Diş Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Diş Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Diş kırılması, ağrıya ve görüntü bozukluğuna yol açabileceği gibi, ilerleyen dönemde dişin kaybedilmesine neden olabilir. Tedavide estetik ve kullanışlılık açısından etkili yöntemler geliştirilmiştir.

Diş Kırılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Diş kırılması tedavi gerektirir, çünkü diş özündeki tahriş ağrıya neden olduğu gibi ilerleyen zamanlarda diş iltihabına ve dişin kaybedilmesine yol açabilir.

Ne Yapmalıyım?

Diş kırılması durumunda kopan parçayı hemen tükürük veya süt içine koyarak diş hekiminize gitmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diş kırılması durumunda Ağız ve Diş Sağlığı bölümüne gidilir.

Diş Kırılması Belirtileri

Diş kırılmasında oluşan hasar diş özüne veya yakınına kadar ilerlerse keskin ağrı oluşabilir. Bunun nedeni diş özünün (pulpa) yoğun bir sinir ağına sahip olmasıdır. Ağrı genellikle yemek yerken veya soğuk-sıcak teması halinde ortaya çıkar, geçici veya kalıcı olabilir.

 • Kökten uca doğru ilerleyen, dişte kopmaya yol açan, dişi iki parçaya ayıran veya ayırmayan farklı diş kırılması türleri vardır.
 • Bazı vakalarda diş kırılmasını sadece diş hekimi tespit edebilir.

Diş Kırılması Neden Olur?

1) Dişleri Gıcırdatmak

Uyku halinde veya uyanıkken diş gıcırdatma ve diş sıkma dişlerde aşınmaya yol açar. Bu hasar orta ve uzun vadede diş kırılmasına yol açabilir. Diş sıkma ve gıcırdatmanın en sık karşılaşılan nedeni aşırı stres ve diğer kaygı bozukluklarıdır.

Aşağıdaki etkenler de dişlerin aşınmasına ve zayıflamasına yol açabilir:

 • Kalem, kürdan, takı vb. kemirmek
 • Kanal tedavileri
 • Yaşlılık
 • Diş çürümesi

2) Dengesiz Isırıklar Ve Sert Gıdalar

Dişler her ne kadar yüksek basınca dayanıklı olsalar da bunun bir sınırı vardır. Bir fındık kabuğunu diş ile kırmaya çalışmak, sert şekerleri çiğneyerek yemek veya buz ısırmak diş kırılmasına yol açabilir. Aşağıdaki etkenler de bir diş üzerindeki baskının artmasına ve diş kırılmasına yol açabilir:

 • Çarpık ve düzensiz dişler, ağız kapanışının tam olmaması
 • Dengesiz hazırlanan diş kaplamaları
 • Civa dolgular
 • Oyuk dişler

3) Sıcaklık Farkı

Sıcak bir yemek yerken buzlu içecek tüketmek gibi aşırı sıcak-soğuk farkı oluşturan etkiler dişte ani genleşmelere ve diş kırılmasına yol açabilir. Bu minik kırılmalar genellikle vücudun mineral takviyesi sayesinde tamir edilebilmektedir, ancak nadiren ileri boyutta hasara neden olmaktadır.

4) Darbe

Araba kazaları, temas sporları, kontrolsüz düşüşler gibi dişlerde travmaya neden olabilen etkenler de sık sık dişte kırıklara yol açmaktadır.

Diş Kırılması Tedavisi

1) Doğal Onarım

Diş kırılmasında hasar çok büyük değilse, parçanın bir diş splinti yardımı ile yerine yerleştirilerek iyileşmesi ihtimali vardır. Bu tedavide antibiyotik destekleri uygulanarak bekleme sürecine geçilir.

 • Bu durumun haricindeki tedaviler diş fonksiyonlarının korunmasına odaklanır. Bu vakalarda diş kırılması, kemik kırılmalarının aksine tamamen iyileşmez.

2) Kompozit Dolgu

Kompozit dolgular renk uyumu, estetik ve sağlamlık gibi avantajları nedeni ile gri (amalgam) dolguların yerini almıştır. Titiz bir çalışma ile diş kırılması tamamen maskelenebilir.

3) Diş Kaplamaları

Farklı diş kaplama seçenekleri mevcuttur, ancak en sık tercih edileni porselen kaplamalardır. Porselen kaplamalar 30 yıla kadar dayanabilir. Ancak dişlerini gıcırdatan kişiler için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir.

4) Diş Kronu

Diş kırılmasının boyutu fazla ise, yapay bir diş kronuna (diş tacı) ihtiyaç duyulabilir. Bu vakalarda dolgu veya kaplama gibi diğer tedavi yöntemleri çiğneme esnasındaki baskıya dayanamayarak kırılır. Diş kronu aynı zamanda kırığın ilerlemesini durduracak, dişi iltihap kapmaktan koruyacaktır.

5) Kanal Tedavisi

Diş özünü tahriş eden diş kırılması, kanal tedavisi gerektirir. Tedavi esnasında diş kökündeki sinirler alınır, olası bir iltihap temizlenir. Bu sayede hasta diş ağrısından ve diş apsesinden korunmuş olur. Sonrasında diş kronu yerleştirilebilir.

6) Diğer Tedaviler

 • Dişe metal bant yerleştirerek kırılmanın ilerlemesi önlenebilir.
 • Yukarıdaki tedavilerin yetersiz kaldığı zaman dişin çekilmesi gerekebilir. Bu durumda diş implantı tedavisi uygulanabilir.

7) Diğer Önlemler

 • Dişlerinizi gıcırdatıyorsanız geceleri ağız koruyucu takabilirsiniz. Kaygı bozukluklarından kurtulmak için profesyonel destek alabilirsiniz.
 • Kalem, kürdan gibi nesneleri ağzınızdan çekemiyorsanız şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin.
 • Futbol, güreş, boks gibi temas sporları yaparken diş koruyucu kullanın.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...