Diskektomi Ameliyatından Ne Beklemelisiniz?

Diskektomi Ameliyatından Ne Beklemelisiniz?

Diskektomi, omurilik disklerinde hasarın olduğu bel ağrılarında uygulanan cerrahi yöntemdir. Doktor, omuriliğin yakınındaki sinirlerin üzerinde baskıyı hafifletmek ve bacaklara doğru yayılan keskin ağrıyı (siyatik) azaltmak için omurilik disklerinin bir kısmını alır.

Diskektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Diskektomi, siyatik ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü işlem sırasında hasar gören ya da sorunu olan diskin bir kısmı çıkarılır. Fakat riskleri komplikasyonları olabilir. Bu işlem öncesi doktorunuzla ayrıntıları konuşmalısınız.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Diskektomiyi, omurilik disklerinin kendi başına iyileşmesini beklemek, ağrı kesici kullanmak, sırt egzersizleri yapmak ve fizik tedavi gibi koruyucu önlemler almaya çalıştıktan sonra düşünmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diskektomi için Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin-Omurilik-Sinir Cerrahisi bölümlerine gidilir.

Disk Kayması Nedir?

Omurilik disklerinin içinde yumuşak ve jelatin benzeri bir malzeme vardır. Disklerin dışı ise sert duvarlara sahiptir. Diskler, omurlar arasında yastık görevi yapar ve darbeleri engeller. Diskler yaşlandıkça az şişirilmiş araba lastiği gibi dışarıya doğru şişmeye başlayabilir. Bazen diskin dışı yırtılır ve içindeki yumuşak madde dışarı taşar.

Kayan ya da yırtılan disk, omurun her iki tarafında çıkan sinir kökleri de denilen sinir demetlerine baskı uygulayabilir.  Bu baskı, belde ağrının oluşmasının yanı sıra bir ya da iki bacağın birden arkasında aşağıya doğru inen bir ağrıya yani siyatiğe neden olur.

Siyatik belirtileri şunlardır:
Bel ağrısı
Bacağın arkasında aşağıya doğru inen ve elektrik çarpmasına benzer şekilde keskin bir ağrı
Ayaklarda karıncalanma
Bacakta zayıflık

Diskektomi, siyatik ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü işlem sırasında hasar gören ya da sorunu olan diskin bir kısmı çıkarılır ve bunun yapılması sinirlerdeki basıncı azaltır. Diskektomi, Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık uygulanan omurilik ameliyatıdır.

Diskektomi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diğer tedavi yöntemlerini denemenize rağmen hâlâ ağrınız varsa doktorunuzla ameliyat hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Diğer tedavi yöntemlerine rağmen bel ağrısı ve siyatik aylarca devam ederek kronik bir hal alabilir. Yürüme ya da ayakta durma, günlük normal işlerin yapılmasında ve işe gitme konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Yapılan çalışmalar incelendiğinde araştırmacılar sadece bir çalışmada erkenden yapılan diskektominin diğer yöntemlerle kıyaslandığında kısa süreli rahatlama konusunda daha etkili olduğunu bulmuşlardır. Aynı araştırmacılar, bir ya da iki yıl içinde ameliyatın neden olduğu etkilerde bir farklılık olmadığını da bulmuşlardır. Diskektomiden faydalanan kişileri anlayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Doktorunuz ameliyat öncesinde şu yöntemleri önerebilir:
Omurilik diskleriyle ilgili bel ağrısı yaşayan kişilerin çoğunda durum birkaç hafta içerisinde düzelir.
Reçetesiz olarak alabileceğiniz ağrı kesici ilaçları kullanın.
Rahatsızlığınızı hafifletmek için sıcak su torbası ya da soğuk tedavisi uygulayın.
Fizik tedaviyi deneyin.
Omurga hastalıklarıyla ilgilenen birçok klinikte bulunan sırt rehabilitasyon programına kaydolun.
Spinal manipülasyon (kayropraktik), masaj, akupunktur ve farkındalığa dayalı stres azaltma gibi tamamlayıcı ve alternatif tedavileri deneyin.

Diskektomi Nasıl Çalışır?

Diskektomi uygulamalarının çoğu yaklaşık bir saat sürer ve genel anestezi kullanılması gerekir. Ameliyat sırasında ameliyat masasında yüzüstü yatmanız gerekir. Doktorun uygulayabileceği farklı diskektomi türleri bulunur.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Anesteziden uyandıktan sonra bir ya da iki saatinizi iyileşme odasında geçirmeniz gerekir. Birçok kişi bu ameliyatlardan sonra aynı gün eve gidebilir. Ancak sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacaktır.

Eve gitmeden önce doktorunuz yarayı nasıl temiz tutacağınıza dair sizi bilgilendirecektir. Enfeksiyona karşı bir önlem olarak ise antibiyotik kullanmanız gerekir. Yara birkaç gün boyunca ağrır ve buradan sıvı sızabilir.

Kesikle ilgili herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz doktorunuza başvurun ve acil olarak yardım alın.

Acil bakım gerektiren enfeksiyon belirtileri:
Ateş
Şişlik
Kırmızılık
Ağrı
Kesiğin etrafında sıcaklık hissinin oluşması

İşinize ve günlük etkinliklerinize dönmeniz için geçen süre 2 ila 6 hafta arasındadır. Doktorunuz, bu süre boyunca ağırlık kaldırmamanızı, eğilmemenizi veya çok uzun süre oturmamanızı önerebilir. Bunları yapmanız omuriliğinizde baskı oluşturacaktır.

Egzersiz yapmanız bel ağrılarının ve disk sorunlarının tekrar oluşmasının engellenmesine yardımcı olabilir. Fazla kilonuz varsa kilo vermeniz de size yardımcı olabilir. Sırt ağrısı için egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza ya da fizik tedavi uzmanına danışın.

Diskektominin Riskleri

Diskektomi genellikle güvenli olarak düşünülse de herhangi bir ameliyatta olduğu gibi komplikasyon riski bulunur.

Bu riskler arasında şunlar bulunur:
Aşırı kanama ya da kan pıhtılarının oluşması
Enfeksiyon
Omurilik sıvısında sızıntının olması
Damarlarda ya da omurilik sinirlerinde yaralanmanın olması
Omurgayı saran koruyucu tabakaya bağlı yaralanmanın olması

Diskektomi Ne Kadar Etkilidir?

Klinik çalışmalar diskektominin ameliyat olmama ile karşılaştırıldığında kısa vadede ağrıyı ve sakatlıkları azalttığını göstermektedir. Ancak, bu durum belirtilerin ileride tekrarlamayacağını garanti etmemektedir.

Çalışmalar, mikrodiskektominin açık diskektomiden daha etkili ve daha güvenli olduğunu ya da bu durumun tam tersini göstermemektedir. Potansiyel olarak mikrodiskektomide daha küçük kesik atılacağından komplikasyonlarınız ve iyileşme süreniz azalabilir.

Diskektomi, yaşlanmadan ve yaralanan omurilikten kaynaklanan sırt ağrısı yaşayan kişiler için yaygın bir işlemdir. Uzmanlar, ameliyat öncesinde cerrahi olmayan tedavilerin denenmesini öneriyorlar. Uyuşma, yanma ya da iğne batması gibi sinir hasarı belirtileri yaşıyorsanız, dokunmaya karşı aşırı bir hassasiyetiniz varsa doktorunuz daha erken ameliyat olmanızı önerebilir. Kasları güçlendirmek ve omurgayı desteklemek için egzersiz yapmanız ağrıya neden olan disklerin ileride patlamalarını önlemenize yardımcı olabilir.

İleride diskektomiye alternatif olarak suni diskler yapılabilir. İmplantlar, ABD Gıda ve İlaç Kurumu tarafından spinal füzyona alternatif olarak onaylandı. Spinal füzyon, sorun olan diskin tamamen çıkarıldığı ve sonrasında iki omur kemiğinin greftlerinin birbirine kaynaştırılması ya da metal donanımla birleştirilmesi işlemidir.

Çalışmalar, yapay diskleri doğrudan diskektomiyle karşılaştırmamıştır. İmplant başarısız olursa felç ya da aşırı kanama gibi riskler barındırır. Diskektomi, diğer tedaviler yapıldığında iyileşmeyen disklerle alakalı kronik sırt ağrılarının tedavisinde en iyi ameliyat olmaya devam etmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...