Doktorunuz Neden Bronkoskopi İster?

Doktorunuz Neden Bronkoskopi İster?

Bronkoskopi doktorunuzun solunum yollarınızı incelemesini sağlayan bir testtir. Doktorunuz, bronkoskop adı verilen bir aracı burnunuzdan veya ağzınızdan geçirecek ve akciğerlerinize ulaşmak için boğazınızı geçirecektir. Bronkoskop esnek bir fiber optik malzemeden yapılmıştır ve bir ışık kaynağına ve ucunda bir kameraya sahiptir. Çoğu bronkoskop doktorunuzun bulgularını belgelemesine yardımcı olan renkli video ile uyumludur.

Bronkoskopi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Bronkoskopi Nedir?

Doktorunuzun solunum yollarını akciğerlerinizi incelemesini sağlayan görüntüleme yöntemidir.

Ne Zaman İstenir?

Bir enfeksiyon, tümör veya çökmüş bir akciğer şüphesi veya bulgusu olduğunda doktorunuz bronkoskopi isteyecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Akciğer ile ilgili sıkıntılarda Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurulmalıdır.

Doktorunuz Neden Bronkoskopi İster?

Bronkoskop kullanarak doktorunuz solunum sisteminizi oluşturan tüm yapıları görüntüleyebilir. Bunlar arasında larinks, trakea ve akciğerlerinizin bronşlar ve bronşioller içeren daha küçük hava yolları yer alır.

Teşhis için bir bronkoskopi kullanılabilir:

 • Akciğer hastalığı
 • Tümör
 • Kronik öksürük
 • Enfeksiyon

Anormal bir akciğer grafisi veya bir tomografi taraması geçirdiyseniz; bir enfeksiyon, tümör veya çökmüş bir akciğeri gösteriyorsa doktorunuz bronkoskopi isteyebilir .

Test ayrıca bazen bir tedavi aracı olarak kullanılır. Örneğin bir bronkoskopi doktorunuzun akciğerlerinize ilaç vermesine veya bir yiyecek parçası gibi solunum yollarınıza takılan bir nesneyi çıkarmasına izin verebilir.

Bronkoskopi Nasıl Hazırlanılır?

Bronkoskopi sırasında burnunuza ve boğazınıza lokal anestezik sprey uygulanır. Muhtemelen rahatlamak için bir yatıştırıcı alacaksınızdır. Bu, işlem sırasında uyanık ama uykulu olacağınız anlamına gelir. Oksijen genellikle bronkoskopi sırasında verilir. Genel anestezi nadiren gereklidir.

Bronkoskopiden 6 ila 12 saat önce herhangi bir şey yemekten veya içmekten kaçınmanız gerekir.

İşlemden önce şunları almayı kesmeniz gerekiyorsa doktorunuza sorun:

 • Aspirin (Bayer)
 • İbuprofen (Advil)
 • Warfarin
 • Diğer kan incelticiler

Daha sonra sizi eve götürmesi için birisini yanınızda getirin veya ulaşımınızı düzenleyin.

Bronkoskopi Prosedürü

Rahatladıktan sonra doktorunuz bronkoskopu burnunuza sokacaktır. Bronkoskop bronşunuza ulaşana kadar burnunuzdan boğazınıza kadar geçer. Bronşlar akciğerlerinizdeki hava yollarıdır.

Akciğerlerden doku örnekleri toplamak için bronkoskopa fırça veya iğne takılabilir. Bu örnekler, doktorunuzun sahip olabileceğiniz akciğer rahatsızlıklarını teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca hücreleri toplamak için bronşiyal yıkama denen bir süreç kullanabilir. Bu, solunum yollarınızın yüzeyine bir salin çözeltisi püskürtmeyi içerir. Yüzeyden yıkanan hücreler toplanır ve bir mikroskop altında incelenir.

Özel durumunuza bağlı olarak doktorunuz aşağıdakilerden birini veya birkaçını bulabilir:

 • Kan
 • Sümük
 • Enfeksiyon
 • Şişiklik
 • Tıkanıklık
 • Tümör

Havayollarınız engellenmiş ise onları açık tutmak için stent gerekebilir. Stent, bronşoskop ile bronşunuza yerleştirilebilen küçük bir tüpdür.

Bronkoskopide Kullanılan Görüntüleme Türleri

Gelişmiş görüntüleme formları bazen bir bronkoskopi yapmak için kullanılır. Gelişmiş teknikler, akciğerlerinizin içinin daha ayrıntılı bir resmini sağlayabilir:

 • Sanal bir bronkoskopi sırasında doktorunuz solunum yollarınızı daha ayrıntılı görmek için tomografi taramaları kullanır.
 • Bir endobronşiyal ultrason sırasında doktorunuz solunum yollarınızı görmek için bir bronkoskopa bağlı ultrason probu kullanır.
 • Bir floresan bronkoskopi sırasında doktorunuz akciğerlerin içini görmek için bronkoskopa bağlı bir floresan ışığı kullanır.

Bronkoskopinin Riskleri

Bronkoskopi çoğu insan için güvenlidir. Ancak, tüm tıbbi prosedürler gibi, bazı riskler vardır.

Bu semptomlar, örneğin bir enfeksiyon gibi, tıbbi dikkat gerektiren bir komplikasyona işaret edebilir.

Çok nadir ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bronkoskopi riskleri arasında kalp krizi ve akciğer çökmesi yer alır. Çökmüş bir akciğer pnömotorak ise veya akciğerinize paralel hava kaçağına bağlı olarak akciğerindeki yüksek basınca bağlı olabilir. Bu, işlem sırasında akciğerin delinmesinden kaynaklanabilir ve esnek bir fiberoptik skoptan daha sert bir bronkoskop yüzünden olur sıklıkla. İşlem sırasında hava akciğer etrafında toplanırsa doktorunuz toplanan havayı çıkarmak için göğüs tüpü kullanabilir.

Bronkoskopi Sonrası İyileşme

Bir bronkoskopi nispeten hızlıdır, yaklaşık 30 dakika sürer. Sakinleştirileceğiniz için daha uyanık hissedene ve boğazdaki uyuşukluk bitene kadar birkaç saat hastanede dinleneceksiniz. İyileşme sırasında solunum ve tansiyonunuz izlenecektir.

Boğaz düzelene kadar hiçbir şey yiyemez veya içemezsiniz. Bu 1-2 saat sürebilir. Boğazınız birkaç gün ağrılı veya kaşıntılı hissedebilir ve sesiniz boğuk olabilir. Bu normaldir. Genellikle uzun bir süre devam etmez ve ilaç ya da tedavi olmaksızın kaybolur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...