Diş Ağrısının Olası 5 Nedeni

Diş Ağrısının Olası 5 Nedeni

Diş ağrısı dişinizde veya çevresinde hissettiğiniz ağrıdır. Çoğu zaman diş ağrısı ağrınız, diş veya diş etlerinizle ilgili yanlış bir şey olduğuna dair bir işarettir. Ancak, bazen, diş ağrısı ağrısı yansıyan bir ağrıdır. Bu ağrının vücudunuzun başka bir yerinde bir sorundan kaynaklandığı anlamına gelir.

Diş Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Diş ağrılarını asla göz ardı etmemelisiniz. Diş çürümesinin neden olduğu diş ağrısı tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir. Diş ağrıları genellikle hayatı tehdit edici değildir, ancak bazı durumlarda acil tıbbi tedavi gerektiren ciddi rahatsızlıkların belirtileri olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Diş çürümelerini önlemeye yardımcı olmak için, dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin ve diş hekiminizin önerdiği sıklıkta veya yılda iki kez diş muayenesi ve temizliği alın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diş ile ilgili sıkıntılarınız için Ağız Ve Diş Sağlığı kliniklerine gidebilirsiniz.

1 Diş Boşlukları

Diş çürüğü olarak da adlandırılan bir boşluk, dişinizde oluşan bir deliktir. Boşluklar küçük başlar ve tedavi edilmedikleri zaman yavaş yavaş büyürler.

2 Ağız Kanserleri

Ağız ya da boğaz dokularında ağız kanserleri gelişir. İşaretler arasında ağızda kanama, yutma güçlüğü veya kalıcı bir kulak ağrısı bulunur. Ağız kanserleri en çok…

3 Şişmiş Diş Etleri

Şişmiş diş etleri ya da diş eti şişmesi, diş etlerinin tahriş, hassas ya da kolayca kanaması gibi acı verici bir durumdur.

4 Sinüs Enfeksiyonları (Sinüzit)

Sinüs enfeksiyonu veya sinüzit, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 30 milyon insanı etkileyen yaygın bir durumdur.

5 Kalp Krizi

Bu durum acil bir tıbbi durumdur olarak kabul edilir. Acil bakım gerekebilir. Kalp krizi sırasında kalbi normalde oksijenle besleyen kan akımı kesilir ve kalp kası ölmeye başlar.

Diş Ağrısını Göz Ardı Etmeyin Ölümcül Olabilir!

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...