Diz Ağrısı Nedir?

Diz Ağrısı Nedir?

Diz ağrısı, her yaştan insanın yaşayabileceği sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu tür vücut ağrısı bir yaralanmadan hemen sonra gerçekleşebilir veya kronik bir tıbbi durumun bir uzantısı olarak ortaya çıkabilir. İnsanların hissettikleri rahatsızlık miktarı ağrının nedenine, etkilenen diz bölgesinin alanına veya ağrıdan önceki fiziksel durumlarına bağlı olabilir.

Diz ağrısı yaşlı bireylerde ortaya çıktığında bu, eklem veya kemiklere doğrudan veya dolaylı olarak dahil olabilecek başka bir sağlık sorununun semptomu veya yan etkisi olabilir. Bu her zaman böyle değildir. Bazı yaşlı insanlarda ağrı, yaşlanma sürecinde ortaya çıkan zayıflamış kemik yapısından kaynaklanabilir.

Diz Ağrısı Nedenleri?

Bir ya da her iki dizinin düzgün işleyişini etkileyen bazı sorunlar ağrıya neden olabilir. Yaralanma en yaygın nedenidir, ancak artrit gibi diğer durumlar eklemde bozulmaya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Bu tip yaralanmalar genellikle diz küt bir travma geçirdiğinde veya yanlış yönde büküldüğünde ortaya çıkar. Burkulma ve gerilmeler en sık temas sporları sırasında ortaya çıkar, ancak ani veya hızlı hareketler sırasında da ortaya çıkabilir.

Diz Ağrısı için Kim Risk Altındadır?

Kemik veya eklem rahatsızlığı olan yaşlı yetişkinler dizlerde ağrı yaşayabilir. 65 yaşın üstündeki kadınlar daha genç olanlardan daha fazla risk altında olabilir. Genç yetişkinler ve ergenler atlama, koşma ya da vücutta stresli durumlara neden olan türde aktif hareketler gerektiren sporlara veya aktivitelere katılırlarsa, diz ağrısı yaşayabilirler.

Ergenlikte veya ergenlik öncesi dönemde olan çocuklar aktif oyunlardan acı çekebilirler. Ağrı atlama, koşma veya tekrarlayan hareketler gerektiren aktivitelere katılan çocuklarda daha sık görülür.

Diz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diz ağrısının semptomları, durumun veya yaralanmanın karmaşıklığına bağlı olarak hafif veya şiddetli olabilir.

Ortak belirtiler ve semptomlar şunlardır:

 • Sertlik veya dizleri bükme veya düzleştirme yetersizliği
 • Cilt dokunuşa sıcak hisseder
 • Dizlerii hareket ettirirken duyulabilir bir ses

Ciddi belirti ve semptomlar:

 • Fark edilir şişlik, kızarıklık ve ateş ile birlikte ağrı
 • Dayanılamaması
 • Aksama
 • Ayağa kalkmaya çalışırken düşmek
 • Ekkilenen bacakta uyuşukluk hissi
 • Anormal bir görünüm veya malformasyon gibi yaralanma işaretleri

Diz Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, ağrı nedenini bulmak için spesifik test veya teşhis yöntemleri sipariş edebilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Yaralanmaları, durumları ve malformasyonları bulmak için dizlerin röntgen. Bu tür bir teşhis testi, vücudu görmek ve görüntüler üretmek için elektromanyetik radyasyon kullanır.
 • Tomografi vücudun iç kısımlarını farklı pozisyonlarda ve açılarda çeker. Tomografi eklemler, kemikler ve dokulardaki problemleri teşhis etmede yardımcı olabilir.
 • Ultrason, yüksek teknoloji ses dalgaları kullanılarak görüntüleri gerçek zamanlı olarak üretir. Bu tanı amaçlı kullanılan bir tekniktir.
 • MRI, vücudun 3 boyutlu görüntülerini oluşturur. MRI dizinin içine bakar ve doktorların anatomisini incelemesini sağlar.
 • Eklem sıvısının testi genellikle teşhis amacıyla kullanılır. Eklemden alınan sıvıyı incelemek için artrosentez adı verilen bir prosedür kullanılır.

Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrısı tedavisi, ağrının giderilmesi veya halihazırda mevcut olan durumların tedavisi için kullanılan ilaçları içerir. Sporla ilgili yaralanmalar için fizik tedavi istenebilir. Terapi, bir yaralanmadan sonra vücudun normal olarak işlemesi için yeniden eğitir.

Bazı insanlar artrit semptomlarını iyileştirmek için kortikosteroid içeren enjeksiyonlara ihtiyaç duyabilirler. Vücutta doğal olarak bulunan bir madde olan hyaluronik asit içeren başka bir enjeksiyon türü vücudun eklem sıvısı üretimini uyarmak için kullanılır.

Ameliyat, tamir edilemeyen veya rehabilite edilemeyen ciddi diz hasarı olan kişiler için kullanılan bir seçenektir. Kısmi veya tam diz replasmanı içerebilir.

Diz ağrısı gerçekten ciddi ve yönetilemez olmadıkça genellikle cerrahi önerilmez. Bu, cerrahi işlemden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan kaynaklanır. Bazı cerrahi bölgeler enfekte olabilir ya da az sayıda insan, alan tamamen iyileşene kadar artan ağrılar yaşayabilir. Hastanın yaşı ve durumu bu olası komplikasyonları etkileyebilir.

Diz Ağrısı Önlenebilir mi?

Sağlıklı bir diyet, ağırlığı azaltmaya yardımcı olabilir ve eklemlerde anormal stresten sakınmayı önleyebilir. Ağırlık kaldırmadan önce vücudun ısınması, koşması veya vücudun gerilmesini engelleyen başka herhangi bir aktivite yapması burkulmayı önleyebilir. Yorucu egzersizlerden sonra istirahat, dizlerde ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir. Eklemlerde komplikasyonlara neden olan medikal durumlar olan kişiler için düşük etkili egzersizler yapmak idealdir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...