Diyabet ile Depresyon Arasında Bir İlişki Var mı? Gerçekleri Öğrenin!

Diyabet ile Depresyon Arasında Bir İlişki Var mı? Gerçekleri Öğrenin!

Bazı çalışmalar, diyabetin depresyon riskini ikiye katladığını göstermektedir. Diyabetle alakalı sağlık sorunları ortaya çıkarsa, depresyon riski daha da artacaktır. Bu durumun nedeni belirsizdir. Bazı araştırmacılar bunun nedeni olarak diyabetin beyin fonksiyonları üzerindeki metabolik etkiyi ve diyabeti kontrol altına almak için harcanan günlük çabayı göstermektedirler. Depresyonu olan kişilerde diyabetin oluşma olasılığı çok daha fazladır. Bu nedenle, depresyon geçmişi olan kişilerin diyabet için test yaptırmaları önerilmektedir. Diyabet ve depresyon arasındaki ilişki ile teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Araştırmalar Ne Diyor?

Diyabetle depresyon arasındaki bağlantının tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da bir bağlantı olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir.

Diyabetle ilişkili olan beyin kimyasındaki bazı değişiklikler, depresyonun ortaya çıkmasıyla ilişkilendirilmektedir. Örneğin, diyabetik nefropatinin neden olduğu hasar ya da beyindeki damarların tıkanması diyabeti olan kişilerde depresyona neden olabilir.

Tam tersi bir şekilde, depresyondan dolayı beyinde değişikliklerin olması komplikasyon riskini artırabilir. Depresyonu olan kişilerin diyabet komplikasyonlarını yaşama riski daha da yükselir ancak bu duruma neyin neden olduğu bilinmemektedir. Hangi hastalığın, öbür hastalığı ortaya çıkardığına karar verilememiştir.

Depresyon belirtileri, diyabeti kontrol altına almayı ve diyabetle alakalı komplikasyonların oluşumunu engellemeyi daha da zorlaştırmaktadır.

2011 yılında yapılan bir çalışma, tip 2 diyabeti olan ve depresyon belirtileri yaşayan kişilerin kanlarındaki şeker seviyelerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmanın sonuçları, her iki hastalığı birden yaşayan kişilerin kalp krizi geçirme risklerinin %82 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Diyabet Hastalarında Depresyon Belirtileri Farklı mıdır?

Diyabet gibi kronik bir hastalığı kontrol altına almaya çalışmak ve bu hastalıkla yaşamak bile bazı kişiler için oldukça bunaltıcı olabilir. Kendinizi depresif hissediyorsanız ve bu üzüntünüz birkaç haftadır hafiflemediyse depresyon yaşıyor olabilirsiniz.

Depresyonun yaygın belirtileri:

Önceden keyif alınan aktivitelerden keyif almamak
İnsomnia (uyuyamama) ya da çok fazla uyuma
İştahın azalması ya da artması
Odaklanmada zorlanma
Uyuşuk hissetme
Sürekli gergin ve endişeli hissetme
Yalnızlık hissi
Sabahları üzüntülü hissetme
Hiçbir şeyi doğru yapamıyor gibi hissetme
İntihar düşüncelerinin olması
Kendine zarar verme

Diyabetin düzgün bir şekilde kontrol edilememesi, depresyon benzeri belirtilere neden olabilir. Örneğin kan şekeriniz çok yüksek veya çok alçaksa kaygı, yorgunluk ya da enerjisizlik hissedebilirsiniz. Kan şekeri seviyesinin düşük olması, anksiyetede görülebilen benzer belirtiler olan güçsüzlük ve sürekli terleme gibi durumları yaşamanıza neden olabilir.

Depresyon belirtileri yaşıyorsanız doktora danışmalısınız. Doktorunuz, depresyonun belirtilerinize neden olduğuna karar verip bir teşhis koyabilir. Sizin ihtiyaçlarınıza en uygun tedavi yöntemini geliştirmeye de çalışacaktır.

Diyabeti Olan Kişilerde Depresyonun Nedenleri

Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları kontrol altına almanın getirdiği yükümlülükler kişiyi depresyona itebilir. Bu durum, hastalığın kontrol altına alınmasındaki güçlüğün sonucunda oluşabilir.

Her iki hastalığa da aynı risk faktörleri neden oluyor gibi görünmektedir. Bu durumlar:

  • Her iki durumun da aile geçmişinde yaşanmış olması
  • Obezite
  • Yüksek tansiyon
  • Hareketsizlik
  • Koroner kalp hastalığı

Ancak, diyabetin fiziksel, akılsal ve duygusal olarak kontrol altına alınmasını depresyon daha da güçleştiriyor olabilir. Depresyon, kişinin kendine bakımını her seviyede etkiler. Diyet, egzersiz ve sürdürdüğünüz diğer alışkanlıklar depresyon yaşadığınızda olumsuz anlamda etkilenebilir. Bunun sonucunda ise kan şekeri kontrolü düzgün bir şekilde sağlanamaz.

Diyabeti Olan Kişilerde Depresyonun Teşhis Edilmesi

Depresyon belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Doktorunuz, yaşadığınız belirtilerin diyabetin kontrol edilememesinden mi yoksa başka bir sağlık sorunundan mı kaynaklandığını anlayacaktır.

Teşhis koymak için doktorunuz genel bir profil oluşturacaktır. Aile geçmişinde depresyon varsa doktorunuza belirtin.

Doktorunuz psikolojik bir değerlendirme yaparak belirtilerinizi, düşüncelerinizi, davranışlarınızı ve durumu etkileyebilecek diğer faktörleri öğrenmeye çalışacaktır.

Doktorunuz fiziksel muayene de yapacaktır. Bazı durumlarda doktorunuz kan testi yaparak bu belirtilere neden olabilecek tiroid hastalıkları gibi diğer sağlık sorunlarını elemeye çalışabilir.

Depresyonun Tedavisi

Depresyon genellikle ilaç ve terapinin bir arada kullanılmasıyla tedavi edilir. Hayat tarzında yapılacak belli değişiklikler, belirtilerin hafiflemesinde ve sağlık durumunun düzelmesinde etkili olacaktır.

Diyabet ve Depresyonla Başa Çıkmak

Soru: 

Diyabetim ve depresyonum varsa bu hastalıklarla nasıl başa çıkabilirim? Ne yapmalıyım?

Cevap:

Öncelikle, diyabeti olan kişilerin depresyon yaşayabileceğinin bilincinde olmalısınız. Doktorunuzla bu konuda konuşarak doktorunuzun önereceği tedaviyi uygulamanız çok önemlidir. Pek çok kişi bir şeyleri kendi çabasıyla başarmak ister ve üzgün olmaktan kendi çabalarıyla kurtulabileceğine inanır. Fakat durum hiç de bu şekilde değildir. Depresyon, ciddi bir hastalıktır ve ciddiye alınarak tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuzla bu konuyu konuşmak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, destek almak için sevdiğiniz biriyle konuşabilirsiniz. İnternette bu konuyla ilgili gruplar bulunur. Bu gruplar, sizin için en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bunları öğrendikten sonra doktorunuzla tedavi konusunda daha rahat bir şekilde konuşabilirsiniz.

Kısacası

Depresyon riskinin bilincinde olmanız tedavi almak için atmanız gereken ilk adımdır. Öncelikle durumunuzu ve belirtilerinizi doktorunuzla konuşmalısınız. Bunu yaptıktan sonra doktorunuz bir teşhis koyup gerekli görürse size uyacak bir tedavi planı oluşturacaktır. Tedavi genellikle psikoterapi ve antidepresan ilaçların kullanımını içerir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...