Diz Kireçlenmesi Tedavisi Kirece Son

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Kirece Son

Diz eklemi vücudun, genişliği ve kıkırdak yüzeyi açısından bedenimizde en büyük eklemdir. Vücudun en çok ağırlık taşıyan ve kireçlenmeden en çok etkilenen eklemlerinden biridir. Medikal tibia femoral, lateral tibia femoral kompartman ve patella femoral eklem olarak 3 kısma ayrılır. Diz ekleminin aşınması ve yıpranması sebebiyle deforme olmasına halk arasında diz kireçlenmesi denir. Diz kireçlenmesi aslında tibiafemoral ve patella femoral kireçlenmedir. Diz kireçlenmesinde eklem yapısını ve fonksiyonlarını kaybederek pürüzsüzlüğünü yitirir. Kireçlenme daha çok iç kısmındaki eklemlerden başlar ve diğer eklemleri etkiler. Ancak genellikle dizdeki üç eklem birlikte etkilenir. Diz eklemlerinin içinde iki adet bağ vardır (ön ve arka çapraz bağlar ). Ayrıca eklemin iç yanında ve dış yanında kuvvetli bağlar vardır. Eklem yüzlerinin uyumunu sağlamak için iki adet menisküs vardır.

Diz Kireçlenmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diz Kireçlenmesini Nasıl Anlarım?

Hareketler esnasında ağrı, eklemlerde sertlik, şişlik, hassasiyet ve biçim bozukluğu diz kireçlenmesinin işaretleridir.

Diz Kireçlenmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Diz Kireçlenmesi için fizik tedavi bölümüne randevu almalısınız.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Diz kireçlenmesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Hareketler esnasında ağrılar
  • Sınırlı hareketler
  • Eklemlerde sertlik
  • Eklemlerde şişlik
  • Eklemlerde hassasiyet
  • Eklemlerde biçim bozukluğu

Diz kireçlenmesinin belirtileri kademeli olarak daha da kötüleşmeye meyillidir. Belirtileri aynı zamanda hafif bir sakatlıkla aniden kötüleşebilir. Bazı hastalarda orta şiddette belirtiler uzun süre devam edebilir ve ani bir sakatlıkla belirtiler daha da şiddetlenebilir.

Hastalarda belirtiler bazen aydan aya farklılık gösterebilir ve havalardaki değişiklikler de belirtilerin aynı paralelde değişkenlik göstermesine neden olabilir. Kireçlenmeler için belirli ilaçlar olmadığı için kireçlenmenin ilerlemesini engellemek daha önemlidir.

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

Osteoartrit diz kireçlenmesinin en yaygın çeşididir.

Osteoartrit dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinir ve eklem kıkırdağının eskimesi sonucu ortaya çıkar. Koruyucu eklem kıkırdağının eskimesiyle kemik açıkta kalır, diz şişer ve ağrımaya başlar ve hareketler oldukça ağrılı hale gelir.

Dizde kireçlenme tipik olarak yaşlanan kişileri etkiler. Belirtiler aşırı kilolu insanlarda daha yaygındır ve kilo kaybı diz kireçlenmesi kaynaklı ağrıları azaltmada etkilidir. Diz kireçlenmesinin nesilden nesile geçen genetik bir bileşeni de vardır. Diz sakatlıkları, kıkırdak hasarı ve eklemler etrafındaki kemiklerin kırılması da diz kireçlenmesinin artmasına neden olan faktörlerdir.

Diz Kireçlenmesinin Tedavisi

Tedavi en basit aşamalarla başlamalıdır ve gerekirse ameliyatı da içeren daha zorlayıcı tedavi uygulamaya alınabilir.Her tedavi her hasta için uygun olmayabilir bu nedenle doğru tedavi için doktorla temas halinde bulunulmalıdır. Hastadan hastaya değişebilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

Diz Kireçlenmesi Ameliyatlarının Riskleri

Diz Kireçlenmesinde Bitkisel Tedavi

Gerekenler: Bir su bardağı klorsuz su 1,5 yemek kaşığı kurumuş ve ufaltılmış derin yırtıklı çınar yaprağı Hazırlanışı: Suyu ocakta kaynatın ve ocaktan alarak kurutulmuş çınar yapraklarını ekleyin. Ardından bir dakika daha kaynatın. Ocaktan alıp 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Kür içebileceğiniz bir sıcaklığa geldiğinde süzerek için. Çınar yapraklarını her defasında taze kullanabileceğiniz şekilde saklayın. Bu çayı sabah 1, akşam 1 bardak olmak üzere bir ay boyunca için. Böbrek, tansiyon, kalp ve karaciğer sorunları olanlar uzman bir doktora danışmadan bu kürü kullanmamalıdır.
4-5 yaprak lahanayı haşlayın. Haşlanan lahanaları dizinizin üstüne koyun ve bir streç film ile iyice sarın. Bir saat kadar tutun.
Gerekenler: Yarım bardak iyi sıkılmış lahana suyu 1 yumurta akı 1 çay kaşığı balık yağı (eczanelerde kapsül olarak satılır) 1 çay kaşığı bal 1 çay kaşığının ucu kadar karbonat Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini karıştırın ve sabahtan akşama kadar bekletin. Karışımı ıslak bir bezle ağrıyan bölgenize sarın ve sabaha kadar bekletin. Her kullanımda taze olarak hazırlayın.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...