Doğum Kanalı Sorunları

Doğum Kanalı Sorunları

Doğum Kanalı Nedir?

Vajinal doğum sırasında bebeğiniz rahim ağzından ve pelvisden geçerek dünyaya gelir. Bazı bebekler için bu “doğum kanalı” geçişi istenildiği gibi sorunsuz olmaz. Doğum kanalı sorunları kadınlar için vajinal doğumu zorlaştırır. Bu sorunların erken teşhisi doğumun sorunsuz geçmesini sağlar.

Bebek Doğum Kanalından Nasıl Geçer?

Doğum sırasında bebeğin başı annenin pelvisine doğru döner. Bebeğin başı doğum kanalına doğru ilerlemeye başlar ve rahim ağzının açılmasını sağlar. İdeal olarak bebeğin başı annenin sırtına doğru döner. Bu pozisyon bebeğin doğum kanalından en güvenli şekilde geçmesini sağlar.

Ancak bebeğin güvenli olmayacak şekilde döndüğü pozisyonlar da vardır. Bu pozisyonlar:

 • Yüz gelişi, bebeğin boynu aşırı uzar.
 • Makat gelişi, bebeğin alt tarafı daha önce gelir.
 • Omuz gelişi, bebek annenin pelvisine karşı kıvrılır.

Doktorunuz bebeğin güvenli gelmesi için pozisyonunu değiştirir. Eğer başarılı olursa ilk olarak bebeğin başı görünür. Bebeğin başı vajinadan çıktıktan sonra doktorunuz nazikçe bebeği çevirerek omuzlarının daha rahat çıkmasını sağlar. Bebeğinizin karnı ve bacakları geçtikten sonra bebeğiniz dünyaya gelmeye hazırdır.

Eğer doktorunuz bebeğin pozisyonunu değiştiremezse sezaryen doğum ile güvenli doğumu sağlar.

Doğum Kanalı Sorunları Nelerdir?

Doğum kanalında uzun süre kalmak bebek için zararlı olabilir. Kasılmalar başının sıkışmasına neden olarak doğum karmaşıklıklarına yol açabilir. Doğum kanalı sorunları uzun doğum ya da doğum sürecinin başarısız olması ile sonuçlanabilir. Uzun doğum ilk defa anne olanlar için 20 saatten, daha önce anne olmuş kişiler için ise 14 saatten daha uzundur.

Hemşireler ve doktorlar bebeğin doğum kanalından geçişini takip ederler. Buna bebeğin kalp ritminin ve annenin kasılmalarının kontrol edilmesi de dahildir. Eğer bebeğin kalp atışları stres altında olduğunu ima ederse doktorunuz müdahalede bulunmak isteyebilir. Bu müdahaleler sezaryen doğum ya da doğum hızlandırıcı ilaçlar içerebilir.

Doğum Kanalı Sorunlarının Nedenleri

 • Omuz distosisi; bebeğin başının geçmiş olmasına rağmen omuzlarının doğum kanalından geçememesidir. Bu sorunu öngörmek zordur çünkü bütün büyük bebekler bu sorunu yaşamazlar.
 • Büyük bebek; bazı bebekler annenin doğum kanalına sığmayacak kadar büyüktür.
 • Anormal duruş; ideal bir doğumda bebeğin başı annenin sırtına bakacak ve ilk olarak dışarı çıkacak şekilde durur. Diğer duruşlar bebeğin doğumunu zorlaştırır.
 • Pelvis anormallikleri; bazı kadınların pelvisi bebeğin doğum sırasında dönmesine neden olacak şekildedir ya da bebeğin sığamayacağı kadar dardır. Doktorunuz hamileliğin ilk dönemlerinde pelvisinizi doğum kanalı sorunları için kontrol eder.
 • Rahim uru; urlar bir kadının doğum kanalının tıkanmasına neden olan kanserli olmayan büyümelerdir. Sonuç olarak sezaryen doğum gerekebilir.

Hamileliğiniz hakkında sahip olduğunuz endişeleri doktorunuzla konuşun. Ayrıca doktorunuza sahip olduğunuz anormallikleri ya da doğum kanalı sorununa rağmen yapmış olduğunuz doğumları söyleyin.

Doktorlar Doğum Kanalı Sorununu Nasıl Teşhis Eder?

Doktorunuz ultrason ile bebeğin doğum kanalı riski olup olmadığını kontrol eder. Ultrason sırasında doktorunuzun belirledikleri:

 • Bebeğin doğum kanalından geçemeyecek kadar büyük olup olmadığı.
 • Bebeğin pozisyonu.
 • Bebeğin kafasının ne kadar büyük olduğu.

Ancak bazı sorunlar anne doğuma girene ve doğum sorunu ortaya çıkana kadar belirlenemez.

Doğum Kanalı Sorunları Teşhis Edilir?

Sezaryen doğum, doğum kanalı sorunlarını tedavi etmek için yaygın kullanılan metottur. Amerikan Hamilelik Birliği’ne göre sezaryen doğumların 3’te 1’i doğum sürecinin başarısız olması nedeniyle yapılmaktadır.

Doğum Kanalı Sorunlarının Karmaşıklıkları

 • Erb felci; doğum sırasında bebeğin boynunun fazla uzaması durumunda meydana gelir. Ayrıca bebeğin omuzlarının doğum kanalından geçememesi durumunda da meydana gelebilir. Bu sorun bir kolda zayıflık ya da hareket kısıtlaması ile sonuçlanabilir.
 • Laringeal sinir hasarı; doğum sırasında bebeğin başının esnemesi ya da dönmesi sonucu ses tellerinin hasar görmesidir. Bu sorun bebeğin yutkunma sorunu yaşamasında ya da boğuk bir sesle ağlamasına yol açar. Bu sorunlar genellikle 1-2 ay içerisinde çözülür.
 • Kemik kırılması; bebeğin doğum kanalında travma yaşaması sonucu meydana gelir. Bu kırılma bebeğin köprücük kemiğinde ya da diğer bölgelerinde olabilir. Bu kırılmaların geneli zamanla iyileşir.

Çok nadir durumlarda doğum kanalı travması bebeğin ölümüne yol açar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...