Doğum Sancısı ve Doğum: Lamaze Yöntemi

Doğum Sancısı ve Doğum: Lamaze Yöntemi

Lamaze yöntemi Fransız kadın doğum uzmanı Ferdinand Lamaze tarafından 1950’li yılların başlarında geliştirilmiş ve günümüzde yaygın olarak kullanılan bir doğum programıdır. Bu metodu kurs alarak öğrenebilirsiniz. Bu kursun amacı sizi doğuma hazırlamak ve hamilelikle ilgili negatif düşünceleri pozitif düşüncelerle değiştirmektir. Bu kurs, doğum sırasında ağrıyla başa çıkmanıza ve ağrıyı kontrol etmenize de yardımcı olabilir. Katılımcılara ve Lamaze partnerlerine doğum sancısı çekerken ve doğum sırasında rahatlamalarına yardımcı olacak teknikler ve nefes alma yöntemleri öğretilir. Bu teknikler, derslerde 6 – 8 hafta içerisinde öğretilir. Hamile kadınlar seçtikleri Lamaze partnerleriyle derse katılabilirler. Lamaze kurslarının içeriği ve her hafta öğreneceğiniz şeylerle ilgili bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik hem endişeli hemde bir o kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Bu süreç boyunca bilgili davranmak oluşabilecek her türlü riskleri minimalize edebilmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Lamaze Yöntemi

Birinci Ders: Üçüncü Trimester

İlk Lamaze dersinde hamileliğin bir parçası olan anatomik, fizyolojik ve duygusal değişikliklerin üzerinden geçilir. Bu ders, üçüncü trimesterde gerçekleşen değişikliklere odaklanır.

İlk derste yaygın olarak işlenen konular ve yapılan aktiviteler:

İkinci Ders: Özel Bir Yerin Hayal Edilmesi

İkinci ders sırasında şunları konuşacaksınız:
Fetüsün büyümesi
Fetüsün gelişmesi
Fetüsün hareketlerinin sayılması
Bebeğin uyuma ve uyku döngüleri

İlk derste doğum ve doğum sancısıyla ilgili konuştunuz ve bu süreçler sırasında oluşacak anatomik ve fizyolojik değişiklikleri gözden geçirdiniz. Bazı eğitmenler ikinci derste katılımcılara doğum filmleri izletmeyi seçebilirler.

Özel Bir Yerin Hayal Edilmesi

Dersin aktivite kısmında ikinci rahatlama yöntemi öğretilir. Özel bir yerin hayal edilmesinde, kendinizi hoş bir yerde düşünmeniz ve bu özel yerde gördüklerinize, duyduklarınıza ve kokladıklarınıza odaklanmanız istenir. Bu teknik sizi acıdan uzaklaştırarak olumlu duygulara odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Üçüncü Ders: Lamaze Teorisi

Üçüncü ders sırasında büyük ihtimalle Lamaze teorisiyle, bebeğin gelişimiyle ve nefes alma teknikleriyle ilgili daha fazla şey öğrenirsiniz.

Dördüncü Ders: Aktif Doğum

Dördüncü dersin odak noktası, rahim ağzı 4 santimetre kadar açıldığı zaman başlayan aktif doğumdur. Partnerinizin aktif doğum sırasında sizi desteklemesi için bazı teknikleri öğrenmesi gerekir. Ayrıca doğum sırasında kaslarınızın gevşemesine yardım edecek bir strateji olan dokunuşla rahatlama tekniğini de öğreneceksiniz.

Beşinci Ders: İtekleme Teknikleri

Beşinci derste, doğum sancısı sırasında sırt ağrısını hafifletmek ve iteklemek için bazı teknikler öğreneceksiniz.

Altıncı Ders: Prova

Altıncı ve son derste kurs boyunca öğretilenler gözden geçirilir. Doğum provasına da katılırsınız. Son dersin amacı, doğumun normal bir süreç olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktır.

Sonuç

Lamaze yöntemi, sizi doğuma hazırlayacak bir programdır. Pek çok kişi bu stratejileri ve tekniklerin öğrettiği şeylerin büyük güne hazırlanmakta oldukça yardımcı olduğunu düşünüyor. Biraz hazırlıkla doğumu pozitif bir duruma çevirebilir ve olup biten konusunda kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...