Diyabet Yorgunluğuyla Egzersiz Nasıl Yapılır?

Diyabet Yorgunluğuyla Egzersiz Nasıl Yapılır?

Egzersiz yapmak, diyabet tedavi planının önemli bir parçasıdır ama aşırı yorgunluk hissederken bunu başarmanız oldukça zor olabilir.

Tip 2 diyabette, egzersiz oldukça önemlidir. Ancak, diyabetin sebep olduğu yorgunlukla birlikte egzersiz programına bağlı kalmak hastalığı yaşayan kişi için çok zorlayıcıdır.

Diyabet Yorgunluğu Nedir?

  • Tip 2 diyabet oldukça külfetlidir. Sürekli yorgun hissettiğinizde, çoğu zaman günü bitirebilmek tek yapabildiğiniz şey olur. Ne yazık ki, daha fazla uyumak bu sorunun çözümü değildir.
  • Çalışmalar, tip 2 diyabetin aşırı yorgunluk oluşturarak kişilerin hayatlarına engel olduğunu ve basit işleri bile yapamaz hale getirdiğini ortaya koymuştur. Bu etki çok belirgin olduğundan ve hemen hemen tüm tip 2 diyabet hastalarında görüldüğünden diyabet yorgunluğu diye ayrı olarak belirtilmektedir.
  • Tip 2 diyabetin en yaygın belirtisi kan şekerindeki yükselmedir ve bu durum sizi miskinleştirir ve halsizleştirir.
  • Diyabetle alakalı böbrek hastalığı gibi bazı hastalıklarda ve ilaçların yan etkisi olarak da yorgunluk hissedilebilir.

Diyabet Yorgunluğuyla Nasıl Baş Edilir?

  • Düzenli egzersiz yapmanın tip 2 diyabet de dâhil olmak üzere çok sayıda hastalığı tedavi ettiği veya önlediği bilinen bir gerçektir. Diyabet hastalarına, kan şekeri kontrolünün sağlanması için egzersiz yapılması önerilmektedir.
  • Diyabet hastaları, uzun süre oturuyorlarsa her 30 dakikada bir kalkıp 3 dakika boyunca esneme veya yürüme gibi basit egzersizler yapmalıdırlar.
  • Yorgunluk, diyabet hastalarında çok yaygın bir şekilde görülen bir durumdur ve fiziksel olarak aktif kalınmasını zorlaştırır. Ayrıca, egzersiz yapmak için motivasyonu  da azaltır.
  • Ancak egzersiz, diyabetle başa çıkmak için çok önemlidir.
  • Kendinize bir rutin oluşturduktan sonra, günlük olarak egzersize ayıracağınız süreyi 30 dakikaya hatta isterseniz daha da yukarıya çekebilirsiniz.

Egzersiz Programına Bağlı Kalabilmek için 4 İpucu

*Hareket etmek ve egzersiz yapmak kendinizi daha iyi ve daha az yorgun hissetmenizi sağlayacaktır. Fiziksel hareketlerin kan şekerinizi hemen düşürmesi ya da size kısa sürede daha iyi hissettirmesi gerekmez.

*Hareketli olmak için ilk yapacağınız şey, hareketsiz yaşamınızı basit hareketlerle bölmeniz olacaktır. Sürekli oturuyorsanız her 30 dakikada bir ayağa kalkın, dolanın, esneyin ya da merdiven inip çıkın.

*Siz hareket etmeye başladıkça diyabet yorgunluğu giderek azalacak ve yapacağınız egzersizleri daha kolay yapabilir hale geleceksiniz.

Evde veya Dışarıda Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

Bazı egzersiz türleri, diyabet yorgunluğu yaşayan kişiler için çok daha iyidir. Fiziksel aktivitelere yavaş ve minik hareketlerle başlamak en iyisi olacaktır.

Her gün beş dakika hareket etmek bile büyük fark yaratır. Tai chi, suda egzersiz, yoga, yürüyüş veya oturarak yapılabilecek egzersizleri deneyebilirsiniz.

Evin dışında egzersiz yapmaya hazır değilseniz evde yapabileceğiniz çok sayıda egzersiz bulunmaktadır:

1. Elinize birkaç ağırlık alarak televizyon karşısında kol kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

2. Ayağa kalkıp reklam boyunca yerinizde yürüyebilirsiniz. Bu düzeni takip ederseniz, genellikle her bir saat için 10 dakika hareket etmiş olursunuz.

3. Yatarken ayaklarınızı kaldırabilirsiniz. Sabahları yataktan kalkmadan önce, birkaç dakika sırt üstü uzanıp bacaklarınızı yukarı kaldırıp indirin. Bu hareketi 10’ar kez iki set olacak şekilde yapın.

4. Mekik çekmeyi deneyin. Bu hareketi yatakta yapmak oldukça kolaydır ve farklı kas gruplarını çalıştırmak için yapabileceğiniz çok farklı mekikler bulunmaktadır.

Sağlık durumunuza ve fiziki durumunuza göre, size uygun egzersizleri yapabilmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Diyabet yorgunluğuyla başa çıkmanız için doktorunuz da size yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...