Diz Replasmanından Sonra Artrofibroz

Diz Replasmanından Sonra Artrofibroz

Artrofibroz Nedir?

Artrofibroz da sert diz sendromu olarak bilinir. Durum bazen yakın zamanda yaralanmış bir diz ekleminde ortaya çıkar. Diz replasmanı gibi diz ameliyatı sonrası da ortaya çıkabilir. Zamanla, diz içinde yara dokusu oluşur ve diz ekleminin daralmasına ve sıkılaşmasına neden olur.

Artrofibrozisli yara dokusu dizinizin hareket aralığını ciddi şekilde etkileyebilir. En şiddetli durumlarda diz bükülme ve düzleştirmede kalıcı bir yetersizliğe neden olabilir.

Artrofibrozis Belirtileri Nelerdir?

Artrofibroz raslantısı son derece düşüktür. Total diz replasmanı sonrası diz sertliği normaldir. Hafif sertlik aylarca veya yıllarca sürebilir ve egzersiz veya aktivite sonrasında daha belirgin hale gelebilir. Bununla birlikte artrofibroz meydana gelirse bazı semptomlar yaygındır:

Artrofibroz İçin Risk Faktörleri

Artrofibroz gelişme olasılığ  travmanın şiddeti ile diz eklemine veya cerrahinin uzunluğuna bağlı olarak artmaktadır. Diziniz ne kadar uzun hareketsiz olursa olursa, bu duruma sahip olma riskiniz o kadar artar. Bu yüzden dizini hareket ettirmek önemlidir.

Artrofibrozis İçin Tedaviler Nelerdir?

Cerrahınız size artrofibroz tanısı veriyorsa ek tedaviye veya muhtemelen ameliyatlara ihtiyacınız olacaktır:

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Nadir bir durum olmasına rağmen artrofibrozis için dikkatli olmak önemlidir. Bu duruma sahip olanlar daha aktif bir yaşam tarzına geri dönme konusunda zorluk çekebilirler. Rehabilitasyon boyunca hareket açıklığınızı izleyin ve yapay ekleminizin işlevinde sertlik veya herhangi bir düşüş fark ederseniz doktorunuzla konuşun.

Artrofibrozun Önlenmesi

Cerrahınız yatakta yatarken ve ameliyattan çıkarken bir CPM makinesi reçete edebilir. Cerrahınız veya fizyoterapistiniz ayrıca artrofibrozis riskini azaltmak için tasarlanmış egzersizler de sağlayabilir. Aşağıdakileri kullanmak artrofibrozis olasılığını azaltabilir:

  • bir sıkıştırma pansumanı
  • kriyoterapi veya aşırı soğuk uygulanması
  • bir emiş tahliyesi

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...