Divertikülit: Farkına Varamazsınız

Divertikülit: Farkına Varamazsınız

Divertikülit, kalın bağırsak çeperindeki bazı dokuların dışarı doğru çıkıntı yaparak, iltihap kapması veya şişmesi durumudur. Vakaların dörtte üçünde herhangi bir belirti görülmez. Divertikülit ortaya çıktıktan sonra belirtiler tedavi edilebilir. Ancak dışarı doğru çıkıntı yapan divertikül adlı yapılar kaybolmaz.

Divertikülit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Divertikülit Nedir?

Divertikülit, kalın bağırsak çeperindeki bazı dokuların dışarı doğru çıkıntı yaparak, iltihap kapması veya şişmesi durumudur. Bağırsak keseciği iltihabı da denir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bol lifli gıdalar tüketin, besinleri daha çok çiğneyin, bol su için (günde en az 2 litre), kabızlığı önleyin, spor yapın kısacası beslenme düzeninizi sağlamalı yaşam kalitenizi yukarılarda tutmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Divertikülit için Genel Cerrahi bölümüne gidilir. Genel cerrah uygun gördüğü takdirde sizi Gastroenteroloji yada Kolorektal Cerrahi (Kalın Bağırsak Cerrahisi) bölümlerine yönlendirir.

Divertikülit Belirtileri

Herhangi bir belirtiye neden olmayan divertikülit vakalarına sık rastlanır. Bazen göbek deliğinin altında kalan karın bölgesinde kramp ve şişkinlik hissedilebilir.

Diğer divertikülit belirtileri daha ciddidir ve genellikle aniden başlar. Birkaç gün içerisinde iyice şiddetlenebilir. Olası belirtiler şunlardır:

 • Karnın sol alt tarafında aşırı hassasiyet
 • Göbek deliği civarında ağrı
 • Şişkinlik veya gaz birikmesi
 • Kabızlık (nadiren ishal)
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma
 • Dışkıda veya tuvalet kağıdında kan
 • Yüksek ateş, titreme
 • Bulantı ve kusma
 • İştah kaybı, açlık hissetmeme
 • Rektal kanama

Divertikülit ve Divertiküloz

Divertiküloz zararsız olabilir. Eğer enfeksiyon kapmamış divertikülünüz varsa bu duruma divertiküloz adı verilir. Bunlar zararsızdır ve tedavi gerektirmezler.

Hastalığın İlerleyişi

Eğer Divertikülit atağı geçirirseniz, bu durum akut ya da kısa süreli bir sorun olarak meydana gelir.
Yapılan bir araştırmaya göre geçirilen ilk atak en güçlü olanıdır. Bunun nedeni Divertikülit etrafında yara oluşup daha fazla zarar gelmesini engellemesidir. Bunun anlamı ise ilk nöbetinizin hafif olması ciddi bir sağlık sorunu yaşamayacağınızdır.

Başka bir çalışmaya göre, Divertikülit hastalarının yaklaşık %39’u atak geçirirler ve 5 yıl içerisinde tekrar bir atak geçirme ihtimalleri vardır.

Divertikülit Risk Grupları

Yaş: Yaşınız ilerledikçe bu durumun ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.Erken yaşta divertikül oluşumu
Yapılan araştırmalar sonucunda erken yaşta divertikül geliştiren bireylerin divertikülite yakalanma ihtimallerinin arttığı görülmüştür.

Divertikülit Neden Olur?

Divertikülit Teşhisi

Pek çok hastalık Divertikülit ile benzer belirtiler göstermektedir. Bu nedenle teşhisin doğru konulabilmesi için birden fazla test yapılmaktadır.

Divertikülit Tedavisi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...