Diz MRI Taraması Hangi Durumlarda Yapılır?

Diz MRI Taraması Hangi Durumlarda Yapılır?

Diz MRI Taraması Nedir? Bir MRI testi vücudunuzun içindeki görüntüleri bir cerrahi kesi yapmadan yakalamak için mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. Vücudunuzun herhangi bir yerinde yapılabilir. Diz MRI özellikle dizinize ve çevresindeki bölgelere bakar. MRI, doktorunuzun vücudunuzdaki yumuşak dokuları kemiklerle birlikte görmesini sağlar. Bu, fiziksel aktivite sırasında ya da yorulma ve yıpranma sırasında yaralanmış olabilecek diz öğelerini incelemelerini sağlar. Test ayrıca kemik, kıkırdak, tendon, kas, kan damarları ve bağlar gibi dizinin çeşitli bölümlerinin ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir. MRI, görüntüleri diğer testlerden daha iyi kontrastla alır. Doktorunuz MRG artrogramı denen özel bir MRI geçirmenizi isteyebilir. Bu prosedür için doktorunuz yapınızın daha iyi bir görünümünü sağlamak için dizinize bir kontrast sıvısı veya boya enjekte edecektir.

Diz MRI Neden Yapılır Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hangi Durumda İstenir?

Doktorunuz diz ekleminizdeki herhangi bir anormallikten şüphelenirse MRI taraması isteyebilir.

Test Ne İçin Yapılır?

Bu test doktorunuzun dizinizdeki anatominizi inceler ve ameliyat yapmak zorunda kalmadan ağrı, iltihap ya da güçsüzlüğünüzün olası nedenini belirlemek için görselleştirmesine yardımcı olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diz ile ilgili sıkıntılar için Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Diz MRI

Doktorların pek çok hastalık türünü teşhis ve tedavi etmelerine yardımcı olmak için MRI istenir.

Bunlar şunları içerir:

 • Artrit ve diğer dejeneratif eklem hastalıkları
 • Kemik kırıkları
 • Hasarlı kıkırdak, bağ, tendon veya menisküs
 • Diz ekleminde azalmış hareket
 • Dizde sıvı birikmesi
 • Enfeksiyon
 • İmplante tıbbi cihazlarla ilgili sorunlar
 • Spor ya da travma ile ilgili yaralanma
 • Tümörler

Doktorunuz diz MRG’nizle birlikte röntgen gibi başka görüntüleme testlerini de sipariş edebilir. Diz artroskopisi yapmadan önce bir MR görüntülemesi de yapabilirler. Bu, küçük bir insizyon yaparak ve bir kamerayla bir alan ekleyerek doktorunuzun dizinizin iç kısmını görüntülediği küçük bir ameliyattır.

Diz MRI Riskleri

Röntgen ve tomografiden farklı olarak MRI radyasyon kullanmaz. Herkes için, özellikle çocuklar ve hamile kadınlar için, daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir. Tomografideki radyasyon seviyeleri yetişkinler için güvenlidir, ancak fetüsleri geliştirmek için güvenli değildir ve çocuklarda dikkatli kullanılmaları gerekir.

Metal içeren implantlarınız varsa belirli risklerle karşı karşıya kalırsınız. MR görüntülemede kullanılan mıknatıslar kalp pili ile sorunlara yol açabilir veya vücuda implante edilmiş vida veya pimlerle kayma yapabilir.
Bazı insanlar MRI’da kullanılan kontrast boyasına karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. En yaygın kontrast boya tipi gadolinyumdur. Bu alerjik reaksiyonlar genellikle hafif ve ilaçla kolayca kontrol edilir.

Diz MRI İçin Nasıl Hazırlanılır?

MRI için hazırlıklar testin yapılacağı tesislere göre değişir. Doktorunuz veya uzman teknisyeniniz size özel olarak teste nasıl hazırlanacağınız konusunda talimat verecektir.

MR’ınızdan önce doktorunuz testi açıklayacak ve eksiksiz bir fiziksel muayene yapacak, tıbbi geçmişiniz inceleyecektir. Reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Bilinen alerjilerinizden de bahsedin. İmplante edilmiş herhangi bir tıbbi cihazınız varsa bunları bildirin, çünkü test bunları etkileyebilir.

Geçmişte kontrast boyasına karşı alerjik reaksiyonlarınız varsa veya böbrek problemleri teşhisi konduysa doktorunuza söyleyin.

Hamileyseniz veya emziriyor iseniz bildirin. Radyoaktif kontrast boyası ile yapılan MRG’ler gebe kadınlar için güvenli sayılmamaktadır. Emziren anneler, testten yaklaşık iki gün sonra emzirmeyi bırakmalıdır.

MRI makinesi dar ve kapalıdır. Eğer klostrofobiniz varsa veya küçük alanlardan korkuyorsanız, seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Rahatlamak için size yatıştırıcı verebilirler. Eğer klostrofobiniz şiddetli ise doktorunuz “açık” bir MR görüntülemeyi tercih edebilir. Bu MRI tipi vücudunuzu kaplamayan bir makine kullanır.

Diz MRI Nasıl Yapılır

Taramadan önce bir hastane elbisesi giyecek ve tüm mücevher ve vücut piercinglerini çıkaracaksınız. Kontrast boya kullanılacaksa, boyayı kan dolaşımına enjekte etmek için kolunuza intravenöz (IV) bir çizgi sokulur.

MRI makinesi dev bir tekerleğe benzer. Ortası açık, böylece düz bir masa makinenin içine ve dışına kayabilir. Yuvarlatılmış, tekerlek benzeri kısım vücudunuzun görüntülerini üretmek için kullanılan manyetik ve radyo dalgalarını gönderir.

Sırt üstü ya da yanınızda yastıklı bir masada uzanacaksınız. Teknisyen dizinizi test sırasında daha rahat ettirmek için yastık veya kayış kullanabilir. Bu aynı zamanda bacağınızın hala makinenin en net görüntülerini alabilmesini sağlar.

Teknisyen daha sonra sizi ilk önce makine ayağına kaydırır. Ne zaman duracağını ve nefesini tuttuğunu söylerler. Bu talimatlar bir mikrofon üzerinden verilecektir, çünkü teknisyen ayrı bir odada olacak ve görüntüleri toplarken monitörleri izleyecektir.

Makinenin çalışmasını hissetmeyeceksiniz, ancak gürültülü sesler olabilir. Teknisyen size kulak tıkacı veya müzik sağlayabilir.

Test genellikle 30 dakika ila bir saat arasında sürer. Teknisyen ihtiyaç duydukları görüntüleri kaydettikten sonra, giysilerinize geri dönüp gününüze gitmekte özgür olacaksınız.

Diz MRI Sonrası

Bir radyolog diz MRI taramalarınızı gözden geçirecek ve sonuçları doktorunuza verecektir.

MR görüntüleri siyah beyazdır. Anormallikler parlak beyaz lekeler olarak görünebilir. Bunlar, kontrast boyasının artırılmış hücre aktivitesi nedeniyle topladığı alanları gösterir.

Doktorunuz sonuçları gözden geçirdiğinde, sorunu açıklayacak ve tedavi için sonraki adımları gözden geçirecektir. Durumunuza bağlı olarak, tedavi daha fazla test, ilaç tedavisi, fiziksel rehabilitasyon, cerrahi veya bazı kombinasyonları gerektirebilir. Doktorunuz sizin için hangi yöntemlerin en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...