Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

En temiz ağızda bile bakteri bulunur. Bu bakteriler yemeklerdeki protein ve diğer bileşenlerle buluşunca dişte sarı, yapışkan bir plak oluştururlar. Plaklar ise zamanla yoğunlaşıp mineralize olarak diş taşı oluştururlar.

Diş Taşı Temizliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Yarım saatlik basit bir işlemle tüm diş taşlarından kurtulabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Çok yoğunlaşmış diş taşlarını temizlemek için diş hekimine gitmelisiniz. Zira diş taşı temizliği yapılmadığında diş ve diş eti ile ilgili ciddi sorunlara kapı aralanabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diş taşı temizliği için Diş Hekimine gidilir.

Diş Taşı Temizliğinin Önemi

1 Diş Çürüklerinin Önüne Geçer

Diş taşı (tartar) oluştuktan sonra dişleri etkin bir şekilde fırçalamak zorlaşır. Diş ipi ve diş fırçası temas etmesi gereken noktalara ulaşamaz. Sonrasında temizlenemeyen bakteri asitleri diş minesini oyar, dişi çürütür. Süreç diş kaybına kadar ilerleyebilir.

2 Diş Eti Hastalıklarını Engeller.

Özellikle diş eti ile diş arasında oluşan diş taşları diş eti için tehlikelidir. Bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. En basiti diş eti iltihabı (jinjivit) olan bazı hastalıklara zemin hazırlanmış olur. Zamanla diş etindeki iltihap ilerleyerek;

 • Diş etinin şişmesine ve çekilmesine,
 • Diş kaybına
 • Kemik iltihaplarına neden olabilir.

Bazı çalışmalar bu hastalığın kalp rahatsızlıklarına da neden olduğunu göstermiştir.

Diş taşı temizliği ayrıca rahatsız edici görünüşten kurtararak özgüven dolu içten gülümsemelerin önünü açar.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği için bir diş doktoruna gidebilirsiniz. Ama bundan önce evde yapabileceğiniz birkaç yöntem de var.

1 Dişlerinizi Düzenli Olarak Fırçalayın

Bu sayede daha ilk etapta plak oluşumunu engelleyerek diş taşı gibi bir problemin oluşmamasını sağlarsınız. Dişinizi fırçalarken önlü arkalı fırçanın temas etmediği yer kalmamasına özen gösterin.

2 Florürlü Diş Macunu Kullanın

Florür diş minesini kuvvetlendirir. Asitli ve şekerli yiyeceklere karşı korur. Diş taşı oluşturan bakterileri öldürür ve mineral tabakasını inceltir.

Piyasada diş taşı temizliği için kullanılan özel içerikli diş macunları da vardır.

3 Karbonat Kullanın

Bir yemek kaşığı karbonata bir tutam tuz ekleyin. Diş fırçanızı hafifçe ıslatın ve bu karışıma sürün. Fırçaladığınızda diş taşınız temizlenecek ve daha temiz dişlere sahip olacaksınız.

4 Portakal Kabuğu

Dişlerinizi portakal kabuğu ile ovaladıktan sonra ağzınızı bir gece boyunca yıkamayın. Plak oluşumunu, bakteri birikmesini engelleyecektir. Doğal beyazlatıcıdır.

5 Sert Meyve-Sebze Tüketin

Yemeklerden sonra ısırarak yiyeceğiniz bir dilim elma, havuç, kereviz gibi gıdalar yemek artıklarından, plak ve diş taşından kurtulmanızı sağlar. Diş etini güçlendirir.

6 Susam Çiğneyin

Bir avuç dolusu susam çiğneyin. Yutmayın, susam henüz ağzınızdayken dişinizi fırçalayın. Sonra tükürün.

7 İncir

Tek seferde üç dört tane inciri ağzınıza atın, yavaşça çiğnemeye başlayın. Bu sayede tükürük salgısının miktarı artacak ve plak oluşumunun önüne geçecektir.

Baharatlı yiyecekler tüketmek de aynı etkiyi yapacaktır.

8 Diş Doktoruna Gidin

 

Yorumlar (5)

 1. Aliye aliye

  bu tuz ve karbonat kaç vakite çıkarır taşları dişten

  • Nur

   Bence doktora git ama kork bence ben çok korkuyorum…

 2. Erdem

  Arkadaşlar 14 yaşındayım ve diş taşı temizliği yaptırdım.Öncelikle telaşlandım felan ama korkunun ecele faydası yok.Uyuşturulmadan yapıldım ve 3-4 dakika surüyor.Canınız çürük olan veya daha önceden ağrımış olan yerlerde ağrıyor o da 2 saniyelik bişey.En çokda diş etinize yanlişıklamı deydiriliyor bilmiyorum ama diş etiyle temas ettiğinde acıyor onun dışında acı yok Çok rahat

  • Nur

   Çok korkuyorum

 3. Kursat ozgen

  Arkadaslar yukarida da belirtildigi gibi FLORURLU dis macunu kullanin… Dis tasi temizligi kolay bir sekilde yapiliyir agrisiz.. Korkmaniza veya heyecan yapmaniza gerek yok rahat olun bence 🙂

Sonraki yazı yükleniyor...