Doğum Sırasında Genel Anestezi

Doğum Sırasında Genel Anestezi

Genel anestezi, duyu ve bilinç kaybına neden olur. Genel anestezide, damardan ya da solunum yolundan verilen anestezik olarak da adlandırılan ilaçların kullanılması gerekir. Genel anestezi sırasında, ağrı hissetmezsiniz ve vücudunuz refleks olarak tepki vermez. Anestezi uzmanı olarak adlandırılan bir doktor, anestezi altındayken hayati belirtilerinizi izler ve sizi ayıltmaktan sorumludur.

Doğum Sırasında Genel Anestezi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Zaman Kullanılır?

Doktorlar vajinal doğumlarda nadiren genel anestezi kullanırlar. Acil durumlarda ve sezaryen gerekli olduğunda genel anestezi kullanılır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kasılmalar başlar başlamaz yemek yemeyi bırakmalısınız. Bu durum, genel anesteziye ihtiyaç duyabilecekleri için doğum sancısı başlayan tüm kadınlar için geçerlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Doğum Sırasında Genel Anestezi

Genel anestezi, ameliyat sırasında yaklaşık beş farklı durumda kullanılabilir.

Bu durumlar:

 • Analjezi (Ağrının kesilmesine yardımcı olmak için)
 • Amnezi (İşlem sırasında yaşananların hatırlanmaması için)
 • Bilinç kaybı
 • Hareketsizliğin sağlanması için
 • Otonom tepkilerin zayıflaması için

Doğumda anne adayının da işleme katılması gerekir, genel anestezi verildiğinde bilinciniz kapanacağından genel anestezi doğum sırasında nadiren kullanılır.

Doğum Sırasında Genel Anestezi Kullanılmasının Amacı Nedir?

Doğum sırasında verilen anestezi, ağrıyı rahatlatmak içindir. Bilinciniz hala açık olduğundan doğuma aktif olarak katılabilir, bebeği itmeniz gerektiğinde itebilirsiniz. Doğumda kullanılan anestezi, kasılmaları durdurmaz ya da bebeğin yaşam fonksiyonlarını yavaşlatmaz. Ancak, acil durumlarda bazen genel anestezi gerekebilir.

Doğum sırasında genel anestezi yapılması için birçok neden bulunabilir.

Bu nedenler:

 • Lokal anestezi işe yaramıyorsa
 • Beklenmedik ters doğum varsa
 • Bebeğin omzunun doğum kanalına takıldığı omuz distosisi adı verilen durum yaşanıyorsa
 • Çoklu doğum yapıyorsanız
 • Doktor bebeği forseps kullanarak doğurtmakta zorlanıyorsa
 • Genel anestezinin yararlarının risklerinden daha ağır bastığı acil bir durum varsa

Genel anestezi yapılıyorsa, bebeğinizin anesteziye maruz kalmasını mümkün olduğunca engellemek önemlidir.

Doğum Sırasında Genel Anestezi Kullanılmasının Riskleri

Genel anestezi; bilinç kaybına neden olur, solunum yolu ve sindirim sistemindeki kasları gevşetir. Tipik olarak, anestezi uzmanınız, bol oksijen alabilmenizi, akciğerlerinizi mide asitlerinden ve diğer sıvılardan korumayı sağlayabilmek için nefes borunuzun ucuna endotrakeal tüp yerleştirir.

Genel anestezi yapılması gerekiyorsa ve kasılmalarınız başladıysa bir şey yiyip içmemeniz önemlidir. Genel anestezi sırasında sindirimi kontrol eden kaslar gevşer. Bu durum, aspirasyon olarak adlandırılan mide sıvılarının ya da akciğerlerde bulunan diğer sıvıların soluk borusuna kaçma riskini artırır. Bu durum ise akciğerlerin iltihaplanmasına veya vücudunuzda başka türlü hasarların oluşmasına neden olabilir.

Genel anestezi ile ilişkili diğer riskler şunlardır:

 • Endotrakeal tüpün soluk borusuna yerleştirilememesi
 • Anestezik ilaçlardan dolayı zehirlenme
 • Yeni doğan bebekte solunum depresyonu yaşanması

Anestezi uzmanı riskleri azaltmak için şunları yapabilir:

 • Anestezi öncesi yeterli oksijeni sağlamak
 • Mide içeriğinizin asitliğini düşürmek için bir antiasit vermek
 • Solunum tüpünün hızlı ve kolay yerleştirilmesi için hızlı etki edecek kas gevşeticilerin kullanımı
 • Yutağı engellemek ve endotrakeal tüp yerine yerleşene kadar aspirasyon riskini azaltmak için boğaza basınç uygulanması

Anestezi farkındalığı, genel anestezi altındayken uyandığınızda veya kısmen uyanık olduğunuzda oluşur. Bu durum, anestezi öncesinde sizi hareketsiz kılacak ve doktorunuza bilincinizin açık olduğunu belirtemeyeceğiniz kas gevşetici ilaçlar kullanıldığında ortaya çıkabilir. Anestezi farkındalığına, istenmeyen intraoperatif farkındalık da denilir. Anestezi farkındalığı oldukça nadir görülür ve anestezi farkındalığı yaşanırken acı çekilmesi çok daha nadir görülen bir durumdur. Bazıları için bu durumu yaşamak travma sonrası stres bozukluğuna benzer psikolojik problemlere neden olabilir.

Genel Anestezi Nasıl Bir Prosedürdür?

İlk önce damar yoluyla ilaç verilir. Daha sonra oksijen maskesi ile nitröz oksit ve oksijen verilir. Son olarak, anestezi uzmanınız nefes almanıza yardımcı olmak ve aspirasyonu önlemek için nefes borunuzun ucuna bir endotrakeal tüp yerleştirir.

Doğumdan sonra ilaçların etkisi geçer ve anestezi uzmanınız sizi ayıltır. İlk uyandığınızda kafanız çok karışık olabilir ve bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Bu yan etkiler:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ağız kuruluğu
 • Boğaz ağrısı
 • Titreme
 • Uyuklama

Doğum Sırasında Anestezi Yapılmasının Faydaları

Doğumda genellikle spinal anestezi veya epidural gibi bölgesel anestezi uygulamaları tercih edilir. Ancak genel anestezi acil bir durumda veya sezaryen doğum gerekiyorsa hızlı bir şekilde uygulanabilir. Genel anesteziye ihtiyaç duyduğunuzda bebeğiniz çoktan doğum kanalına girdiyse pozisyonunuzu değiştirmenize gerek kalmadan genel anestezi uygulanabilir.

Genel anestezi altındayken, temel anlamda uyuyor olduğunuz için ağrı konusunda bir sorun yaşamazsanız. Epidural gibi diğer anestezi yöntemleri ise sadece kısmi bir rahatlama verecektir.

Sezaryen doğum yapması gereken, sırt ameliyatı geçirmiş ya da sırtta kusurları olan kadınlar için genel anestezi bölgesel veya spinal anestezi yerine geçecek bir alternatif olabilir. Sağlık sorunları nedeniyle bu durumu idare etmesi daha zor olabilir. Kanama bozukluğu, beyin tümörü veya kafa içi basıncının artması gibi sorunlar varsa epidural veya spinal anestezi uygulamaları mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda genel anestezi kullanılabilir.

Doğum sırasında bilincinizin açık olması ve doğuma aktif olarak katılmanız gerektiğinden doktorunuz doğum sırasında genel anestezi kullanmaktan kaçınmaya çalışacaktır. Ancak, sağlık sorunlarınız varsa genel anestezi gerekebilir. Doktorlar, genellikle sezaryen doğum olduğunda genel anestezi kullanırlar. Doğum sırasında genel anestezi kullanımı çok riskli olsa da genel olarak anestezi yapılması güvenlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...