Diş Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kist, çenenin herhangi bir bölgesinde hızla büyüyüp, süreç esnasında birçok çene kemiğine hasar verebilir. Kist, içinde hava, sıvı veya yarı katı madde bulundurabilen bir tür keseciktir. İltihap toplanmış hâline apse denir. Bir kist oluştuktan sonra ameliyatla alınmak zorunda kalınabilir.

Diş Kisti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Diş kistinin tek belirtisi ağrıdır. Bu ağrı diş eti, çene ve yüze yayılabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Diş kisti hastayı acilen diş hastanesine gitmek zorunda bırakan yaygın bir problemdir. Çünkü kişide ani ve beklenmedik bir ağrı yapma potansiyeli vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diş kisti durumunda Diş Hekimine gidilir.

Diş Kistinin Olası Zararlı Etkileri

Diş kisti aşağıdakileri yapabilir:

 • Kist yer kaplayacağı için çenedeki normal dokuların yerlerini değiştirip kaydırarak kemik kaybına neden olabilir.
 • Diş kisti, yakınındaki bir dişi içine çekebilir veya normal hizasından dışarı itebilir.
 • Diş kisti bazen çene kemiğinde büyümeye neden olabilir. Süreçte ağrı yaşanmadığı için birçok hasta durumu fark edemez.
 • Sinirlere baskı yaparak yüzde hissizliğe neden olabilir.

Diş Kisti Tipleri ve Belirtileri

Birçok farklı diş kisti çeşidinden en yaygın olan beş tanesi şunlardır:

Periapikal Kistler
Bu tip kistlere diş kökü ucunda rastlanır ve genellikle o dişte meydana gelmiş bir enfeksiyonun sonucudur. Enfeksiyonlu bir diş umursanılmazsa ya da sadece antibiyotiklerle tedavi edilirse, diş kisti üretme potansiyeli taşır. Tedavi edilmeyen periapikal kist, diş kökü çevresinde daha fazla kemik kaybına yol açar. Enfeksiyonlu diş kanal tedavisi görmeli veya çekilmeli.

Dentijeröz (Diş Taşıyan) Kistler
Bu kist yirmi yaş dişleri gibi henüz çıkmamış dişlerin çevresinde oluşur. Bölgesinde kemik kaybına neden olur. Yirmilik dişlerin çevresindeki kistler o dişlerle birlikte alınmalıdır.

Lateral (Yan) Periodontal Kistler
Bu gelişimsel bir kisttir, ağrıya sebep olmaz. Diş doktoru tarafından X – ray cihazları kullanılarak fark edilir. Kemik kaybına neden olur. Genellikle dişçi koltuğunda yapılan operasyonla alınır.

Artık Kist
Çekilen bir diş sonrası arta kalan periapikal kisttir. Dişçi koltuğunda operasyonla alınır.

Döküntü Kist
Bu kist çoğunlukla çocukları etkiler. Düşen bir dişte oluşur, dişle birlikte düşmeye çalışır ancak başaramaz, diş etinde kalır. Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Aynı diş gibi kendi kendine düşecektir.

Apse Oluştuğunun İşaretleri Nelerdir?

Dişte meydana gelen oyuklar genelde fark edilmez. Bu durumun kişiyi diş doktoruna daha sık gitmeye teşvik etmesi gerekirken, oyuk diş özüne ulaşıp da rahatsız edene kadar çoğu insan hastaneye gitmez. Hasta bu durumu beklememelidir. Çünkü diş özü (pulpa) dişi hayatta tutan sinir ve kan hücreleri ile doludur. Çürüğün buraya erişmesine izin verilmemelidir.

Hastalar, diş özünün koruyucu tabakaları olan mine ve dentinde yayılan çürüğü hissetmez.

Kist enfeksiyonunun ağrısı çoğu zaman aniden vurur. Bu ağrının en sık söylenen özelliği belirli bir bölge ile sınırlı kalmaması. Diş etinde ağrı ve şişlik oluşurken, rahatsızlık sık sık yanağa, çeneye ve yüze de vurur.
Sonrasında çoğu kişi hastalıklı dişin tam olarak hangisi olduğunu anlayamayabilir. Bir çubuk kullanılarak sırasıyla o bölgedeki dişler ayrı ayrı ısırıldığında anlaşılır. Büyük çürükler, enfekte olmuş dişin erkenden kaybedilmesine yol açabilir.

Diş Kisti Neden Olur?

Diş kistleri sıklıkla diş yaralanmalarından ve travmadan kaynaklanır. Ancak diş kistinin en yaygın sebebi diş çürükleridir. Çürük sonrası oluşan oyuk genellikle enfeksiyonların başlangıç noktası olur.

Sağlıksız beslenmek ve dişleri fırçalamamak diş plağı oluşturur. Bakteriler bu plakta buldukları gıda artığı şekerlerden beslenerek bir tür asit üretirler. Bu asit, dişin koruyucu tabakası olan mineyi aşındırıp delerek diş özünü açığa çıkarır. Çürük bu şekilde oluşur. Hastalar diş çürüklerinden korunmak için günlük hijyen bakım rutinlerini uygulamalıdır. Bunlar diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, beslenmede meyve ve sebzelere ağırlık vermek gibi. Bu gıdalar genel sağlığınızı da olumlu etkileyecektir.

Bakteriler ve diş plağı her gün oluşur. Azı dişleri üzerindekilere ulaşmak da pratikte zor olur.

Diş Kisti Tedavisi

Hastalara uygulanacak tedavi yöntemi, kistin tipine göre değişir. Acil diş doktoru apsenin baskısı ile oluşan ağrıyı dindirmek için kistteki iltihabı kurutacaktır.

Diş doktoru, apsenin ilk yerleştiği yerdeki kalıntıları temizleyecektir. Diş özündeki enfeksiyonlardan kaynaklanan periapikal kistlerin tedavisi daha karmaşıktır. Kesin bölgeyi tespit için X – ray cihazı gerekir. Kist tespit edildikten sonra kanal tedavisi uygulanacaktır.

Kanal tedavisinin özeti: Periapikal enfeksiyon sonrasında oluşan hasar dişin dış yüzeyinde değil de içinde olduğu için, yüzey kazılmadan tek delikle dişin içine girilir. Diş özünde enfeksiyon kapmış kısımlar temizlenir, böylece diş kökündeki baskı rahatlar.

İçindeki kan desteği ve sinir hücreleri alındığı için o diş aslında “ölü” olmasına rağmen, çoğu hasta ağzında boşluk endişesi taşımadan güvenle gülümseyebilmek için bu yöntemi tercih ediyor.

Yorumlar (23)

 1. gözde

  bu hastalığım yüzünden iki gözüm iki çeşme okulum açılacak şehir dışına çıkıcam ama her doktor geçe attı napıyım ben şimdi ağlamıyımda daha 18 yaşında düştüğüm duruma bak

 2. Büşra

  Öncelikle daha bugün kisti mi aldırdığımi belirtmek isterim. Benim durumum farklıydı kist ten şüphelendi doktorum ve parça aldı. Patoloji ye gönderdik ve yaklaşık on günde sonuç geldi temiz çıkmıştı yani kisti alacaklardi ben doktoruma çok güveniyordum beni maddi veya manevi hiç bi zarara sokmayacagindan emindim. Benim kıstım büyük tu öndeki iki dişimi kaybettim çünkü kökleri kisti min içindeydi kistim öyle büyümüş du ki damak kemiğimi bile eritmis .halbuki kendini hiç belli etmedi bile . Neyse doktorum ameliyatta kemik tozu kullanması gerektiğinden bahsetmişti taki tomografi sonuçlarımı görene kadar. Kemiklerimin fazla erimiş olmasından dolayı kemik tozunun işe yaramayacağına karar verdi doktor . Normalde ön iki disimide alacakti ve kemik oluşumunu bekleyene kadar geçici diş takacakti . Kemik oluştuktan sonra implant yapılacaktı buda nerdeyse 6 ay falan demekti. Kemik tozunun kullanılmaması kararı alındıktan sonra bugün gittim ve kisti mi aldırdım ön iki dişimin kökünu kesip aldılar kistle beraber ve kanal tedavisi uyguladılar. Yaklaşık bir buçuk saat sürdü benim ki gerçek anlamda çok bişi hissetmedim ama uyuşukluk zamanla geçmeye başladı çünkü normalden uzun sürdü ama tekrar iğne yaptı doktorum. Kisti temizledi ve dişlerimde duruyo fakat böyle kalması imkansız kemik oluşumu gerçekleştiren sonra implant yapılacak ki buda bir yıl falan sonra demek . Operasyondan sonra ağrım çok olmadı yüzüme buz torbası koydum daha klinikdeyken sismemesi icin birde iğne verdi doktorum kalcadan vurulması gereken onuda yaptım ağrım sızım yok ağrı kesici ve antibiyotik kullanıyorum. Tüm bunlara rağmen yüzüm yine de çok feci şişti. Ağrım olmadığı için sorun yapmıyorum 23 yaşındayım ve üni öğrencisiyim okula gitmeme rağmen umrumda olmadı. Sağlık hiç bişeye benzemez . Haftaya gidip dikişleri mi aldırcam . Bu arada 8 dikiş atıldı. Hepinize çok geçmiş olsun şimdiden.

  • Gülay

   Canim bende kist aldirdim ama patolojik bir durum yok dedi göndermedi ama cok korkuyorum ameliyat oldum. Ama yine şişlikler olustu dis etimde yine gittim ameliyat sirasinda sivi akintisi olmustur dedi birtane daha kist var disimde oda disle cekilecek ya cok korkuyorum

 3. Gülay

  Arkadaslar yardim edin dis etimde kist vardi aldirdim ama bitane daha varmis onuda disle çekecek düşer dedi daha önce böyle basina gelen varmi doktorum patalojiyede gondermiyo uygun görmüyorum diyo

  • ahmet

   Benim disimden vardı Asır büyük sığındı ağrı yaptığı için bana alınması gerektiğini söylemişti ki dışı aldı sırada bi şeyle çene kemigimdeki dokuda kalan kıst parcalarini da aldi ve kapandi şimdide başka kist var ama doktor bu dis agrimadiktan sonra almamız gerek yok sna bi zararı olmaz dedi

 4. Deniz

  Ben daha olmadim arkadaşlar çok korkuyorum bu amiliyattan bir tane disimde kist var denildi ama ust cenemin icine oturmus kocaman bir sislik var ve bu sislik antibiyotik kullaniminla bile gecmedi simdi ise bana gun verildi amiliyat denildi izledim amiliyatlari netten ve cok korkuyorum nasıl oluyor olan arkadaslarımdan rıca ediyorum bi bilgi verebilirlermi yemek yiyebiyomusunuz suratinızdaki uyusma ne zaman geciyor ?

 5. Hulya

  Benim disim önceden kanal tedavisi olmuştu. Dolgusu düştü çektirmek için doktora gittim 3 iğneyle anca uyustu ondan sonra çekti disimin ucunda et parçası vardı kist varmış ondan uyusmamis dedi

 6. Ayşegül

  Iki defa gecirdim kist operasyonu bu üçüncü olacak nasıl bir psikolojik travma yaşıyorum anlatamam. Neden yenileniyor onu da anlamadim ilki 5 yıl onceydi ikinci 2 yil önce. Sıkıldım artık gerçekten. Büyük bir operasyon değil kanal Tedavisi gibi ama sizin cerrahi müdahale olduğunu bilmeniz korkmaniz için yeterli oluyor allah herkese yardım etsin. Çünkü manevi olarak zaten satrsiliyorsunuz. Bide bunun maddi kismi var en az 500 600 bu operasyon. Diş hastaneleri hak getire zaten Rabbim onları bildiği gibi yapsin

  • şule

   Nasıl yani sürekli gitmeniz mi gerekiyor?

 7. Ali

  Valla arkadaslar bende 7 tane kisvar aldirmadigimiz taktirde kemik erimesine kadar gidiyor korkacsk bisey yok bence en kisa zamanda aldiracam

 8. şule

  Arkadaşlar pazartesi günü ön iki dişimde oluşan kistleri aldıracağım. Ve korkuyorum.yorumlarda ameliyat sonrası şişlikten ve diş kaybından bahsedenler var. Sonradan kanal tedavi ile mi diş ekleniyor? Ve şişlikler ne zaman geçiyor? Fazla ağrı oluyor mu ? Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 9. Merve

  Hocam merhaba. Benim diş kökümde kist vardı hoca 3 aylık takip verdi 2 gün önce kanal ile o kist iltihabı alındı.. Ama cok kötü Ağrı’lar çekiyorum 2 gündür yüzünde şişti hocama gittim yapacak bişey yok Dedi kanalı açar yeniden temizlerim Dedi ama şiddetli ağrı yine başlar Dedi antibiyotiğe devam Dedi.. Hocam bu Ağrı’lar n zmn bitecek bu iltihaplanma ne zmn son bulur ?

 10. Ziyaretçi

  Arkadaşlar ben diş teli takıcaktım röntgen çektik ve kis varmış ama hiç şişme ve ağrı yok sıvıysa ufak kesilecekmiş o kadar ama katıysa diş çekilecekmiş ama şişme ve ağrı yok tam olarak Nasıl tedavi olurum bilenler yazar mı lütfen?

 11. Cansu

  Arkadaşlar merhaba. Ön diş etimde kist olduğu ortaya çıktı diş etim kıpkırmızıydı ve etkerimde bozulmalar ayriyetten sararma ve kötü kokular meydana geliyordu. Salı günü ön iki dişime kanal yapıldı çarşamba günü ameliyat oldum en büyük fobim dişçilerdir ve uyuşmayan dişlerim… allahtan ön olduğu için uyuşmada sıkıntı çekmedim ve ameliyat oldum işlem bitiminde çok şiddetli acı oldu devamlı buz koydum. Ertesi sabah çok şişti yüzüm dudaklarımda tabi 2.günüm şuan ve yavaş yavaş düzeliyor dikişlerimden dolay pipetle beslenıyorum 1yıl ısırmam yasak… Siz siz olun dişlerinize çok iyi bakın bu diş herşeyden mühim arkadaşlar

 12. Janset

  Merhaba arkadaşlar ben diş ağrısı yaşadım ama böyle bir ağrı yaşamadım 2 gün ne verdilerse acım dinmedi röntgende baktılarki dişlerimin hepsinde kist var o anda beni öldürün dedim artık ağrıya dayanıcak gücüm kalmamıştı hepsi çekim her doktorda çekim dedi dişlerle kistleri görüyorum kocaman kök salmışlar şuan ağzımda 6 diş kaldı çekilecek ihmal etmeyin dişime 6 iğne yapıyor uyuşmuyor kistli olanlara Allah şifa versin kesinlikle ihmal etmeyin onun acısını tarif etmek mümkün değil kulak ve başıma bile vurdu hepinize Allah şifa versin.

 13. yasemin

  Allah hepimize acil şifalar versin. Benimde çene kemiğimde kist varmış ceviz büyüklüğündeymiş doktor önce kanal tedavisi yapıp küçültmeye çalışıcaz dedi sinirlerime dayanmış sonra da ameliytla temizliycez dedi 6 ay dudağında hissizlik olabilir dedi çok korkuyorum sizlerde böyle hissizlik oldu mu yada doktorlarınız bir şey söyledi mi?

  • Gokhan

   Aynı operasyonu ben geçirdim yasemin. Doktoru İyi bir şekilde araştırmadan kesinlikle yaptırma.

  • arzu

   Merhabalar
   Dişimde deki çürük nedeniyle ağrılarım oluyordu,doktora gittiğimde benimde çene kemiğimde oldukça büyük bir kıst tespit edildi .Özel hastaneden müdahale etmek istemedi sinire denk geldiği için ÇAPAya gönderdi. Çapa parça yada ameliyat için sinire denk geldiğinden her iki işlem içinde risk olduğunu sürekli yüzümün yarısının uyuşuk kalabileceğini söyledi. ben de korktum parça aldırmadım .size nasıl bir tedavi uyguladıklar ,hangi doktora yada hastaneye gittiniz. bilgi verebilirseniz sevinirim

 14. sena

  Arkadaslar ben ikinci kist ameliyatimi suan yeni oldum birinci yaptirdigimdan sonra on dislerimde isirma ,koparma hic birsey yapamiyordum suan yuzum cok şiş durumda ve agzimda kanamada oluyo isalllah bundan sonra agrim olmaz oncelikle yaptiracaginiz doktora cok guvenmeniz gerekiyo..

 15. kübra

  S.a. arakadaslar bnde doktora gittim disimde kist olduğunu ve tedavi olmami soyledi kemik erimesi olabilir dedi ve bn cok korkuyordum sizlerin yazdigi yaziyo okuyunca icim rahatladi bn bayag bayag korkuyordum ve ne yapilacak bilmiyorum bana yardimci olabilecek varmi arkadaslar

 16. Emine

  Arkadaşlar bende aynen ön fis kisti var boynum ve kola müthiş agrim var sizdede bu tur ağrılar varmı lütfen yazın?

 17. Gazi

  Kist alınsa bile gene çıkabilme ihtimali var

 18. senayi

  Yarın çapaya gidecegim benimde damakda kist var dediler şu okuduklarımdan dolayı ameliyat degilde kisti kurutacak ilaç kullanmayı

Sonraki yazı yükleniyor...