Dizde Kemik İliği Ödemi: Nedenleri ve Tedavisi

Dizde Kemik İliği Ödemi: Nedenleri ve Tedavisi

Kemik iliği ödemi basitçe kemiğin içinde sıvı olması durumudur. Uzun bir koşudan sonra nasıl kaslarımız ağrır ya da eklemlerimiz yıpranır, bu şekilde kemiklerimiz de zarar görebilir. Resimde bir dize bakıyorsunuz. Oklar kemiğin içindeki sıvıyı yani kemik iliği ödemini gösteriyor.

Dizde Kemik İliği Ödemi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Dizde ödem bir çarpma sonucu oluştuysa, kendiliğinden geçecektir. Fakat osteoartrit gibi rahatsızlık durumunda tedavisi olmadığı için ağrıyı azaltmak hedeflenir.

Ne Zaman Ameliyat Gereklidir?

Kişinin yaşam kalitesini düşüren artarak devam eden ağrı durumunda ameliyat seçeneği düşünülmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dizde kemik iliği ödemi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Dizde Kemik İliği Ödemi Nedenleri

Dizde kemik iliği ödemi 3 ana sebeple oluşur.

1 Dizi Çarpma, Vurma

En yaygın neden dizi bir yere çarpmadır. Bu durumda kemik hasar görür ve kemiğin içinde sıvı yani ödem birikir. Birkaç metre yüksekten yere atlanıldığında ya da uzun süre dizi zorlayacak bir aktivite yapıldığında diz kemiği zarar görerek ödem birikebilir.

2 Osteoartrit

Osteoartrit ikinci en yaygın nedendir. Sağlıklı bir dizde kemikler kıkırdak dokusuyla kaplıdır. Bu hastalığı sahip kişilerin dizinde kıkırdak doku incelir, hatta tamamen kaybolur. Bu durumda kemik çok fazla baskı altında kalır. Kemiğin taşıma kapasitesini aşan durumlarda zedenlenme meydana gelerek kemikte ödem oluşur.

3 Osteonekroz

Osteonekroz kemik ölümü demektir. Kemiğin içindeki kılcal damarlar bir şekilde kan iletimini gerçekleştiremediğinde kemiğin küçük bir parçası ölür. Düşündüğünüz kadar kötü bir durum değil ama bol miktarda dizde ödem üretir ve oldukça acı verici olabilir.

Dizde Kemik İliği Ödemi Tedavisi

Çoğu osteonekroz durumunda kemik yeni kılcal damarlar üretecektir kendiliğinden iyileşecektir. Ama osteoartrit daha da ilerleyen bir hastalıktır ve kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Bu yüzden ödemin düzelmesi pek mümkün değildir. Osteoartrit tedavisinde amaç ağrıyı azaltmaktır.

Dinlenme
Vücuttaki herhangi bir zedelenme gibi diz ödemi durumunda da ilk yapılacak şey dinlenme ve aktivitelerin azaltılmasıdır.

Buz Tedavisi
Daha sonra dizin üzerine buz koyularak olası iltihapların önüne geçilmelidir. Böylece şişlik de azaltılabilir. Buz tedavisi günde birkaç kez uygulanmalıdır.

Ağrı Kesiciler
Ağrı kesiciler de yine ağrının ve şişliğin azaltılması amacıyla kullanılabilir. Aspirin gibi iltihap sökücü ilaçlar bu durumda etkilidir. Ama bazı durumlarda daha etkili ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir.

Fizik Tedavi
Tedavinin ilerleyen aşamalarında uyluk kaslarının güçlendirilmesi ve eklem zarlarındaki iltihabın azalması için fizik tedavi önerilebilir. Böylece dize gelen baskının azaltılması amaçlanır.

Ameliyat
Osteoartrit durumunda ödem düzelmez, acı giderek artar ve bu da hayat kalitesini ciddi ölçüde bozarsa ameliyat düşünülebilir. Ameliyatta kemiğe bir sıvı enjekte edilerek kemiğin sağlamlaştırılması amaçlanır. Böylece kemiğin içindeki ödemin yarattığı baskıya kemik dayanabilir ve ağrı azaları.

Yorumlar (1)

  1. Erol

    Merhaba ben 1 ay önce emar çektirdim sonucu geldi benim ayagımda femur dış kondil posteriorda kemik iliği ödemi mevcuttur diliyor ve diyeri synovial elüzyon ve prepatellar yumuşak dokuda hafif ödem mevcuttur diyor bu amalyatlıkmı ?

Sonraki yazı yükleniyor...