Doğum Sırasında Bebeğin Takip Edilmesi

Doğum Sırasında Bebeğin Takip Edilmesi

Doktorun, doğum gibi stresli bir duruma bebeğin ne kadar iyi tepki verdiğini kontrol edebilmesinin tek yolu bebeğin kalp hızını takip etmesidir. Doktorlar bebeğin kalp hızını standart ya da biraz değişime uğramış stetoskoplarla tarih boyunca gözleyebilmişlerdir. Bazı ülkelerde bu tür cihazlar bebeğin kalp hızını ölçmek için hâlâ tek başına kullanılmaktadır. Bu cihazlar basit ve kullanıma hazır olsalar da sadece doktorlar ve hemşireler kalp atış hızındaki ani değişiklikleri ve fetüsün kalp hızındaki kısa süreli farklılıkları anlayabilirler. 20.yüzyılın ortalarından itibaren araştırmacılar kalp hızını sürekli olarak ölçmenin ve bu bilgiyi gösterebilmenin yollarını araştırdılar. Şu an, bebeğin kalp hızını elektronik olarak ölçmenin iki farklı tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler, doktorların bebeğin kalp hızındaki ani değişiklerini görselleştirerek bu durumu analiz etmelerine izin verir.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dipnot:

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız. Bu konuda bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidebilirsiniz.

Fetal Kalp Hızı Monitörü Nasıl Çalışır?

Fetal kalp hızı monitörü, rahimdeki kasılmaları ve bebeğin kalp hızını ölçen elektronik bir kutudur. Bu cihaz, bebeğin kalp atışlarını sayar, sürekli olarak bir kâğıda yazdırır ve ekran üzerinde gösterir. Bu cihaza bağlı olan monitör, doktorların ve hemşirelerin bir kalp atışını iki kez saymamalarını sağlar. Kalp hızının çok yavaş olması cihazın şaşırıp yanlış bir şekilde ölçüm yapmasına neden olabilir. Ancak bu durum nadir görülür.

Her fetal monitörde iki tane kanal bulunur. Üstteki kanal fetal kalp hızını gösterirken alttaki kanal rahim kasılmalarını gösterir. Fetal kalp hızı ile rahimdeki kasılmalar arasındaki değişimlerin ilişkisini kurmak doktorlara ve hemşirelere tek başına kalp hızının ölçülmesine kıyasla çok daha fazla bilgi verir. İç ve dış fetal kalp hızı görüntüleme cihazı olmak üzere iki tür görüntüleme cihazı bulunmaktadır.

Eski Tip Görüntüleme Yöntemleri

Stetoskop, fetüsün kalp hızını takip etmek için en az fetal kalp hızı monitörü kadar etkilidir. Günümüzde kadınların elektronik görüntüleme cihazlarına bağlanması daha yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak, karmaşık hamilelikler yaşamayan sağlıklı anne adaylarında sürekli elektronik fetal görüntüleme yapılarak komplikasyonlarının artırılmaması için bebeğin kalp hızı genellikle dikkatli bir şekilde stetoskopla dinlenir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...