Diş Çürümesine Ne Sebep Olur ?

Diş Çürümesine Ne Sebep Olur ?

Diş boşlukları, genellikle dişlerinizin minesinde veya sert dış yüzeyinde deliklere dönüşen kalıcı hasarlı bölgelerdir. Boşluklar diş çürüğü veya çürükler olarak da bilinir. Herkes buna sahip olabilir. Küçük çocuklar, gençler ve yaşlı yetişkinlerde çok yaygındır.

Diş Çürümesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Diş ağrısı ,Isırırken ağrı ,Isıya, soğuğa ve tatlılara duyarlılık ,Dişlerinizdeki görünür delikler veya siyah noktalar gibi belirtiler vardır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Florür içeren diş macunu kullanın. Florür diş çürümelerini durdurabilir ve hatta tersine çevirebilir, böylece boşluklara karşı mücadelede güçlü bir silah haline gelir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

bir Diş Hekimine başvurabilirsiniz.

Üç çeşit boşluk vardır:

 • Dişlerinizin kenarlarında görünen düzgün yüzey boşlukları
 • Dişlerinizin üstünde engebeli yüzeyler üzerinde görünen çukur ve fissür boşlukları
 • Dişlerinizin kökleri üzerinde görünen kök boşlukları, diş eti çizginizin altında

Boşluğum Varsa Nasıl Anlarım?

Diş boşluğunun belirtileri, kavite tipine ve diş çürümesinin şiddetine bağlıdır. Bir boşluk ilk geliştiğinde, muhtemelen orada olduğunu bile bilmezsiniz.

Bir boşluk büyüdükçe, şunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Diş ağrısı
 • Isırırken ağrı
 • Isıya, soğuğa ve tatlılara duyarlılık
 • Dişlerinizdeki görünür delikler veya siyah noktalar

Düzenli olarak her altı ayda bir yapılan diş muayeneleri herhangi bir problemi erkenden yakalamanıza yardımcı olabilir. Diş boşluğuna yakalanmadan önce diş çürüğü bulmanız, size büyük zarar vermekten ve olası diş kaybından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ağzınızda ağrı ve ağrı hissederseniz, en kısa zamanda dişçinize gidin.

Boşluklar Nasıl Gelişir?

Boşlukların nedeni diş çürümesidir. Dişlerin sert yüzeyi veya mine, zamanla hasar görebilir. Bakteriler, gıda partikülleri ve doğal olarak oluşan asitler dişlerinizi kaplayan plak denilen yapışkan bir film oluşturur. Plaktaki asit, sonunda minenizi yemeye başlar. Asit, minenizi geçtikten sonra, alttaki dentine zarar vermeye başlar. Dentin, dişlerinizin daha kolay hasar gören ikinci yumuşak tabakasıdır.

Diş çürümeniz tedavi olmadan devam ederse, dişinizin pulpu veya iç kısmı etkilenebilir. Dişlerin pulpu, kan damarlarını ve sinirleri barındırır. Çürük, pulpaya yayıldığında sinir hasarına neden olabilir. Sinir hasarı ağrı, tahriş ve şişlik ile sonuçlanır. Diş çürüğü ilerlediğinde, bağışıklık sisteminiz çürüme ile savaşmaya çalışırken dişin etrafında püy oluşabilir. Bu irin birikmesi, bakterilere neden olur.

Belirtilerimi Nasıl Rahatlatabilirim?

Diş boşluğunuzun tedavisi diş çürüğünün ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır.

Boşlukların Oluşmaması için Ne Yapabilirim?

Dişlerinize iyi bakılması, boşlukları önlemenin en iyi yoludur. Büyük boşluk önleme evde başlar, ancak düzenli diş muayeneleri de gereklidir. Boşlukları önlemek için iyi ağız hijyeni için bu ipuçlarını izleyin:

 • Florür içeren diş macunu kullanın. Florür diş çürümelerini durdurabilir ve hatta tersine çevirebilir, böylece boşluklara karşı mücadelede güçlü bir silah haline gelir.
 • Dişlerinizi günde en az iki kez, sabahları bir kez ve bir kere yatmadan önce fırçalayın. Yapabilirseniz, dişlerinizi de yemekten sonra fırçalayın.
 • Dişler arasında yiyecek birikmesini önlemek için günlük olarak diş ipi kullanın.
 • Diş hekimini düzenli olarak ziyaret edin.
 • Diş macunlarından fayda görüp görmeyeceğinizi dişçinize danışın. Diş dolgu macunu, dişlerin çiğneme yüzeyine, genellikle arka dişlere eklenen plastik bir malzemedir. Malzeme diş çürümelerini önlemek için çukur ve olukları doldurur.
 • Sık atıştırmadan kaçının ve yediğiniz tatlı, yapışkan yiyeceklerin miktarını sınırlayın. Atıştırma, neredeyse sabit bir diş çürümesi kaynağı oluşturabilir. Şekerli, karbonatlı yiyecekler ve içecekler de minenize zarar verebilir.
 • Eğer aperatif yaparsanız, ağızdan yiyecek parçacıklarını ve bakterileri çıkarmaya yardımcı olmak için ağzınızı şekersiz bir içecekle yıkayın.

Sonuç

Diş ve diş etlerine iyi bakmanız sağlıklı kalmanın önemli bir parçasıdır. Ağzınızda bir bakteri birikmesi tehlikeli olabilir. Bakteriler ağızdan kan dolaşımına, kalbin içine geçerek endokardite neden olabilir. Mayo Clinic’e göre, bazı araştırmalar oral bakterileri kalp hastalığı, tıkanmış arterler ve felç riskine de bağlamıştır .

İyi ağız hijyeni uygulayın ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Bu, ağız ve diş eti hastalıklarının yanı sıra ağzınızdaki zararlı bakterilerin birikmesini önlemenize ve tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...