok durumda ilk tedavi eklemi dinlendirmek ve enflamasyonun yatışmasını beklemektir. Fakat eklemi dinlendirirken dikkat çok önemlidir çünkü uzun süreli hareketsizlik eklemde sertleşmeye yol açabilir.

2. Buz ve Sıcak Uygulaması
Küçük buz torbaları ve ısıtılmış bez uygulaması dirsekte ağrı için en uygun tedavilerdendir. Fakat ne zaman hangisini kullanmak çok önemlidir.

Buz tedavisi genelde 48 saat içinde görülen sakatlıklarda ve özelliklerde şişme durumunda kullanılır. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir. Buz tedavisi özellikle bilek burkulmalarında şişme sonucu görülen ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.

Sıcak uygulama ise dokuları gevşetme ve bölgedeki kan akşını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar sonucu kullanılmalıdır. Sıcak uygulama aktivitelerden sonra ve akut yaralanmalardan sonra kullanılmamalıdır.

3. Esnetme
Eklemleri saran kasları ve tendonları esnetme dirsek ağrılarında etkili tedavi yöntemidir.

4. Fiziksel Terapi
Fiziksel terapi birçok ortopedik koşulların tedavisi için önemli bir ayrıntıdır. Fiziksel terapistler hastaların sakatlık öncesi aktivite seviyesine geri dönmesi için güçlendirici ve hareket yeteneğini tekrar kazandırıcı değişik yöntemler kullanırlar.

5. Anti-enflamatuar İlaçlar
Eklem iltihabı ve tendinitlerin neden olduğu problemler sonucu görülen dirsek ağrıları için steroit olmayan iltihap sökücü ilaçlar yaygın olarak kullanılan etkili ilaçlardır.

6. Kortizon Enjeksiyonu
Kortizon iltihabı tedavi etmek için kullanılan çok güçlü bir ilaçtır ve enflamasyon da dirsek ağrısı görülen hastalarda çok yaygın bir problemdir. Kortizonun muhtemel faydalarını doktorunuzla görüşmek önemlidir.

7. Artroskopik Dirsek Ameliyatı
Dirsek ağrısının bazı nedenleri belirtileri azaltmak için cerrahi müdahale gerektirebilir. Artroskopik ameliyat dirsek ağrısının her nedeni için uygun olmasa da çoğu dirsek ağrısı belirtisi için uygundur.

1

4 yorum

Tüm yorumları göster
 1. gulbindurmus
  25 Mayıs 2016
 2. ışık gececi
  8 Ekim 2016
 3. Sunay
  10 Aralık 2016
 4. metin ermeydan
  23 Ocak 2017

Yorum yaz