Doğum Sancısı ve Doğum: Plasentanın Erken Ayrılması

Doğum Sancısı ve Doğum: Plasentanın Erken Ayrılması

Plasentanın erken ayrılması, plasentanın rahim duvarından erkenden ayrılmasını ifade eder. Plasentanın ayrılması durumunda tek çözüm acil bir şekilde bebeği doğuma almak olacaktır. Ancak, doğum zamanınıza daha birkaç hafta varsa bu en iyi çözüm olmayabilir.

Doğum için en uygun zamana ve yönteme karar vermek için doktorunuz şunları yapacaktır:

1 Vücudun Kan Kaybına Nasıl Tepki Verdiği Ölçülür

Vücudunuz çok fazla kan kaybettiğinde, dokulara yeterli kan gönderemez ve oksijen sağlayamaz. Kan hacminiz bunun sonucunda çok düşer ve yeterli idrar üretemezsiniz. Bu yüzden, böbrekleriniz kapanır. Kan kaybının etkilerini takip etmek için doktorunuz tansiyonunuzu ve nabzınızı ölçer. Kanınızdaki oksijen seviyesi de düzenli olarak takip edilebilir. Bunun için oksimetre kullanırsa parmağınız kanınızdaki oksijen seviyesini düzenli olarak ölçecek makineye bağlanır. Mesanenize sonda bağlanarak idrar çıkışı da ölçülmeye çalışılabilir.

2 Kaybedilen Kan Yerine Konmaya Çalışılır

Doktorunuz kolunuza iğneyle damar yolu açarak kaybettiğiniz sıvıları almanızı sağlayabilir. Kan sayımınızı yapmak ve kanınızın pıhtılaşmasını görmek için kan örnekleri alınabilir. Gerekli görüldüğü takdirde ilaç verilebilir veya kan nakli yapılabilir.

3 Ultrasonla Bebeğin Sağlık Durumu Kontrol Edilir

Bu durumda, bebeğin sağlık durumu kontrol edilmek üzere fetal kalp monitörü bağlanır ve doktorunuz bebeğinizin kalp atışlarını kontrol eder.

Vücudunuz kan kaybıyla başa çıkabileceği sürece, bebeğinizin kalp atışları güçlüyse doğumu bekleyebilirsiniz. Doğum zamanınıza yakınsanız doktorunuz doğum sancılarını başlatmak için ilaç verebilir. Bebeğinizin durumu iyi değilse acil bir şekilde sezaryene alınmanız gerekir. Ancak yaygın damar içi pıhtılaşması görülüyorsa, kanınız pıhtılaşma kabiliyetini kazanana kadar sezaryen ertelenebilir. Çoğu zaman, sezaryen öncesinde kanın pıhtılaşma yeteneğini artırmak için pıhtılaştırıcı faktörler verilir.

Plasentanın Erken Ayrılmasını Önlemek

Plasentanın erken ayrılmasını önlemek için sağlıklı bir hamilelik için yapmanız gerekenler:

  • Tansiyonunuzu kontrol edin.
  • Karnınızı doğrudan gelecek darbelere karşı koruyun.
  • Sigaradan ve uyuşturucudan uzak durun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...