Doğum Öncesinde Yaşanan Komplikasyonlar

Doğum Öncesinde Yaşanan Komplikasyonlar

Hamilelikte iyi ve kötü olunan anlar bulunur. Kilo almaktan sabahları yaşanan bulantılara kadar bebeğinizin dünyaya gelmesine hazırlanırken yaşayacağınız bazı eşsiz belirtiler bulunur. Hamileliklerin çoğunda hiç komplikasyon yaşanmasa da doğumu beklerken yaygın olarak görülen bazı komplikasyonları yaşayabilirsiniz.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik hem endişeli hemde bir o kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Bu süreç boyunca bilgili davranmak oluşabilecek her türlü riskleri minimalize edebilmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik ile ilgili komplikasyonların önlenmesi için hamileliğiniz boyunca doğum öncesi kontrollerine gitmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

I Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti her zaman belirtilere yol açmasa da bazen bebeğiniz için komplikasyonlara neden olabilir.

Bu durumun neden olacağı bazı belirtiler:
Aşırı susuzluk
Açlık
Bunaltıcı bir yorgunluk

Çoğu kadın gebelik diyabetini kan testi sırasında, kandaki şekerin yüksek çıkmasıyla fark eder. Doktorunuz daha sonrasında size uygun bir tedavi önerebilir.

Gebelik Diyabetinin Tedavisi

Doktorunuz, gebelik diyabetini şeker ve işlenmiş un gibi karbonhidratların çıkarıldığı sağlıklı bir diyetle kontrol altına almayı önerebilir. Sağlıklı beslenmek kan şekeri seviyenizi kontrol altına almazsa insülin iğnesi vurulmanız ya da kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olacak oral ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Hamilelikte Yaşanabilecek Muhtemel Komplikasyonlar

Gebelik diyabetiyle ilişkilendirilen komplikasyonlar:
Bebekte solunum sorunları. Daha fazla bilgi için…
Sezaryenle doğum Daha fazla bilgi için…
Doğum kilosu yüksek bebekler
Bebekte hipoglisemi
Bebekte sarılık Daha fazla bilgi için…
Preeklampsi (Tehlikeli derece yüksek tansiyon) Daha fazla bilgi için…
Erken doğum Daha fazla bilgi için…

Bu komplikasyonların gelişme olasılığı kan şekeri kontrol altına alındıkça düşer.

II Yüksek Tansiyon ve Preeklampsi

Yüksek tansiyon, tansiyonun 140/90 mmHg ya da daha büyük olduğu durumlardır ve hamileyken oldukça ciddi bir soruna dönüşür. March of Dimes’a göre, hamile olan her 100 kadından 8’inde hamilelik sırasında yüksek tansiyon görülüyor. Tansiyonunuz çok yükselirse nadiren de olsa nöbet ve organ yetmezliği riski görülebilir.

Bazı kadınlar, hamilelikleri boyunca yüksek tansiyon için yüksek risk barındırırlar. Bu kişiler arasında aşırı kilolu kişiler, yüksek tansiyon geçmişi olanlar ve preeklampsi geçmişi olanlar bulunur. Bu tür risk faktörü oluşturacak bir durumunuz varsa doktorunuz düşük dozda aspirin kullanmanızı tavsiye edebilir.

Yüksek Tansiyon ve Preeklampsinin Belirtileri

Yüksek tansiyon, çok fazla belirtiye neden olmaz. Ancak hamile kadınlarda baş ağrısı ve sersemlik gibi belirtiler görülebilir.

Preeklampsi yüksek tansiyona ve şu belirtilere yol açabilir:
Görüşün bozulması
İdrarda protein ve kan testlerinde diğer değişiklikler
Şiddetli baş ağrıları
Mide ağrısı
Ellerde ve yüzde şişlikler

Bu belirtileri yaşıyorsanız bir an önce doktorunuzu aramalısınız.

Yüksek Tansiyon ve Preeklampsinin Tedavisi

Yüksek tansiyonunuz varsa ve diğer belirtileri yaşamıyorsanız doktorunuz sık sık tansiyonunuzu kontrol edecektir. Bu durumda size ilaç yazabilir ancak yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar hamilelikte kullanılmak için güvenli değildir. Hamilelik sırasında uzak durulması gereken yiyeceklerin arasında anjiyotensin reseptör blokerleri bulunur.

Preeklampsi teşhisi konulursa doktorunuz hamileliğinizin hangi aşamasında olduğunuza bağlı olarak bebeği doğurtmak isteyebilir. Hafif preeklampsilerde bile durum hızlı bir şekilde ilerleyerek daha ciddi belirtilere yol açabilir.

Bebeğiniz doğacak kadar gelişmediyse doktorunuz sizi hastaneye yatırarak doğumu başlatmadan önce bebeğin akciğerlerinin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacak ilaçlar verebilir. Bu ilaçlara kortikosteroidler denilir. Nöbet riskini azaltmak için magnezyum sülfat verilebilir.

Hamilelikte Yaşanabilecek Muhtemel Komplikasyonlar

Hamilelikte yüksek tansiyonla ilişkili komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Sezaryen doğum
Böbrek yetmezliği
Düşük doğum kilolu bebek
Plasenta abrupsiyonu
Erken doğum
Nöbet

Bu komplikasyonların ciddiyeti, yüksek tansiyon için gerekli kontrollerin yapılmasının son derece önemli olduğu anlamına gelmektedir.

IIIHiperemez Gravidarum (Hamilelikte Şiddetli Bulantı ve Kusma)

Hamileliğin ilk trimesterinde olduğunuzda, insan koryonik gonadotropini ve östrojen denilen hormonların artmasını bekleyebilirsiniz. Bu seviyelerin artması, sabah bulantısına ve bazı kadınlarda hiperemez gravidarum olarak da bilinen duruma yol açar. Bu durum, sabah bulanışından çok daha yoğun bir şekilde yaşanan aşırı bulantıdır.

Bu durumun yaşanması için risk faktörleri:
İlk kez anne olmak
Aşırı kilolu olmak
Hiperemez gravidarum geçmişi olmak
Çoklu hamilelik geçirmek

Hiperemez Gravidarumun Belirtileri

Hiperemez gravidarum, sabah bulantısından çok daha fazlasıdır. Bu durum, sabah bulantısından daha şiddetli olup bazı kadınlarda hafif bir baş dönmesine yol açabilir.

Belirtileri arasında şunlar bulunur:
Günde 3 veya 4’ten çok kusma
5 kilogramdan fazla kilo vermek
Baş dönmesi ve sersemlik hissetmek
Bu durumun sonucunda dehidrasyon yaşamak

Bu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün.

Hiperemez Gravidarumun Tedavisi

Hiperemenez gravidarumun tedavisinde amaç kişinin mümkün olduğunca yeterli sıvıyı ve besini almasıdır.

Bunun için şunlar yapılabilir:
Hazmı kolay olan kraker, et suyuna çorba, kemik suyu peltesi ve yumurta gibi yiyeceklerin mümkün olduğunca yenmesi
Büyük öğünler yerine küçük ama sık sık yenen öğünler
Kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için elektrolit barındıran içeceklerin içilmesi ve damardan sıvı takviyesi alınması
Bulantıyı azaltmak için prometazin (Phenergan), meklizin ve droperidol (Dridol) gibi ilaçların kullanması

Yiyeceklerin ve içeceklerin midede tutulamadığı ciddi vakalarda, hastanede kalınıp damardan sıvı ve besin alınmasını gerektiren total parentaral beslenme olarak bilinen tedavi uygulanmalıdır.

Hamilelikte Yaşanabilecek Muhtemel Komplikasyonlar

Hiperemez gravidarum, genellikle ilk trimesterden sonra yavaşça geçer. Bazı durumlarda bu rahatsızlık dehidrasyona ve yetersiz beslenmeye yol açabilir.

IV Düşük

Hamileliklerin yaklaşık %20’si düşükle sonlanır. Düşük, hamile olduğunuzu bile fark etmeden ilk trimesterde yaşanabilir. Düşüklerin pek çoğu önlenemez ancak bu durum tekrar hamile kalamayacağınız anlamına gelmez.

Düşük Belirtileri

Düşük yaşandığında şu belirtiler görülür:
Karında ya da pelvikte kramp
Vajinadan sıvı ve doku çıkışı
Vajinal kanama ya da lekelenme

Bazı kanamaların ve lekelenmelerin hamileliğin ilk trimesterinde normal olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kanamanız varsa doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikir olacaktır.

Düşük Tedavisi

Düşük için sağlık anlamında bir tedavi almanız gerekmeyebilir. Bazı kadınların rahimde kalan fazla dokuların temizlenmesi için genişletme ve kürtaj denilen prosedüre ihtiyaçları olabilir.

Hamileliğin sonlanması, beraberinde büyük bir üzüntü ve yas getirebilir. Bu duyguları deneyimliyorsanız danışmanlık almalısınız. Yerel hastanelerde ve kliniklerde danışmanlık hizmeti sunulur.

V Erken Doğum Tehdidi

Mükemmel şartlar altında tüm bebeklerin anne rahminde en az 37. haftaya kadar kalarak akciğerlerinin, kalplerinin ve beyinlerinin yeterli olgunluğa ulaşmaları gerekmektedir. Ancak bu durum tüm annelerde görülmez. Kadınlar 37. haftadan önce doğuma girdiklerinde erken doğum tehdidi yaşanır. Erken doğum tehdidinin ciddiyeti, hamileliğinizin hangi aşamasında olduğunuza bağlı olarak değişir. 37. haftaya ne kadar yakın olursanız bebeğinizin hayatta kalma şansı artar ve sağlık durumu düzelir.

Erken Doğum Tehdidinin Belirtileri

Erken doğumun belirtileri arasında şunlar bulunur:
Karna kadar yayılan sırt ağrısı
Ani kasılmalar
Pelvik ağrı ve aniden gelen baskı
Vajinal akıntı ya da suyun gelmesi

Bu belirtileri yaşadığınızda doktorunuzu arayın. Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa doktorunuz bunu size söyleyecektir.

Erken Doğum Tehdidinin Tedavisi

Doktorunuz bebeğin ne kadar geliştiğine karar vermek için ultrasonla bebeğe bakacaktır. Hamileliğiniz yeterince ilerlemediyse doktorunuz doğumu mümkün olduğunca geciktirmek için size ilaç verecektir. Ayrıca, bebeğin akciğerlerinin gelişmesi için ilaçlar da verilebilir.

Ancak, erken doğum tehdidinin tedavisi bebeğin doğurtulmasıdır.

Doğum Öncesinde Yaşanan Komplikasyonlarda İyileşme

Doğum öncesinde yaşanabilecek pek çok komplikasyon olsa da bunları yaşama ihtimaliniz düşüktür. Komplikasyonu işaret edebilecek bazı belirtileri yaşadığınız takdirde doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Ateş
Vajinadan kötü kokulu ya da kanlı akıntının gelmesi
Yoğun karın ağrısı
Geçmeyen ya da hafiflemeyen bulantı
Bebeğin hareketlerinin daha az hissedilmesi

Bu komplikasyonların farkında olarak bir an önce tıbbi yardım alabilirsiniz.

Doğum Öncesinde Yaşanan Komplikasyonların Önlenmesi

Doğum öncesinde yaşanan tüm komplikasyonlar önlenemez. Doğum öncesinde doktorunuzla yapacağınız düzenli muayenelere gitmeniz, stres seviyenizi kontrol altına almanız ve sağlıklı beslenmeniz doğum öncesinde yaşanacak komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sağlığınızı etkileyebilecek eşsiz risk faktörleriniz varsa bunlardan doktorunuza bahsetmelisiniz. Doktorunuz, mümkün olduğunca sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için bir strateji geliştirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...