Doğum Sırasında Preeklampsiyi (Gebelik Zehirlenmesi) Kontrol Altına Almak

Doğum Sırasında Preeklampsiyi (Gebelik Zehirlenmesi) Kontrol Altına Almak

Preeklampsi, hamilelikte yaygın olarak görülen bir durumdur ancak nadiren de olsa doğumdan sonra da görülür. Bu durum yüksek tansiyonla ve böbrekler gibi diğer organlarda hasarın oluşumuyla tanımlanır. Preeklampsi, hamile kadınlarda ve bebeklerde ciddi komplikasyonlara yol açan ciddi bir rahatsızlıktır. Tam nedeni ise bilinmemektedir. Araştırmacılar plasenta ile rahim arasındaki damarların gelişimiyle ilgili sorunların oluştuğundan ve bu durumun hamile kadının damarlarında tepkiye neden olduğundan şüphelenmektedir.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Preeklampsi aile geçmişi, damar hasarı, bağışıklık sistemi sorunları ya da diğer bilinmeyen nedenlerden kaynaklanabilir. Nedeni önemli olmaksızın preeklampsiye acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları preeklampsinin erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Preeklampsinin Belirtileri

Preeklamspi genellikle hamileliğin 20. haftasında başlar. Nadiren de olsa hamileliğin daha erken aşamalarında veya hamilelikten sonra görülebilir. Daha önceden tansiyonu normal olan kadınlarda da görülebilir.

Preeklampsinin ilk belirtisi tansiyonun anormal bir şekilde yükselmesidir. Bu durum tansiyonun 140/90’a eşit veya daha büyük olması ve bu şekilde birkaç saatten uzun kalmasıyla belirlenir.

Doktorunuz hamilelik boyunca gittiğiniz her muayenede tansiyonunuzu kontrol edecektir. Doktorunuz preeklampsiden şüpheleniyorsa teşhis koyup tedaviye başlamak için bazı testler yapabilir.

Preeklampsinin diğer belirtileri:

 • Şiddetli baş ağrıları
 • Böbreklerde bir sorun olduğuna işaret eden idrarda aşırı proteinin bulunması
 • Sersemlik
 • Bulantı
 • Kusma
 • Görüşün bulanması
 • Görüşte geçici kayıp olması
 • Üst karın bölgesinde ağrı
 • İdrarın azalması
 • Yüzün ve ellerin şişmesi

Preeklampsi, hamileliklerin %5’i ile 8’i arasında görülür. Preeklampsi, hamilelikten kaynaklanan bir sorun olduğundan bebeğin ve plasentanın doğumu, hastalığın ilerlememesi için önerilen tedavidir. Bunun yapılması durumu düzeltecektir.

Doktorunuz doğumun vaktiyle ilgili riskleri ve faydaları, hamileliğin hangi aşamasında olduğunuzu, preeklampsinin şiddetini sizinle birlikte değerlendirecektir. Preeklampsi hayatı tehdit eden bir durum olduğundan oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi için doktorunuz bebeği doğurtmayı seçebilir.

Doğum Sırasında Ne Tür Komplikasyonlar Oluşabilir?

Preeklampsi teşhisi konulursa doktorunuz doğumu başlatmaya karar verebilir. Bu durumda vajinal doğum yapma olasılığınız yüksek olsa da erken doğum durumunda rahim yeterince açılmayacağından sezaryen gerekli olabilir.

Yüksek tansiyon daha da kötüleşirse hayatı tehdit eden komplikasyonlar oluşabilir.

Doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar:

 • Beyinde kanama ya da hemorajik inme
 • Nöbet
 • Koma
 • HELLP sendromu (Karaciğer enzim seviyesinin yükselmesine ve trombositlerin düşmesine, buna bağlı olarak da sinir sisteminde, akciğerlerde ve böbreklerde hasara neden olan bir hastalık)
Preeklampsi nöbetlere neden oluyorsa bu hastalığa eklampsi denir. Doğmamış bebekler, anne nöbet geçirdiğinde boğulabilir ve her 14 bebekten 1’i ölebilir. Ayrıca preeklampsiden dolayı inme yaşayan annelerde kalıcı beyin hasarı ya da ölüm görülebilir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün 2005 yılında hazırladığı bir rapora göre dünya genelinde preeklampsi ya da eklampsi gibi yüksek tansiyondan kaynaklanan hamlelikle ya da doğumla alakalı rahatsızlıklardan dolayı ölüm oranı %12’dir.

Preeklampsi, özellikle doğum sürecinde bebeğinizi de etkileyebilir. Bebeğin doğumu sırasında görülebilecek komplikasyonlar:

 • Plasentaya yeterli kanın ve oksijenin gitmemesi
 • Plasentanın rahimden çok erken ayrılması (Plasenta abrupsiyonu)
 • Erken doğumdan kaynaklanan bebeğin akciğerlerinin yeterince gelişmemesi gibi komplikasyonlar

Preeklampsi Yaşayan Kadınlarda Hastalığın İlerleyişi

Yüksek tansiyon hastalıkları, hamile veya doğum yapan kadınlarda üçüncü ölüm nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde ölüm riski düşüktür. Ölüm ya da beyin hasarı riski preeklampsi erken teşhis edildiğinde ya da başarılı bir şekilde kontrol altına alındığında düşer.

Hastanede yakından kontrol edilmek ve gerekli ilaçların verilmesi ölüm ve beyin hasarı riskini azaltır. Kendinizde ve bebeğinizde oluşabilecek komplikasyonların riskini azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şey en baştan itibaren düzenli muayeneye gitmektir. Bunu yapmanız doktorunuzun preeklampsiyi erken teşhis etmesini sağlayacaktır.

Preeklampsiden dolayı erken doğan bebekler, ne kadar erken doğduklarına bağlı olarak sayısız sağlık sorunu yaşayabilirler.

Bu bebeklerin yaşayabileceği sağlık sorunları arasında şunlar bulunur:

 • Öğrenme bozuklukları
 • Fiziksel engeller
 • Serebralpalsi
 • Epilepsi
 • Sağırlık
 • Körlük

Bebeğin ve plasentanın doğumu, hastalığın ilerlemesinin durdurulması için önerilmektedir. Doğum, bu hastalık için bir çözümdür. Doğumun zamanlaması, hastalığın ciddiyetine ve bebeğin anne rahminde geçirmiş olduğu süreye bağlıdır.

Doğumdan sonra tansiyonunuz birkaç gün veya birkaç hafta içinde normale dönecektir. Doktorunuz doğumdan sonra hastalığınız tamamen geçene kadar sizi yakından takip etmek isteyecektir.

Komplikasyonlar Nasıl Önlenebilir?

Preeklampsi ciddiyse ya da eklampsi veya HELLP sendromu geliştiyse atılacak ilk adım komplikasyonları önleyip bebeğin doğumunu mümkün olduğu kadar güvenli bir şekilde gerçekleştirmek olacaktır.

Genellikle doğumu başlatmak için oksitosin olarak bilinen bir ilaç kullanılır. Bu ilaç, rahmi uyararak kasılmayı sağlar. Epidural ya da diğer anestetik ilaçlar acıyı kontrol altına almak için kullanılabilir. Ancak, trombosit sayısı düşük olan kadınlarda epidural kullanılamayabilir. Doktorunuz, sizin için hangi ağrı kesici ilacın daha iyi olduğuna karar verecektir.

Doğum sancısı sırasında preeklampsinin kontrol altına alınması için tansiyonu sabitleyecek ve nöbetleri engelleyecek ilaçlar kullanılır. Magnezyum sülfat, nöbetleri engellemek için enjekte edilebilir.

Hastane personeli, magnezyum sülfat kullanıldıktan sonra sürekli diz reflekslerinizi kontrol edecektir. Diz refleksinde kayıp olması hipermagnezemi yani magnezyum seviyesinin kanda aşırı yükselmesinin ilk belirtisidir. Bu durum takip edilmediğinde solunum yolu felcine ve ani kalp durmasına neden olabilir.

Doktorunuz, hidralazin (Apresoline) ve labetalol (Normodyne, Trandate) gibi yüksek tansiyonu önleyip kan basıncını düşürecek ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar dışında oksijen de verilebilir.

Doktorunuz sizi ve bebeğin durumunu yakından takip edecektir. Aşırı kanama, anemi ya da düşük trombosit sayısı gözlenirse kan nakline ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...