Diyabet Riskini Artıran Bu 4 Yiyeceğe Dikkat!

Diyabet Riskini Artıran Bu 4 Yiyeceğe Dikkat!

Her gün yemeyi tercih ettiğimiz şeyler, tip 2 diyabet riskini artırıyor. Yiyeceklerin gücü, 20,000’den fazla kişinin katıldığı bir çalışmada gösterildi. Abur cuburların yoğun olduğu bir diyette tip 2 diyabet riski %70 artıyor. Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasında beslenme düzeni oldukça önemli. Tip 2 diyabet riskini azaltmak istiyorsanız beslenme düzeninizde değişiklikler yapmak stratejinizin bir parçası olmalıdır. Bununla birlikte egzersiz yapmak ve stresle baş etmek de oldukça faydalı olacaktır.

Diyabet Riskini Artıran Bu 4 Yiyecek

Daha iyi beslenmeye başlayın ve tip 2 diyabet riskini azaltmak için bu 4 yiyeceğe dikkat edin.

1 Çok Fazla İşlem Gören Karbonhidratlar

Beyaz unla, beyaz şekerle ve beyaz pirinçle yapılan çok fazla işlem gören karbonhidratlarda buğday kepeği ve liflerle birlikte önemli vitamin ve minerallerde bulunmaz.
Kaloriler besin içeriğini belirtir ama şeker yoğunluğu yüksek olduğunda kaloride de artış gözlenir. Bu tür ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir.
Bu tür yiyeceklerin sindirilmesi kolay olduğundan kan şekeri ve insülin seviyeleri birden yükselir. Bu durum zamanla tip 2 diyabete yol açar.
2007 yılında yapılan bir çalışmada, çok fazla işlenmiş karbonhidratın bulunduğu diyetlerde tip 2 diyabet riski %21 oranında artış gösteriyor.
Bu riski azaltmak için ekmek, kek, pasta, kraker ve makarna gibi işlenmiş karbonhidratları tam tahıllarla değiştirmelisiniz.

2 Şekerli ve Tatlandırıcılı İçecekler

Kola, şekerli çay, limonata gibi şekerli içecekler tip 2 diyabet riskiyle ilişkilidir. Fazla kaloriler kilo almaya neden olmakla beraber içeriğindeki şeker miktarından dolayı insülin direncini de artırır.
2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre günde bir ya da iki bardak şekerli içecek içmek, ayda bir bardak içmeye göre tip 2 diyabet riskini %26 oranında artırıyor.
Şekerin sağlığınız üzerindeki etkisini en aza indirgemek için en iyi yöntem meyve suları da dâhil şekerli ve tatlandırıcılı içecekleri sınırlandırmaktır.
Vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için daha çok su için. Ayrıca, kahveye ve çaya şeker ve krema gibi ilaveler eklemeyin.

3 Doymuş Yağlar ve Trans Yağlar

Sağlıksız doymuş ve trans yağlar, kandaki kolesterol seviyesini artırır ve tip 2 diyabet için bir risk faktörü olan yüksek kolestrole neden olur.
Trans yağlar, paketlenmiş gıdalarda ve kızartmalarda olurken doymuş yağlar yağlı etlerde, tereyağında, margarinde ve peynirde bulunabilir.
Doymuş yağlardan uzak durmak için yemeklerinizi zeytinyağıyla pişirin. Atıştırmalık olarak kuruyemişleri tercih edin. En yağsız eti tercih edin. Kümes hayvanlarının derilerini yemeyin. Salataları sadece sirke ve limon ile tatlandırın.

4 Kırmızı Et ve İşlenmiş Etler

Kırmızı et ve işlenmiş etler, tip 2 diyabetle yakından ilişkilidir. Sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş etler içlerinde bulunan sodyum ve nitrat seviyelerinin yüksek olmasından dolayı daha kötüdür.
2011 yılında yapılan bir çalışmada, günlük 85 gram kırmızı et yenmesinin tip 2 diyabet riskini %19 oranında artırdığı ortaya çıkmıştır. Daha az miktarda da yense işlenmiş et yenmesi, tip 2 diyabet riskini %51 oranında artırıyor.
Sağlığınız için diğer protein kaynaklarına yönelmeniz gerekir. Somon, küçük balıklar, organik kümes hayvanları, yumurta ve ara sıra yenen yaylım beslenmiş hayvanlardan elde edilen kırmızı et, sebzelerle desteklenen sağlıklı bir diyete eklenebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...