Diyabet Dostu 8 Muhteşem Atıştırmalık

Diyabet Dostu 8 Muhteşem Atıştırmalık

Badem, fıstık, mısır… Ofisinizdeki veya evinizdeki çekmeceler muhtemelen düşük karbonhidratlı atıştırmalıklarla dolu. Diyabetiniz varsa sağlıklı atıştırmalıklar, açlık hissiyle savaşmak ve kan şekerinizi kontrol etmek için çok önemlidirler. Fakat sürekli aynı şeyleri yemek sizi bir süre sonra sıkabilir. Bu yazımızda 8 değişik ve diyabet dostu atıştırmalık bulabilirsiniz.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabete Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Diyabet Dostu Atıştırmalıklar için Rehber

İleriyi planlamak hayatın her aşamasında faydalı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı yeme alışkanlıklarınıza da yansıtarak sağlıklı atıştırmalıklarla açlık hissini bastırabilirsiniz. Diyabet dostu atıştırmalıkları elinizin altında bulundurmanız, iş arkadaşlarınızı ya da çevrenizdekileri sağlıksız atıştırmalıklar ikram ettiklerinde geri çevirebilmenizi sağlar.

Atıştırmalıkları seçmek söz konusu olduğunda bu atıştırmalıkları ne zaman ve nasıl yiyeceğinizi de düşünmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Atıştırmalar Seçin

İdeal olarak, ana öğünlerden iki veya üç saat sonra açlık hissetmeye başlarsınız. Bir yemekten iki saat sonra acıkıyorsanız yeterli beslenip beslenmediğinizi kontrol etmelisiniz. Karbonhidrat açısından yüksek ve protein, lif ve yağ açısından düşük bir diyetiniz varsa sindirimi daha hızlı gerçekleştirirsiniz ve kan şekeriniz yükselir. Bunun sonucundaysa çok kısa sürede daha fazla yemek isteyebilirsiniz.

Akıllı Seçimler Yapın

Yediklerinizin bilincinde olmanız, ne yediğinizi ve bunu neden yediğinizi düşünmeniz büyük bir fark yaratacaktır. Genellikle işyerinizde akıllı seçimler yapmayı bırakırsınız. Özellikle stres daha fazla ve daha sağlıksız yemenize neden olacağından işyerinde yediklerinize daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bir şeyler yerken dikkatinizi dağıtacak televizyon, bilgisayar ve telefon gibi şeylerle uğraşmamanız kan şekeri seviyenizi düzeltmenize yardımcı olacaktır.

İş yerinizde Yiyebileceğiniz Atıştırmalıklarda Arayacağınız Özellikler

  • Isıtma ve pişirme gerektirmemelidir.
  • 10 – 20 gram arasında karbonhidrat içermelidir.
  • Lif ve protein açısından zengin olmalıdır. En az 2 – 3 gram lif ve 6 – 7 gram protein içeren atıştırmalıklar kan şekerini düzenler.
  • Güzel koksun veya kokmasın ton balığı ve haşlanmış yumurtayı atıştırmalıklarınızın arasına daha sık almalısınız.
  • Hazırlanma süresi kısa olmalıdır.
  • Kendi hazırladıklarınızı unuttuğunuzda marketlerden kolayca bulunabilenatıştırmalıklar alabilirsiniz.

Diyabet Dostu 8 Atıştırmalık

1 Soya Fasulyesi

Yarım bardak soya fasulyesi 11 gram protein ve 4 gram lif içeriğiyle kan şekerinizi zıplatmayacak bir atıştırmalıktır.

2 Bezelye ve Humus

Bir bardak bezelye ve çeyrek bardak humus, atıştırma isteğiniz geldiğinizde mükemmel bir seçim olacaktır. Bu kombinasyon kolesterolsüzdür ve günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse %80’ini karşılar.

3 Yoğurt, Frambuaz, Badem ve Tarçın

Altı kaşık yoğurt, yarım bardak frambuaz, bir kaşık badem ve bir çay kaşığı tarçınla oluşturabileceğiniz bu atıştırmalığı önceden hazırlayıp yanınızda götürebilirsiniz. Frambuaz, en lifli meyvedir ve bu yüzden glisemik indeksi düşüktür. Özellikle yoğurtla ve sağlıklı yağlar içeren yüksek lifli bademlerle birleştirildiğinde kan şekerinizi kontrol altına almanızı sağlar.

4 Lor Peyniri ve Ananas

Bir bardak lor peyniri ve yarım ananasla atıştırma ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ananas yüksek protein içerir. Ananasta bromelain enzimi bulunur ve bu enzim kasları gevşetir ve kireçlenmeden kaynaklanan iltihabı azaltır.

5 Dil Peyniri, Domates ve Fesleğen

Bir parça dil peyniri, bir bardak dolusu çeri domates, bir yemek kaşığı sirke ve 3 – 4 fesleğen yaprağıyla hazırlayacağınız lezzetli bir salatayı atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Domateste C vitamini, demir ve E vitamini vardır. Domates süper gıda olarak düşünüldüğünden suçluluk duymadan bu salatayı sıklıkla tüketebilirsiniz!

6 Tam Tahıllı Ekmek ve Avokado

Bir dilim ekmek ve çeyrek avokadoyla güzel bir tost hazırlayabilirsiniz. Avokado son derece sağlıklı bir yiyecektir. Bir dilim tam tahıllı ekmeğin üzerine çeyrek avokadoyu dilimleyerek ve üstüne sevdiğiniz baharatları ekleyerek bu leziz atıştırmalığı hazırlamanız mümkün. Bu atıştırmalık, yüksek lif içeriğiyle ve sağlıklı yağlarla sizi saatlerce tok tutacaktır. Ekmek yemekten kaçınanlar ekmek yerine haşlanmış nohut, limon suyu ve birazcık acı sosla glutensiz yüksek lifli bir atıştırmalık hazırlayabilirler.

7 Tatlı Patates ve Ceviz

İki yemek kaşığı cevizi, fırınlanmış yarım tatlı patatesin üstüne biraz tarçınla birlikte serpiştirin. Bu kombinasyon sizin tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Ceviz, magnezyum açısından zengindir ve magnezyum tip 2 diyabeti olanlarda genellikle düşüktür. Magnezyum, kan şekerinizi kontrol etmenizi sağlayan insüline karşı hassasiyetinizi de artırır.

8 Yeşil Çay, Badem ve Elma

Bir fincan yeşil çay, bir avuç badem ve bir küçük elmaya yiyerek de açlığınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzun susuz kalmasını engelleyerek kan şekerinizi dengeler. Badem ve elmanın karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar açısından mükemmel bir denge barındırdığı bilinmektedir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...