Diz İç Bağlarının Yaralanması

Diz İç Bağlarının Yaralanması

Diz iç bağları, dizin içinde ancak eklemin dışında bulunur. Bağ dokular kemikleri bir arada tutar ve eklemlere dayanıklılıkla güç sağlar. Diz iç bağları, kaval kemiğinin üst kısmı ile uyluk kemiğinin alt kısmını bağlar. Diz iç bağlarda yaralanmanın olmasına genellikle burkulma da denir. Bağ doku yaralanmaları bağ dokusunun gerdirilmesinden veya yırtılmasından kaynaklanabilir. Diz iç bağları yaralanmaları genellikle dize doğrudan bir darbe gelmesinin sonucunda oluşur. Bu tür yaralanmalara temas gerektiren sporlarda yaygın olarak rastlanır. Genellikle dizin dışından bir darbe alması ya da dizin vurulması diz iç bağlarının gerilmesine veya yırtılmasına neden olur.

Diz İç Bağlarının Yaralanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Genellikle burkulma ile oluan bu yaralanmalar durumun yaralanma derecesine göre ciddiyet kazanır.

Kaç Günde İyileşir?

1. derece diz iç bağ yaralanmaları iyileşmeleri birkaç gün, 2. derece yaralanmalarında ise iyileşme 4 haftayı bulabilirken 3. derece olanlar ise 8 hafta ya da daha uzun sürer.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diz iç yağlarının yaralanmaları için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Diz İç Bağlarındaki Yaralanma Türleri

Diz iç bağları yaralanmaları 1., 2. ve 3. dereceden olabilir:

Aşamalar Durumları
1. derece diz iç bağ yaralanmaları,  Ciddiyeti en az olan yaralanmalardır. Yani, bağ dokusu gerilmiştir ancak yırtılmamıştır.
2. derece diz iç bağ yaralanmaları Bağ doku kısmen yırtılmıştır. Bu durum genellikle diz ekleminde dayanıksızlığa neden olur.
3. derece diz iç bağ yaralanmaları  En ciddi olan bağ doku yaralanmasıdır. Bu yaralanma genellikle bağ doku tamamen yırtıldığında görülür. Eklemde dayanıksızlık, 3. derece diz iç bağ yaralanmalarda yaygındır.


Diz İç Bağlarında Yaralanmanın Belirtileri Nelerdir?

Diz iç bağlarında yaralanmanın belirtileri, diğer diz rahatsızlıklarının belirtilerine benzerdir. Doktorunuzun dizinizi muayene ederek sorunu saptaması önemlidir.

Diz iç bağ yaralanmalarının belirtileri arasında şunlar bulunur:
Yaralanmanın olduğu yerde ses olması
Dizin iç kısmında acı ve hassasiyet olması
Diz eklemlerinin şişmesi
Ağırlık verdiğinizde dizlerinizin yığılacağını hissetmeniz
Diz ekleminde kitlenme ya da kapanma

Dizin dayanıklılığıyla ilgili sorunlar 2. derece ya da 3. derece yaralanmaları işaret eder.

Diz İç Bağlarındaki Yaralanmalar Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, dizinizi muayene ederek diz iç bağlarında yaralanma olup olmadığını söyleyebilir. Muayene sırasında doktorunuz dizini büküp dışından birazcık baskı oluşturacaktır. Dizlerde iç bağlarda yaralanmanın oluştuğuna işaret edebilecek bir gevşeklik varsa doktorunuz bunu söyleyecektir.

Muayene sırasında bacak kaslarınızı gevşetmeniz önemlidir. Böylece doktorunuz bağ dokuları daha rahat muayene edebilir. Muayene sırasında dizlerinizde biraz acı veya hassasiyet hissedebilirsiniz.

Doktorunuz, dizdeki yaralanmayı teşhis etmesine yardımcı olması için görüntüleme testleri isteyebilir. Röntgen, doktorunuza dizin etrafındaki kemiklerin bir görüntüsünü verecektir. Böylece doktorunuz diğer diz sorunlarını eleyebilir.

Röntgen sırasında bir teknisyen dizinizi, makinenin görüntüyü alabilmesi için uygun bir pozisyona sokar. Dizinizde şişlik veya hassasiyet varsa biraz acı çekebilirsiniz. Ancak bu işlem sadece birkaç dakika sürer. Röntgen, doktorunuza yaralanmanın dizdeki kemiklerde olup olmadığını söylemesine yardımcı olacaktır.

Doktorunuz MR da isteyebilir. Bu test, mıknatıs ve radyo dalgalarını kullanarak vücudunuzun görüntüsünü oluşturur.

MR taramaları için bir sedyeye uzanırsınız. Teknisyen, dizinizi uygun pozisyona yerleştirir. MR cihazı genellikle gürültülü sesler çıkarır. Teknisyen, kulağınızı korumak için kulak tıkacı verebilir.

Uzandığınız sedye cihazın içine doğru kayarak dizinizin görüntüsünü kaydeder. MR sırasında teknisyenle cihazın içindeki mikrofon ve hoparlör aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.

MR görüntüsü doktorunuza dizdeki kaslarınızla ya da bağ dokuyla ilgili sorunu gösterecektir.

Diz İç Bağ Yaralanmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, dizdeki iç bağlarda yaralanmanın ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Diz iç bağ yaralanmalarının çoğu birkaç hafta dinlenmeyle kendiliğinden iyileşebilir.

Diz İç Bağ Yaralanmalarının İyileşmesi

Diz iç bağları genellikle ameliyat gerekse de gerekmese de düzgün bir şekilde iyileşir. İyileşme süresi, diz iç bağlarındaki yaralanmaların ciddiyetine bağlıdır. 1. derece diz iç bağ yaralanmaları küçük olduğundan iyileşmeleri birkaç gün sürer.

2. derece yaralanmalarda ise iyileşme 4 haftayı bulabilir. 3. derece olanlar en ciddi yaralanmalar olduğundan iyileşme süreci en uzun olanlardır. Genellikle bu yaralanmaların iyileşmesi 8 hafta ya da daha uzun sürer.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...