Doktor Neden C1 Esteraz İnhibitörü Testi İster?

Doktor Neden C1 Esteraz İnhibitörü Testi İster?

Vücudunuzun kendini bakterilerden ve virüslerden korumasının bir yolu da antikor üretmektir. Diğer yolsa, bağışıklık sisteminizdir. Bağışıklık sisteminiz, vücudunuz antikorları üretmeden önce tehditlere karşı çok farklı tepkiler geliştirebilir. Cildiniz, vücudunuzdan mikropları uzak tutan bir kalkan görevi görür. Kanınızdaki kimyasallar, yaralanan hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur ve enfeksiyon kapmasını önler. Özel proteinler hastalık mikroplarını etiketlerler. Vücudunuzdaki tüm sistemler, doğuştan gelen bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır. C1’den C9’a kadar giden dokuz proteinden oluşurlar. Bu proteinler, hastalıklara sebep olabilecek yabancı hücreleri tespit ederler. Bazı hastalıklar, bu proteinlerde eksiklik oluşmasına sebep olabilir. Doktorunuz, protein seviyelerinizi görebilmek için kan testi yapmak isteyebilir. Bu testlerden biri de C1-INH testi olarak da bilinen C1 Esteraz İnhibitörü testidir. C1-INH testi doktorunuza, vücudunuzdaki C1 miktarını gösterir.

C1 Esteraz İnhibitörü Testi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Yapılır?

Doktorunuz C1-INH testini sebebi açıklanamayan bir iltihaplanma ya da şişme, ödem gibi durumlar olduğunda ister.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

C1 esteraz inhibitörü testi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Bu Test Neden Yapılır?

Doktorunuz C1-INH testini sebebi açıklanamayan bir iltihaplanma ya da şişme, ödem gibi durumlar olduğunda ister. Doktorunuz sizde herediter anjioödem olup olmadığını anlamak için de bu testi isteyebilir.

Herediter anjioödemin belirtileri:

 • Ayaklarda, yüzde, ellerde, soluk borusunda ve yemek borusunda şişme
 • Karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma

Doktorunuz C1-INH testini sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün hastalıklarının tedavisine yanıt verip vermediğinizi görmek için de kullanabilir.

Test Nasıl Yapılır?

C1-INH testine hazırlanmak için özel bir şeyler yapmanız gerekmemektedir. Bu testin yapılması için sizden istenen tek şey kan vermenizdir.

Hemşire, iğne yardımıyla kanınızı bir tüpe alır. Sonra da analiz için kanınız laboratuvara gönderilir. Sonuçlarınız çıktığında, doktorunuz size gerekli açıklamaları yapacaktır.

Testin Riskleri Nelerdir?

C1-INH testinde riskli sayılabilecek durumlar çok azdır. Kanınız alınırken çok hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Kanınız alındıktan sonra da kanın alındığı yerde hafif bir acı hissetmeye devam edebilirsiniz.

Kan aldırırken yaşanabilecek diğer riskler:

 • Damarın bulunamaması nedeniyle birden çok iğne sokulabilir.
 • İğnenin batırıldığı yerde aşırı kanama olabilir.
 • Cildinizin altında kan birikmesi anlamına gelen hematom olabilir.
 • Kan kaybından dolayı baygınlık yaşanılabilir.
 • Yara olan yerden enfeksiyon kapılabilir.

Testin Sonuçları Ne Anlama Gelir?

C1-INH testinizin sonuçları kullanılan laboratuvara göre farklılık gösterebilir. Kendi sonuçlarınızın anlamını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

C1-INH’nin normal seviyesi genellikle 16 miligram ile 33 miligram arasındadır. C1-INH seviyenizin normalden düşük veya yüksek olması şu durumlardan birinin sebebi olabilir:

 • Herediter anjioödem
 • Sistemik lupus eritematozus
 • Lupus nefriti, glomerülonefrit gibi böbrek hastalıkları
 • Kan zehirlenmesi
 • Tekerrür eden bakteri enfeksiyonları
 • Yetersiz beslenme

C1-INH seviyeleri normal değilse, bu durumun altında yatan rahatsızlıkları bulabilmek için doktorunuz başka testler de isteyebilir. Tedavi planınız, hastalığınıza göre değişiklik gösterebilir.

C1-INH seviyeniz enfeksiyondan dolayı yüksekse doktorunuz enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik verebilir. Böylece C1-INH seviyeniz normale döner.

Test sonuçlarınızla ilgili daha detaylı bilgiyi ve tedavi yöntemlerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...