Diz Replasmanında Kullanılan İlaçlar

Diz Replasmanında Kullanılan İlaçlar

Diz Replasmanı Nedir?

Dizlerin çok fazla baskıya dayanmalı ve ömründe çalışmalı. Diz eklemini koruyan kıkırdak, zamanla aşınmaya başlayabilir. Bu, kemiğin kemiğe sürtünmesine neden olur, bu çok acı verici olabilir. Bu durumda doktorunuz diz protezi ameliyatını önerebilir.

Cerrahi ve İlaç

Diz replasmanı, genellikle osteoartrit tarafından aşınan hasarlı bir dizin yerine geçmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Bu genellikle ağrı kesiciler ve diz eklemi enjeksiyonu gibi diğer yöntemlerin başarısız olması durumunda son bir müdahale olarak kabul edilir. 10 yıl sonra eklem replasmanlarının başarı oranları %90’dan fazladır.

İnsanların diz protezi ameliyatı sonrası aldıkları ilaçlar, ağrı ve bulantıları en aza indirgemek, kan pıhtılarını önlemek ve cerrahi alan enfeksiyonlarının risklerini azaltmak için verilir. Zamanla ve erken hareketliliğe vurgu yaparak, diz replasmanı alan insanlar rahatlama buluyor ve sonunda acı ve rahatsızlık duymadan adım atıyorlar.

Ne Tür Ağrı Kesici İlaçlar Kullanılıyor?

Diz replasman cerrahisi sonrası ağrı kontrolü çok önemlidir. Ağrınız iyi yönetilmezse, rehabilitasyona başlamakta ve ameliyattan sonra dolaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Cerrahiden sonra rehabilitasyon ve hareket etmek, eklem replasmanınızın başarılı olma şansını arttırdığı için önemlidir.

Cerrahınızın acılarınızı yönetmek için kullanabileceği birçok yöntem vardır. Örnekler şunları içerir:

Oral Ağrı Kesici İlaçlar

Bunlar genellikle opioid ağrı ilaçlarını içerir, örneğin:

 • morfin
 • hidromorfon (dilaudid)
 • norco ve vicodin’de bulunan hidrokodon
 • percocet içinde bulunan oksikodon
 • meperidin (demerol)

Bunlar ameliyattan sonra orta ve şiddetli ağrıyı yönetmek için yaygın olarak ilaç olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, çok fazla opioid ilacı kullanmak neden olabilir:

 • kabızlık
 • uyuşukluk
 • mide bulantısı
 • yavaşlatılmış solunum
 • karışıklık
 • denge kaybı
 • dengesiz bir yürüyüş

Hasta Kontrollü Analjezi (PCA) Pompaları

Hasta kontrollü (PCA) pompalar genellikle opioid ağrı kesici ilaçlar içerir. Bu makine, ilacınızın dozunu kontrol etmenizi sağlayacaktır. Düğmeye bastığınızda daha fazla ilaç verilir. Ancak, pompa aşırı miktarda ağrı ilacı sağlayamayacak şekilde programlanmıştır. Doz zamanla kontrol edilir. Örneğin bir pompa programlanabilir, böylece saat başına belirli bir miktardan fazla morfin alamazsınız.

Sinir Blokları

Bir sinir bloğu, bir damardan (IV) kateterin vücuda ağrı mesajlarını iletecek olan sinir bölgelerine sokulmasıyla uygulanır. Bu aynı zamanda bölgesel anestezi olarak bilinir. Sinir blokları PCA pompalarına bir alternatiftir. Bir ila iki gün sonra, doktorunuz kateteri çıkaracak ve ihtiyaç duyulduğunda ağrınızı ağız yoluyla almaya başlayabilirsiniz.

Sinir blokları alan kişiler, PCA pompası kullananlara göre daha yüksek memnuniyet ve daha az olumsuz olay bildirmektedir. Bununla birlikte, sinir blokları hala enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve kanama içeren risklere sahiptir. Sinir bloğu da alt bacağın kaslarının kontrolünü kaybetmenize neden olur. Bu, fiziksel terapinizi ve yürüyebilme yeteneğinizi yavaşlatabilir.

Lipozomal Bupivakain

Bu, doktorun cerrahi bölgeye enjekte ettiği yeni bir ağrı kesici ilaçtır. Exparel olarak da bilinen bu ilaç, işleminizden sonra 72 saate kadar ağrıyı hafifletmek için sürekli analjezik salgılar. Bu ilaç diğer ağrı kesici ilaçlarla birlikte reçete edilebilir.

Kan Pıhtılarını Önlemek İçin Ne Tür İlaçlar Kullanılır?

Diz protezi ameliyatı geçirdikten sonra ameliyat sonrası kan pıhtıları riskiniz artar. Kan pıhtıları son derece tehlikelidir çünkü kalpte ya da beyinde bir kalp krizi ya da felce neden olabilirler. Bir kan pıhtısı derin ven trombozu (DVT) olarak bilinir. Aşağıdaki nedenlerle ameliyat sonrası DVT riskinde artış var:

 • kemikleriniz ve yumuşak dokularınız ameliyat sırasında pıhtılaşmaya yardımcı olan proteinleri serbest bırakır.
 • ameliyat sırasında kan pıhtılarının gelişimini teşvik edebilecek hareketsizsiniz.
 • ameliyattan sonra genellikle yaptığınız kadar hareket etmiyorsunuz.

Doktorunuz ameliyat sonrası kan pıhtılaşma riskini azaltmak için ilaç ve teknikler reçete edecektir. Bunlar şunları içerebilir:

 • buzağılarınızda veya baldırlarınızda taktığınız kompresyon çorapları
 • kan dönüşünü desteklemek için bacaklarınızı hafifçe sıkan sıralı sıkıştırma cihazları
 • ayrıca kanınızı incelten reçetesiz ağrı kesici olan aspirin
 • enjeksiyonla veya sürekli bir IV infüzyonuyla alabileceğiniz düşük moleküler ağırlıklı heparin
 • fondaparinux (Arixtra) veya enoxaparin (Lovenox) gibi diğer enjekte edilebilir antikanserleme ilaçları
 • warfarin (Coumadin) ve rivaroksaban (Xarelto) gibi aspirin dışında diğer oral ilaçlar

Postoperatif kan pıhtılarını önlemek için FDA onayı bekleyen birkaç ilaç vardır. Örnekler arasında ximelagatran ve razaxaban bulunmaktadır.

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar genellikle tıbbi geçmişinize, alerjinize ve kanama riskinize bağlıdır. Diz ameliyatından kısa bir süre sonra hareket etmek, kan pıhtılarını önlemenin başka bir yoludur ve iyileşmenizi hızlandırabilir.

Başka Hangi İlaçları Alabilirim?

Diz replasmanından sonra ağrı ve kan pıhtılaşma riskini azaltmak için ilaca ek olarak, doktorunuz anestezi ve ağrı ilaçlarının yan etkilerini en aza indirmek için kullanılan diğer ilaçları reçete edebilir.

Bir çalışmada, hastanedeki hastaların yaklaşık %55’inin bulantı, kusma veya kabızlık için tedaviye ihtiyacı vardı. Eğer mide bulantısı geçirirseniz, doktorunuz ondansetron (Zofran) veya prometazin (Phenergan) gibi antinaus ilaçları reçete edebilir. Doktorunuz ayrıca kabızlık veya dışkı yumuşatıcıları için ilaçlar da yazabilir:

 • dokus sodyum (Colace)
 • bizakodil (Dulcolax)
 • polietilen glikol (Miralax)

İhtiyacınız varsa, ilaveten ek ilaçlar da alabilirsiniz. Bu, sigara içiyorsanız nikotin eki içerebilir.

Anafikir

Diz replasman cerrahisi geçici olarak ağrıya neden olabilir, ancak prosedür uzun süreli ağrı azaltma ve daha fazla hareketlilik sağlayabilir. Ağrınızı en aza indirmek için ilaçlar kullanılabilir, bu da ameliyat sonrası hareketliliğinizi artırabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...