Dizde Kireçlenmenin Neden Olduğu Ağrılarla Başa Çıkmak

Dizde Kireçlenmenin Neden Olduğu Ağrılarla Başa Çıkmak

Sabahları uyandığınızda, dizleriniz sertleşmiş oluyor ve sırt ağrısı yaşıyorsunuz. Bu durum size tanıdık geldi mi? Kireçlenme, sakatlığa neden olan en büyük etkendir. Kireçlenme, vücuttaki eklemlerde ağrı ve iltihaplanmanın olduğu bir rahatsızlıktır. Kireçlenmenin en yaygın görülen türlerinden biri dizde kireçlenmedir.

Dizde Kireçlenme Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diz Kireçlenmesini Nasıl Anlarım?

Hareketler esnasında ağrı, eklemlerde sertlik, şişlik, hassasiyet ve biçim bozukluğu diz kireçlenmesinin işaretleridir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kireçlenme, sakatlığa neden olan en büyük etkendir. Bu nedenle ihmal edilmemeli gerekli önlemler alınmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diz kireçlenmesi için Fizik Tedavi bölümüne randevu almalısınız.

Dizde kireçlenme iyileştirilemiyor olsa da sağlık durumunuzu, kondisyonunuzu ve yaşadığınız ağrıları geçirmeniz mümkündür.

Egzersize başlamak, dizde kireçlenmeden kaynaklı ağrı yaşayan kişiler için yapılabilecek en önemli değişiklik olacaktır. Düzenli egzersiz yapan kişilerde dolaşım artar, iyileşme hızlanır ve kişi kendini daha enerjik hisseder.

Natüropati üzerinde uzmanlaşmış doktorlar, egzersizle vücudun onarım mekanizmasının yenilendiğini belirtiyorlar. Dizdeki kireçlenmenin şiddetine bağlı olarak bazı kişilerin fizik tedavi uzmanlarından ne tür hareketlerin kendilerine daha çok yarayacağını öğrenmeleri gerekebilir.

Dizde kireçlenmeden kaynaklanan ağrılarla baş etmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

1 Diyet

Beslenme düzeninizi değiştirerek gluten, süt ürünleri, şeker, domates ve patates gibi iltihaplanmaya sebep olacak gıdalardan uzak durun. Soğuk deniz balıklarını beslenme düzeninize ekleyebilir veya omega 3 yağ asitlerini alabilmek için balık yağı takviyesi kullanabilirsiniz. Biber gibi baharatların da iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Yediklerinizi düzgün bir şekilde çiğnemeniz yemekleri daha iyi sindirmenize yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak küçük porsiyonlarda yemek yemek, şekerden uzak durmak, daha fazla protein tüketmek ve daha az karbonhidrat tüketmek kan şekerinizin gereken seviyede olmasına yardımcı olur. Kan şekerini düzenlemek, kan dolaşımını ve vücudun iyileşme mekanizmasını düzenler.

2 Takviyeler

Zerdaçal ve zencefil gibi bazı bitkisel iltihap önleyici takviyeler ağrıyı hafifletir. İltihap önleyici bazı ilaçlar mideye zarar verebilir ve kalp hastalıkları gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Takviye kullanacağınız zamanlarda komplikasyonların ve alerjik reaksiyonların oluşmasını engellemek için doktorunuza danışmalısınız.

3 Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, eklemlerde oluşabilecek sertlikleri önler, dolaşımı ve iyileşmeyi artırır. Yürüyüş, sabit bisiklet, bisiklet, yüzme ya da suda aerobik gibi düşük yoğunluklu egzersizler eklemleri yumuşatarak yaşadığınız ağrıları hafifletirler. Tai chi ya da yoga da bu ağrıları hafifletmek için oldukça faydalıdır.

Kan dolaşımını artırmak ve iyileşme sağlamanın dışında egzersiz yapmak kilo vermeye de yardımcı olur. Bu durum, dizde kireçlenme yaşayan kişilerde dize daha az yük binmesine sebep olacağından ağrıyı azaltacaktır. Dizdeki kireçlenmesi ciddi durumda olan kişilerde egzersiz rutinine başlanmadan önce fizik tedavi gerekebilir.

4 Faydalanılabilecek Diğer Tedavi Yöntemleri

Şu ana kadar bahsettiklerimizin yanı sıra dizde kireçlenme yaşanıyorsa ağrıların hafifletilmesine yardımcı olacak başka tedavi yöntemleri de vardır.

Bu tedaviler:

  • Akupunktur ya da masajla vücudun doğal iyileşme döngüsünün hızlandırılması
  • Baston gibi destek sağlayan aletlerle dizdeki yükün hafifletilmesi
  • Hintyağı ile şişliklerin ve iltihaplanmanın hafifletilmesi
  • Ağrı kesici kremler
  • Lavanta yağı veya Epsom tuzuyla doldurulmuş bir küvette ılık bir banyo
  • Egzersizden sonra iltihaplanmayı hafifletmek için soğuk bası uygulanması

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...