Doğum Öncesi Kararları

Doğum Öncesi Kararları

Ağrı Yitimi

Ağrı yitimi önemli bir husustur. Herkes ağrıya farklı şekilde tepki verir. Bu nedenle doğum öncesinde sağlık uzmanınız ile konuşmalısınız. Seçenekleriniz:

 • Müdahale edilmemesi
 • Uyuşturucular
 • Spinal analjezi
 • Epidural anestezi
 • Spinal ve epidural anestezi kombinasyonu
 • Genel anestezi

*Seçeneklerinizi önceden bilmek doğum başladığı zaman karar vermenizi kolaylaştırır. Uzmanların çoğunluğu doğum sancıları sırasında kadınlara düzenli olarak ağrı kesici sunulması gerektiğine inanmaktadır.

*Epidural anestezi ağrı yitimi için çok etkilidir ancak bazen hastalarda geçici olarak el altı felcine neden olabilmektedir. Uyuşturucular doğum sancısını azaltmaya yardımcı olabilir ancak genel rahatsızlığı yeteri kadar azaltmayabilir. Doğum sancılarının ve doğumun ne kadar ağrıya neden olabileceğini bilmek zor olduğu için seçeneklerinizi açık tutmak iyi bir fikir olabilir.

*Doğum sırasında yorgunluk, ağrı ve canlılık nedeniyle karar vermeniz zor olacağı için buna önceden karar vermeniz iyi bir fikir olabilir.

Epizyotomi

*Epizyotomi vajina ile anüs arasında bulunan bölgede doğum sırasında yırtılma olmaması için kesik oluşturulmasıdır. Epizyotomi bir kadının ilk doğumu için rutin bir işlemdir ve sonraki doğumlarda da yaygındır.

*Bugünlerde sağlık uzmanları epizyotomi için kullanımı konusunda farklılıklar göstermektedir. Doğum eğitimlerinde bir dönem epizyotominin bebeğin başını baskıdan koruduğu, idrar duraksamasına ve pelvik rahatlamasına yardımcı olduğu öğretilmektedir. Şimdiki medikal literatürün bu sonuçları desteklemediği görülmektedir. Epizyotominin anal büzgen kaslarda ve anüste yaraya neden olma ihtimali vardır.

Bugünlerde sağlık uzmanları daha az epizyotomi uygulamaktadır. Bu prosedürün iki ana nedeni:

 • Bebeğin doğumunu hızlandırmak.
 • Vajinal açılmanın az olması durumunda bebeğin başının rahat bir şekilde geçmesini sağlamak.

Epizyotomi ayrıca omuz distosisi ve ters doğumda da kullanılmaktadır.

Sünnet

 • Sünnet penisin sünnet derisinin ameliyat ile alınmasıdır. Yeni doğan erkeklerin sünnet edilmesi yaygın bir durumdur ve kültürümüzde dini olarak da yeri bulunmaktadır. Sünnet seçmeli, geri döndürülemeyen bir kozmetik prosedürdür. Sünnetin ameliyat ile gerçekleştiriliyor olması nedeniyle kanama, enfeksiyon ve yara oluşması riski taşımaktadır.
 • Şimdiki medikal literatür sünnetin sağlığa büyük bir yararı olduğunu ispat edememiştir. Ancak sünnet olan erkeklerde penis kanseri ve idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır. Afrika’da yapılan son çalışmalara göre sünnetli erkekler AIDS virüsünü sünnet olmayan erkeklere oranla daha az bulaştırmaktadır. Ancak bu bulgulara dair cevaplanamamış sorular vardır.
 • Yeni doğan bebeğin sünnet edilmesi ebeveynleri için oldukça kişisel bir seçimdir. Sünnet olasılığını doğum öncesi testlerde sağlık uzmanınız ile konuşmanız iyi olacaktır. Ayrıca daha fazla bilgi için bir çocuk doktoru ile konuşabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...