Doğumda Yapılan Uygulamalar: Epizyotomi Çeşitleri

Doğumda Yapılan Uygulamalar: Epizyotomi Çeşitleri

Epizyotomi, doğum sırasında perine bölgesinde yapılan cerrahi bir kesimdir. Perine, vajina ile anüs arasındaki bölgedir. Bebeğinizi doğurmadan önce doktorunuz vajinal açıklığı büyütmek için bu bölgeye bir kesik atabilir.

Epizyotomi

Epizyotomi, önceden doğumun bir parçası olarak sürekli kullanılan bir yöntemdi. Ancak son yıllarda daha az yaygın hale geldi. Geçmişte doğum sırasında ciddi vajinal yırtıkların önlenmesine yardımcı olmak için epizyotomi yapılırdı. Epizyotominin doğal ve spontan yırtılmalardan daha iyi iyileşeceği düşünülüyordu.

Bununla birlikte yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, epizyotominin aslında önlediğinden daha fazla soruna neden olduğunu düşündürmektedir. Epizyotomi işleminde, enfeksiyon ve diğer komplikasyonların riski artabilir. İyileşme de, normal yırtılmalara göre daha uzun ve ağrılıdır.

Bu nedenlerle, genellikle epizyotomi yapılmaz. Ancak, bazı durumlarda, epizyotominin yapılması gerekebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz epizyotomiyi önerebilir:

 • Doğum sırasında büyük vajinal yırtılmalar yaşama olasılığınız varsa
 • Bebeğiniz anormal bir pozisyondaysa
 • Bebeğiniz normalden daha büyükse
 • Erken doğum gerekiyorsa
Epizyotominin yapılması gerekiyorsa, prosedür hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Doğum sırasında neden epizyotomi yapmak istediklerini ve bu işlemin yırtılmaları nasıl önleyeceğini doktorunuza danışabilirsiniz.

Epizyotomi Çeşitleri

En yaygın iki epizyotomi türü medial ve lateralepizyotomidir. Medialepizyotomi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da daha çok yaygındır. Lateralepizyotomi ise dünyanın diğer bölgelerinde tercih edilen bir yöntemdir. Her iki türün de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Epizyotomilerin Ciddiyeti

Epizyotomiler, yırtılmaların şiddetine veya derecesine göre sınıflandırılır:

 • Birinci Derece: Birinci derece epizyotomi, sadece vajinanın dışına kadar uzanan küçük bir yırtıktan oluşur. Alttaki dokuları içermez.
 • İkinci Derece: Bu, en sık uygulanan epizyotomi türüdür. Vajinal dokuda da kesik olur. Ancak, rektal ya da anal bölgede kesik olmaz.
 • Üçüncü Derece: Üçüncü derece yırtılmada, vajinanın dışı, vajinal dokular ve anal kasların bir kısmı bulunmaktadır.
 • Dördüncü Derece: En şiddetli epizyotomi türü olan dördüncü derecede ise vajinanın dışı, vajinal dokular, anal kaslar ve rektal bölge vardır.

Epizyotominin şiddeti, uzun süreli komplikasyonların olasılığı ile doğrudan ilişkilidir. 

Epizyotominin derecesi arttıkça, işlem sonrasında yaşanabilecek enfeksiyonun, ağrıların ve diğer problemlerin oluşma riski artış gösterir.

Epizyotomi Prosedürü

Medial epizyotomide de lateral epizyotomide de uygulama son derece kolaydır. Doktor vajinada bebeğin başının 3 veya 4 santimetresi görünene kadar kesik atar. İşlemden önce anestezi uygulanır böylece herhangi bir acı hissetmezsiniz. Doktorunuzun kesiği attığını hissetmemeniz gerekir.

Bu işlem yapılmadan önce kesiğin atılacağı bölge sabunla temizlenir. Bebeğinizin başını korumak için doktorunuz vajinal açıklığa iki parmağınızı sokar. Daha sonra küçük bir kesi atar. Gerçekleştirilen epizyotominin tipine bağlı olarak, kesim düz veya vajinal açıklıktan hafif bir açıyla atılabilir. Kesi atıldıktan sonra, doktorunuz daha fazla yırtılmanın oluşmasını önlemek için kesinin hemen altındaki dokuyu yavaşça tutacaktır. Kesiğin bebeğin başının üstüne, çok hızlı veya aniden çıkmasını önlemek için yumuşakça baskı yapılır.

Doğumdan sonra vajina ve perine temizlenir ve dikkatle muayene edilir. Doktorunuz daha sonra vajina duvarlarında veya rahim ağzında yırtılma olup olmadığını kontrol edecektir. Vajinayı ve rahim ağzını daha kolay görebilmek için metal retraktör denilen özel bir alet kullanılabilir. Doktorunuz daha fazla yırtılma olmadığından emin olduktan sonra, kesiği temizleyecektir. Doktorunuz kesi bölgesini steril su veya antibakteriyel sabun solüsyonu ile yıkayabilir. Çoğu durumda, epizyotomi vajinanın astarını ve vajinanın hemen altındaki dokuyu etkiler. Ancak, epizyotomi anal kaslara veya rektal bölge içine uzandığında, bu yaralar vajinadaki yaralara göre daha çabuk iyileşecektir.

Kesiklerin onarımları vücudun yok edeceği ve alınmasına gerek olmayan cerrahi ipliklerle dikilerek gerçekleştirilir. İnce dikişler rektal bölgeyi kapatmak için kullanılırken, anal kasları onarmak için daha büyük ve sağlam dikişler atılır. Rektal bölge ve anal kaslar kapatıldıktan sonra doktorunuz kesiğin kalan kısmını da kapatır. Vajinal astarın altındaki daha derin dokuları bir araya getirmek için birkaç dikiş gerekebilir.

Epizyotomiden Sonra İyileşme

Epizyotomi genellikle doğumdan sonraki bir saat içinde kapatılır. Kesik ilk başta çok fazla kanayabilir ancak doktorunuz yarayı dikişlerle kapattığında kanama durmalıdır. Dikişler kendi kendine çözüneceklerinden dikişleri aldırmak için hastaneye gitmenize gerek yoktur. Dikişler bir ay içinde kaybolur. Doktorunuz, iyileşme sırasında belirli aktivitelerden uzak durmanızı tavsiye edebilir.

Epizyotomi yapıldıktan sonra, iki ila üç hafta boyunca kesi yeri etrafında ağrı hissetmeniz son derece normaldir. Üçüncü veya dördüncü derece epizyotomi yapılan kadınlarda bu rahatsızlığın daha uzun sürmesi mümkündür. Ağrı, yürürken veya otururken daha belirgin hale gelebilir. İdrar yaparken yanma hissedebilirsiniz.

Acıyı hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Perine bölgesine soğuk uygulamak
 • Cinsel ilişkiye girerken kayganlaştırıcı kullanmak
 • Ağrı kesici ilaçlar kullanmak
 • Tuvaleti kullandıktan sonra tuvalet kâğıdı yerine taharet musluğunu kullanmak

Kesikleriniz doğumdan sonraki dört ila altı hafta içinde tamamen iyileşmelidir. Üçüncü veya dördüncü derece epizyotomi yapıldıysa iyileşme süresi biraz daha uzun olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...