Doğumda Yaşanan Zorluklar: Omuz Distosisi

Doğumda Yaşanan Zorluklar: Omuz Distosisi

Normal doğum sırasında, bebeğin kafası çıktığında bebeğin omzu annenin kasık kemiklerine takılabilir. Bu noktada, bebeğin çabucak doğmasını engelleyecek her türlü sorun omuz distosisine neden olur.

Bu sorun normal doğumların %1 ila %2’sinde görülebilir.

Omuz Distosisinin Riskleri

Omuz distosisinin neden olduğu iki büyük risk bulunmaktadır; beyin hasarı ve brakialpleksus yaralanması. Omuz distosisi beş dakikadan uzun sürerse göbek bağının sıkışmasından ve kan akışının azalmasından dolayı bebeğin beynine yeterli oksijen gitmez. On dakika sonra, beyin hasarının oluşma olasılığı yüksektir. Neyse ki, omuz distosisi yaşandığında bu durum çoğu zaman bir dakika içinde çözülür ve omuz distosisinden dolayı beyin hasarı nadiren yaşanır.

Brakial Pleksus Yaralanması

Brakial pleksus, boyundan gelip kola doğru inen sinir topluluğudur. Bu sinirler, omuz distosisi sırasında sıkışabilir ya da esneyebilir. Bunun sonucunda, yeni doğan bebeğin kolunda ve elinde kas zayıflığı veya felç görülebilir. Omuz distosisi sırasında bu tür bir yaralanma olması beyin hasarına göre daha sık görülse de yine de oldukça nadirdir. Omuz distosisi vakalarının %15’inde bu durum görülür.

Doğumda oluşan brakial pleksus yaralanmasının en yaygın görülen şekli Erbpalsisidir. Erbpalsisi vakalarının %90’ı kendiliğinden geçer veya bebek altı aylık olmadan önce fizik tedaviyle çözülür. Kalıcı brakial pleksus yaralanma olasılığı, yani hayat boyu kolda engel yaracak bir durum her 10,000 doğumdan birinde görülür. Omuz distosisi vakalarında ise bu oran 100’de 1’dir. Bazı brankial pleksus yaralanmalarının rahim içinde doğum öncesinde oluştuğu bilinmektedir. Bu tür yalanmalar daha az görülse de sonucunda Erbpalsisi oluşabilir ve bu durumun omuz distosisiyle alakası yoktur.

Omuz distosisi sırasında oluşabilecek diğer yaralanmalar:

  • Köprücük kemiği veya kol kemiğinin kırılması
  • Omuzda ve göğüste morarma
Bu sorunlar genellikle uzun süreli komplikasyonlara neden olmadan tamamen iyileşirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...