Doğum Yapacağınız Tarihi Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Doğum Yapacağınız Tarihi Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Hamilelik, son regl döneminizin ilk gününden itibaren ortalama 280 gün yani 40 hafta sürer. Son regl döneminizin ilk günü iki hafta boyunca hamile kalmış olmasanız bile hamileliğin birinci günü olarak kabul edilir. (Fetal gelişim, hamile kalma gününden iki hafta geriden ilerler.)

Doğum yapacağınız tarihin hesaplanması tam olarak bilimsel değildir. Çok az kişi doğum yapması gereken zamanda doğrum yapar. Bebeğin ne zaman doğacağına dair bir fikir sahibi olmak önemli olsa da verilen güne tam olarak bağlanmamalısınız.

Doğum Yapacağım Tarihi Nasıl Hesaplayabilirim?

Düzenli olarak 28 günde bir regl döngünüz tamamlanıyorsa doğum yapacağınız tarihi hesaplamanın iki yolu vardır.

1. Naegele Kuralı

Naegele kuralı, basit bir hesaplamadan oluşur: Son regl döneminizin ilk gününe 7 gün ekleyin, daha sonra 3 ay çıkarın.

Diyelim ki son regl döneminiz 1 Kasım 2017’di:

1. 7 gün ekleyin: 8 Kasım 2017.

2. 3 ay çıkarın: 8 Ağustos 2017.

3. Yılı değiştirin. Bizim örneğimizde yıl 2018 oluyor.

Bu örnekte doğum yapılacak tarih 8 Ağustos 2018 oluyor.

2. Hamilelik Çarkı

Doğum yapacağınız zamanı belirlemenin bir diğer yolu da hamilelik çarkını kullanmaktır. Bu yöntemi genellikle doktorlar hamileliğin sonlanacağı zamanı hesaplamak için kullanırlar. Hamilelik çarkına erişiminiz varsa doğum yapacağınız tarihi belirlemeniz çok kolay olacaktır.

İlk adım, çarkın üzerinde son regl döneminizi bulmak olacaktır. Daha sonra çarkın üzerindeki ok doğum yapacağınız zamanı gösterir.

Doğum yapacağınız tarih, bebeğinizin ne zaman doğacağını dair geliştirilen bir tahmindir. Bebeğinizin o tarihte doğma ihtimali ise oldukça düşüktür.

Son Regl Dönemimin Ne Zaman Olduğunu Bilmiyorsam Ne Yapmalıyım?

Bu durum sandığınızdan daha çok görülür. Neyse ki son regl döneminizin ilk gününü hatırlamadığınızda yapılacak birkaç şey bulunur:

 • Son regl döneminizin belli bir haftada olduğunu biliyorsanız doktorunuz günü düzgün bir şekilde belirleyebilir.
 • Son reglinizin ne zaman olduğuna dair bir fikriniz yoksa doktorunuz ultrasonla doğum zamanı belirlenebilir.

Düzensiz ya da Çok Uzun Süren Döngülerim Varsa Ne Yapmalıyım?

 • Bazı kadınların döngüleri ortalama 28 günlük döngülerden daha uzun sürer. Bu gibi durumlarda hamilelik çarkı kullanılabilse de bazı basit hesaplamaların yapılması gerekir.
 • Kadınların menstrüel döngülerinin ikinci kısmı 14 gün sürer. Bu, yumurtalama ile bir sonraki regl dönemi arasında geçen süredir. Döngünüz 35 günden uzun sürüyorsa muhtemelen 21 günde bir ovülasyon görüyorsunuzdur.
 • Yumurtlama döneminizin ne zaman olduğuna dair genel bir fikriniz olduğunda son regl döneminizi düzenleyerek hamilelik çarkını kullanarak doğum yapacağınız tarihi bulabilirsiniz.
 • Diyelim ki regl döngünüz 35 gün uzunluğunda ve son reglinizin ilk günü 1 Kasım:
 • 1. 21 gün ekleyin (22 Kasım)
 • 2. Son regl gününüzden 14 gün çıkarın (8 Kasım)
 • Son regl gününüzü hesapladıktan sonra hamilelik çarkında bulun ve okun gösterdiği yerdeki tarihe bakın. Bu tarih sizin doğum yapacağınız tarih olacaktır.
 • Bazı hamilelik çarklarında son regl dönemi yerine hamile kalınan 72 saatin belirtilmesi gerekir.

Doktorun Doğum Yapacağım Tarihi Değiştirmesi Ne Anlama Gelir?

 • Hamileliğin belirli bir aşamasında fetüs olması gerekenden büyük ya da küçükse, bu durum doğum zamanını değiştirebilir.
 • Doktorunuz genel olarak bebeğin gelişimindeki tarihler uyuşmuyorsa, son regl zamanınız belirsizse ya da doğum kontrol haplarına rağmen hamile kalındıysa bebeğin anne rahminde geçirdiği süreyi ultrasonla hesaplar.
 • Ultrason, doktorun baş-popo uzunluğunu ölçmesine yardım eder.
 • Birinci trimester sırasında, bu ölçüm bebeğin tam yaşını kesin bir şekilde verir. Doktorunuz, ultrason ölçümlerinden dolayı bu tarihi değiştirebilir. Bu durum genellikle birinci trimesterda, doktorunuzun son regl dönemine göre belirlediği tarihle bir haftalık farklılık olduğunda yaşanır.
 • İkinci trimesterda, ultrason kesinliği daha az olan sonuçlar verir. Bu yüzden doktorunuz iki haftadan fazla değişiklik yoksa herhangi bir değişiklik yapmayacaktır.
 • Üçüncü trimesterda belirlenen doğum tarihleri kesinliği en az olanlardır. Ultrasonla yapılan tahminler, üç haftaya kadar aksayabilir. Bu yüzden doktorlar bu dönemde nadiren doğum zamanını belirlerler.
 • Ancak doğum zamanının değişeceği düşünülüyorsa doktorunuz ultrason yapabilir. Ultrasonun tekrar edilmesi fetüsün büyümesi hakkında bilgi verebilir ve doğum zamanında oluşabilecek değişikliklerle ilgili sizi ve doktorunuzu bilgilendirebilir.

Biliyor muydunuz?

Yaşın belirlenmesi için yapılan ultrason ölçümleri, hamileliğin başlarında yapıldığında daha doğru sonuçlar verecektir. İlk haftalarda, fetüs çok daha yavaş bir hızla gelişir. Ancak hamilelik ilerledikçe, fetal büyüme hızı hamilelikten hamileliğe değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ultrason ölçümleri, hamileliğin ilerleyen aşamalarında yaşın doğru tahmin edilmesi için kullanılamaz.

Ultrason, doğum öncesi bakımda gerekli değildir. Sürekli tarama yaptırmaktan uzak durun ve ultrasonu sadece tıbbi amaçlar için kullanın.

Ultrason Günü Nedir? Bu Tarih Neden Doğum Zamanımla Farklılık Gösteriyor?

 • Doktorunuz ultrason yaptığında bulguları ve saptanan iki doğum tarihini de not ederler. İlk gün, son regl zamanınıza bakılarak hesaplanır. Diğer gün ise ultrason ölçümlerine bakarak belirlenir. Bu iki günün aynı olmasına çok nadir rastlanır.
 • Doktorunuz ultrason sonuçlarını değerlendirirken bu günlerin birbiriyle uyumlu olup olmadığına da karar verir. Doktorunuz, ultrasonun belirlediği günle tahmin edilen doğum zamanı arasında çok büyük bir farklılık olmadığı sürece tahmin edilen doğum zamanını değiştirmeyecektir.
 • Daha çok ultrasona girerseniz, her ultrason raporunda en son yapılan ölçüme bakılarak yeni bir tarih belirlenebilir. Beklenen doğum tarihi, ikinci ya da üçüncü trimesterdeki ultrason sonuçlarına bakılarak değiştirilmemelidir.
 • Doğum zamanına dair yapılan tahminler, hamileliğin ilk aşamalarında daha doğrudur. İlerleyen aşamalarda yapılan ultrasonlar fetüsün iyi bir şekilde gelişip gelişmediğinin anlaşılması için faydalı olabilir ancak fetüsün yaşının belirlenmesi konusunda etkili değildir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...