Doğumun Suni Sancı ile Başlatılması

Doğumun Suni Sancı ile Başlatılması

Doğumun suni sancı ile başlatılması doktorunuzun doğumu başlatmak için faydalanabileceği bir yöntemdir. Çoğu vakada, doğum sancısının kendiliğinden başlamasına izin vermek en iyisi olacaktır. Ancak, sağlık sorunları varsa veya beklenen doğum tarihi iki hafta aşıldıysa suni sancının verilmesi gerekebilir.

Suni Sancı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Aşırı uzun süren hamileliklerde sağlık sorunları, suni sancının verilmesinin düşünülmesi için geçerli olan tek nedendir. Bu durumun dışında uygulanan suni sancı ciddi sonuçlar doğurur.

Ne Yapmalıyım?

Bazı sağlık uzmanları bu yöntemleri gereksiz yere kullandığından suni sancı verilmesi tartışmalı bir konudur. Suni sancı verilmesinin ne zaman uygun olacağını doktorunuza danışın ve doğum sancısının mümkün olduğunca doğal bir şekilde ortaya çıkmasını bekleyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Suni Sancı Verilmesinin Nedenleri

Kolay bir hamilelik yaşanıyorsa ve 40 haftalık olunduysa doğum sancısının doğal olarak başlaması en ideal olanıdır. Yine de bazı durumlarda doğum sancısı doğal olarak başlamaz. Annede yaşanan bazı sağlık sorunları hamilelik süresinin uzamasını hem anne hem de bebek için riskli hâle getirir.

Bu durumlar:
Bebeğin büyümesinde yaşanan sorunlar
Bebeği çevreleyen amniyotik sıvının azlığı
Diyabet
Yüksek tansiyon
Preeklampsi
Rahim enfeksiyonu
Plasentanın rahimden ayrılması
Kan grubu uyuşmazlığı

Suni sancı, amniyotik kese parçalandığında yani su geldiğinde kasılma yaşamıyorsanız gerekli olabilir. Kasılmalar rahimde oluşur ve bu durum rahim ağzının açılmaya başlayarak doğuma hazırlandığını işaret eder. Amniyotik kese bebeği tuttuğundan kasılmanın az olması, vücudunuzun olması gerektiği gibi doğuma hazırlanmadığını gösterir.

Geçmişte hızlı doğum yaptıysanız ya da hastaneye uzak yaşıyorsanız suni sancıyı tercih edebilirsiniz. 42 haftadan uzun süren hamileliklerde suni sancı gerekli olabilir. Bu noktada plasenta bebeğinize oksijen ve besin verememeye başlar.

Suni Sancı Türleri

Suni sancı yöntemleri:

Riskler ve Komplikasyonlar

Suni sancı verilmesinin neden olabileceği durumlar:
Erken doğum
Bebekte kalp hızının azalması
Rahmin yırtılması
Hem annede hem bebekte enfeksiyon
Annede aşırı kanama
Göbek bağıyla ilgili sorunlar
Bebekte akciğer sorunları
Sezaryen doğuma duyulan ihtiyaç
Kasılmaların daha güçlü olması
Bebekte görme ve işitme sorunları
Bebeğin akciğerlerinin ve beyninin yeterince gelişmemesi

Beklemenin Faydaları

Bebeğiniz ya da siz risk altında değilseniz doğum sancısının doğal olarak başlamasını beklemek en iyi karar olacaktır. Doğum sancısının doğal olarak gelmesini beklemek sun sancının neden olabileceği komplikasyonların görülme riskini azaltır. Doktorunuz zamanlamayla ilgili sorunlardan dolayı size baskı kuruyorsa ikinci bir görüş almayı düşünebilirsiniz.

Suni Sancı Verildikten Sonra Annenin ve Bebeğin Durumu

Suni sancı verildikten sonra annenin ve bebeğin durumu, suni sancının verilme nedenine ve zamanlamaya bağlıdır. Suni sancı, tıbbi nedenlerden ötürü verildiyse anne ve bebekle ilgili sağlık sorunları düzelebilir. Ancak 39 haftadan önce verilen suni sancı faydadan çok komplikasyonlara neden olacaktır. Planlanan doğum tarihine kadar mümkün olduğunca beklemek en iyisi olacaktır. Suni sancı verilmeden önce doktorunuzla birlikte faydaları ve riskleri mutlaka değerlendirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...