Doğum Lekeleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğum Lekeleriyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Doğum Lekeleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi denilen şey, doğumla ya da doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkan lekelerdir. Cildinizde ben gibi lekeler hayatınızın ilerleyen dönemlerinde oluşabilir fakat bunlar doğum lekesi olarak düşünülemez.

Genetik Midir?

Bazı doğum lekeleri kalıtsal olup aileden gelse bile çoğu genetik değildir. Çok nadiren, genetik mutasyonlar doğum lekelerine sebep olabilir

Endişelenmeli Miyim?

Çoğu doğum lekesi zararsızdır ve alınmasına gerek yoktur. Bazı doğum lekeleri, görünüşünden ötürü rahatsızlık verebilir.Hemanjiyom ya da benler gibi diğer doğum lekeleriyse cilt kanseri gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu lekelerin dermatologlar tarafından takibinin yapılması ve hatta duruma göre alınması gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Doğum lekesi bulunan kişiler dermatoloji/cildiye bölümünden tedavi olabilirler.

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekeleri, doğduğunuz sırada ya da doğduktan sonraki birkaç hafta içinde cildinizde ortaya çıkan renk bozukluklarıdır. Bu lekeler, kansere sebep olmazlar.

Yüzünüzde ya da vücudunuzda meydana gelebilirler. Doğum lekelerinin renkleri, boyutları, görünümleri ve şekilleri çeşitlilik gösterebilir. Bazıları kalıcı olup, zamanla büyüyebilir. Bazısıysa tamamen yok olur. Çoğu doğum lekesi zararsızdır ama bazılarının oluşumunun altında başka nedenler yatar. Kozmetik sebeplerden doğum lekeleri aldırılabilir.

Doğum Lekesi Neden Oluşur?

Aş erilen yiyeceğinden yenmemesi sonucunda doğum lekelerinin oluştuğu birçok kesim tarafından kabul gören bir fikirdir. Fakat bu sadece bir mittir. Doğum lekeleri, hamile bir kadının, hamilelik sırasında yaptığı veya yapmadığı şeylerle ilgili değildir. Doğum lekelerinin oluşumlarının altında yatan sebep bilinmemektedir.

Doğum Lekeleri Genetik Mi?

Bazı doğum lekeleri kalıtsal olup aileden gelse bile çoğu genetik değildir. Çok nadiren, genetik mutasyonlar doğum lekelerine sebep olabilir. Örneğin, bazı bebekler şarap lekesi de denilen Klippel-Trenaunay sendromuyla doğar. Bu durum, kalıtsal olmayan genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkar. Başka nadir görülen bir durumsa, Sturge-Weber sendromu. Şarap lekesi görülen kişilerde de gözlenebilir fakat bu duruma farklı bir gen sebep olur. Yine, kalıtsal bir durum değildir. Ailenin tamamında görülmeyebilir.

Doğum Lekeleri Daha Sonradan Ortaya Çıkabilir Mi?

Doğum lekesi denilen şey, doğumla ya da doğumdan kısa süre sonra ortaya çıkan lekelerdir. Cildinizde ben gibi lekeler hayatınızın ilerleyen dönemlerinde oluşabilir fakat bunlar doğum lekesi olarak düşünülemez.

Doğum Lekesi Tipleri

Doğum lekeleri iki farklı kategoride incelenebilir. İki kategorinin de farklı nedenleri vardır.

  • Damarsal doğum lekeleri, cildinizin belirli bir kısmındaki damarların gerektiği gibi olmamasının sonucu olarak ortaya çıkar. Damarlar olması gerekenden daha geniş olabilir ya da belirli bir bölgede çok sayıda damar toplanmış olabilir.
  • Pigmentli doğum lekeleri, bir bölgede aşırı miktarda pigment hücreleri olması sonucunda meydana gelir. Pigment hücreleri, cildinize kendi rengini veren hücrelerdir.

Doğum Lekelerinin Alınması

Çoğu doğum lekesi zararsızdır ve alınmasına gerek yoktur. Bazı doğum lekeleri, görünüşünden ötürü rahatsızlık verebilir. Hemanjiyom ya da benler gibi diğer doğum lekeleriyse cilt kanseri gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu lekelerin dermatologlar tarafından takibinin yapılması ve hatta duruma göre alınması gerekir.

Doğum Lekelerini Takip Edebilmek İçin İpuçları

  • Doğum lekelerinin çoğunluğu zararsızdır ve kendi kendilerine kaybolurlar. Bebeğinizde ya da çocuğunuzda gözlemlediğiniz doğum lekelerini çocuk doktoruna göstermelisiniz. Doğum lekelerinin büyümesini doktorunuz takip edebilir. Aynı zamanda, doğum lekesinin tedavi gerektiren genetik bir bozuklukla ilişkili olup olmadığına da karar verebilir.
  • Çocuğunuzun doğum lekelerini takip etmeniz çok önemlidir. Hem kendiniz hem de doktorunuz bu takibi gerçekleştirebilir. Büyüme, kabarma ya da renk koyulaşması gibi değişikliklere dikkat edin. Doğum lekesinde hızlı bir büyüme gözlerseniz doktorunuza haber verin.
  • Benler bazen cilt kanserine dönebilir. Bu durum çocuklar için nadir gözlenirken, yetişkinleri çok daha fazla ilgilendirir. Çocuklarınızı, büyüdükçe benlerindeki değişiklikleri takip etmeleri konusunda bilinçlendirmeniz çok önemli. Renkte, boyutta ve şekilde gerçekleşecek değişikliklere dikkat etmeliler. Düzensiz görünen benlerin de dermatolog tarafından incelenmesinde fayda vardır.
  • Özetle, doğum lekeleri yeni doğanlarda çok sık rastlanan bir durumdur. İki türü vardır; pigmentli doğum lekeleri ve damarsal doğum lekeleri. Doğum lekelerinin çoğu zararsızdır ve zamanla tamamen yok olur. Şarap lekeleri gibi bazı doğum lekeleriyse kalıcı olup yüzde ortaya çıkabilir. Bu tip lekeler lazer tedavisiyle yok edilebilir. Bebeklik döneminde yapılan leke tedavileri çok daha etkilidir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...