Diyetiniz Menopoz Sırasında Hormonları Nasıl Etkiler?

Diyetiniz Menopoz Sırasında Hormonları Nasıl Etkiler?

Hormonlar, vücudun kimyasal elçileridir. Hormonlar, vücudunuzda gerçekleşen her türlü fizyolojik süreçten sorumludurlar.

Menopoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Reglin bitmesinin yanı sıra menopozun tüm vücudun üzerinde etkileri vardır. Bazları oldukça rahatsızlık vericiyken bazılarını fark etmeyebilirsiniz bile.

Dipnot

Menopoza girmek ortalama yedi yılı bulabilir. Bazı durumlarda bu çok daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Hormonlar

Hormonların sorumlu olduğu durumlar arasında şunlar bulunur:

  • Metabolizma
  • Bağışıklık sistemi
  • Regl döngüsü
  • Üreme

Düzgün bir hormon dengesi, vücudun düzgün bir şekilde işlemesi için gereklidir. Diyetinizdeki bazı yiyecekler hormon dengesini düzeltebilir veya bozabilir. Dengeli beslenme özellikle menopozdaki kadınlar için gereklidir. Kadınların hayatındaki bu geçiş döneminde hormon dengesizlikleri rahatsızlık verici belirtilere yol açabilir.

Dengeli Beslenmenin Önemi

Hayatın her aşamasında dengeli beslenmek sağlığınızı korumak için önemlidir. Yakacağınızdan daha fazla kalori tüketme kilo almanıza neden olacağından bu durumdan kaçınmalısınız. Çeşitli sebzeler, meyveler, tam tahıllı ürünler, az yağlı süt ürünleri ve sağlıklı protein kaynaklarını tüketmelisiniz. Besin değeri düşük ancak kalorisi yüksek abur cuburlardan, işlenmiş şekerden, sodyumdan, doymuş ve trans yağlardan uzak durmalısınız.

Menopozdaysanız soya ve keten tohumu tüketmeniz, belirtilerinizi kontrol altına almanıza yardım eder ve sağlık durumlarıyla ilgili bazı riskleri azaltır. Alkol ve kafein tüketimini azaltmanız da önemlidir. Beslenme alışkanlıklarınızla ilgili bazı değişiklikler yapmanız, sağlığınız üzerinde önemli bir fark yaratacaktır.

Soru: 

Dengeli beslenmeye odaklandıktan sonra menopoz belirtilerimin düzelmesi için ne kadar süre geçmesi gerekir?

Cevap:

Düzeltilmiş bir diyet ile bir ila dört hafta içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu zaman dilimi, hormon dengesizliklerindeki duruma bağlı olarak kadından kadına değişiklik göstermektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...