Doğum Sancısı ve Doğum: Epizyotomi

Doğum Sancısı ve Doğum: Epizyotomi

Epizyotomi günümüzde doğum sırasında en sık uygulanan işlemdir. Bazı araştırmacılar, vajinal yolla doğum yapan hastaların %50-60'ında epizyotomi uygulandığını tahmin etmektedir. Epizyotominin oranları dünyanın geri kalanında değişkenlik gösterir ve bazı Avrupa ülkelerinde %30 kadar düşük bir oran görülebilir. Epizyotomi prosedürü ilk olarak 1742'de tanımlanmıştır. Daha sonra 1920'lerde kullanımı doruğa ulaşmış ve yaygın bir kabul görmüştür. Bildirilen faydalarının arasında pelvik tabanın bütünlüğünün korunması ve rahim sarkması ile diğer vajinal travmaların önlenmesi bulunur. 1920'lerden beri, doğum sırasında epizyotomi uygulanan kadınların sayısı giderek azaldı. Modern doğumbilimde, epizyotomi sık olarak yapılmamaktadır. Ancak, belirli durumlarda ve yetenekli bir doktor tarafından yapıldığında yararlı olabilir.

Doğum Sancısı ve Doğum: Epizyotomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi terimi, vajinanın açılmasını hızlandırmak veya potansiyel yırtılmayı önlemek veya azaltmak için kasıtlı kesik atılmasını ifade eder.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Epizyotomi Ne Zaman Yapılır?

Epizyotominin yapılması için yaygın nedenler:
Doğumun 2. aşamasının uzaması
Fetal stres
Forseps veya vakum kullanımının gerekli olduğu doğumlar
Ters doğum
İkiz veya çoklu doğumlar
Bebeğin büyük olması
Bebeğin başının anormal konumda olması
Annenin pelvik cerrahi geçmişinin olması

Epizyotominin Doğumdan Sonra Bakımı

Epizyotomi yarasının bakımı, doğumdan hemen sonra başlar ve yerel yara bakımı ve ağrı yönetiminin bir arada olmasını gerektirir. Doğumdan sonraki ilk 12 saat içinde buz torbası kullanılması hem ağrıyı hem de epizyotomi alanının şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Enfeksiyonu önlemek için kesiğin temiz ve kuru tutulması gereklidir. Yara bölgesini günde birkaç kez 20 dakika boyunca az miktarda ılık suda ıslatmak için sık sık sitz banyosunun kullanılması alanı temiz tutmaya yardımcı olabilir.

Epizyotomi bölgesi, bağırsak hareketinden sonra veya idrar yaptıktan sonra temizlenmelidir.  Bunu, bir sprey şişesi ve ılık su kullanımı ile gerçekleştirebilirsiniz.

İdrar sırasında, idrarın yaraya temas etmesiyle ortaya çıkan acıyı azaltmak için sprey şişesi kullanılabilir. Su, bölgeye sıkıldıktan veya bölge ıslatıldıktan sonra tamamen kurutmak için yumuşak bir havlu veya saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

Vajinal epizyotominin ya da yırtığın şiddeti, kesiğin veya laserasyonun derecesine bağlı olarak sıklıkla derecelerde belirtilmektedir. Üçüncü ve dördüncü derece epizyotomiler anal sfinkter veya rektal mukozanın kesilmesini içerir. Bu durumlarda, dışkı yumuşatıcılar, epizyotomi alanının daha fazla yaralanmasını veya tekrar hasar görmesini önlemek için kullanılabilir. Daha büyük bir yaranın iyileşmesini kolaylaştırmak için hastanın, bir haftadan uzun bir süre boyunca dışkı yumuşatıcı kullanılması gerekebilir.

Birçok çalışma, epizyotomiler ile ilişkili ağrının yönetiminde farklı ağrı ilaçlarının kullanımını değerlendirmiştir. Bu çalışmalarda tutarlı bir şekilde İbuprofen (Motrin) gibi nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar en iyi ağrı kesici türü olarak bulunmuştur. Ancak, asetaminofen (Tylenol) da umut vaat eden sonuçlar vermektedir. Büyük bir epizyotomi yapıldığında, doktor ağrının hafifletilmesine yardımcı olmak için narkotik bir ilaç da verebilir.

Hastalar, yeterli iyileşmeyi sağlamak ve bölgenin yeniden yaralanmasını önlemek için doğum sonrası dönemde tamponların kullanılmasından veya vajinal duş yapılmasından kaçınmalıdır. Hastalara, epizyotomi tekrar değerlendirilip tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiden kaçınmaları söylenmelidir. Bu süreç, doğumdan sonra 4 ila 6 hafta sürebilir.

Doktorunuzla Konuşun

Epizyotominin uygulanması için birkaç neden vardır. Doktor veya ebe, doğum anında epizyotomiye ihtiyaç duyulmasına karar vermelidir. Doğum öncesi muayeneler ve doğum sırasında doktor ile hastanın açık bir şekilde konuşması karar verme sürecinin önemli bir kısmıdır. Epizyotominin, sezaryeni ve forseps ya da vakum yardımı alınarak vajinal doğumun desteklenmesini önleyebileceği çok fayda sağlayabileceği durumlar olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...