Doktorunuzla Ağrı Hakkında Konuşmaktan Çekinmeyin

Doktorunuzla Ağrı Hakkında Konuşmaktan Çekinmeyin

Dizde kireçlenme, kemikleri birbirine bağlayan ve hareketi kolaylaştıran eklemlerde hasarların oluşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Kireçlenme, oldukça ağrı verebilir ve genellikle diz ekleminde görülür. Dizde kireçlenmeden dolayı yaşanan rahatsızlıkları hafifletmek için uygulanabilecek tedaviler vardır. Ancak doktorunuzla nasıl konuşmanız gerektiğini bilmeniz en uygun tedavinin sağlanması konusunda size yardımcı olacaktır.

Doktora Gitmeden Önce Liste Hazırlayın

Doktorunuzla konuşma hazırlığı, doktorunuzun ofisine gitmeden önce yapılmalıdır. Muayeneniz sırasında konuşmak istediklerinizin bir listesini yapmanız önemli noktaları unutmanıza engel olacaktır.

Listenizdeki konular ağrınıza neden olan şeyler, yapılacak testler ve ağrıyı hafifletmek için uygulanabilecek tedaviler olabilir. Bunların dışında, başka testler ve diğer tedavi yöntemleri hakkında da bilgi isteyebilirsiniz. Doktora gitmeden önceki birkaç gün ağrınızla ilgili not tutmayı düşünebilirsiniz.

Kaydetmeniz gereken şeyler:

  • Diziniz günün hangi saatlerinde ağrıyor?
  • Ağrı ne şartlarda oluşuyor?
  • Ağrı nöbetlerini yaşadığınız zamanlarda nasıl bir acı hissediyorsunuz?
  • Rahatsızlıklar ne kadar sürüyor?
  • Kendinizi tedavi etmek için ne yapıyorsunuz? Bu yöntemler ne kadar etkili?
  • Ağrı ne şiddette?
Aklınızda bulundurmanız gereken şey ağrının şiddeti olmalıdır. Doktorunuz sizden ağrıyı 0 ile 10 arasında değerlendirmenizi isteyecektir. Ağrı çok şiddetliyse 10’a doğru, az şiddetliyse 0’a doğru puan vermelisiniz.
Yapmanız gereken bir başka şey ise doktora gitmeden önce geçirdiğiniz hastalıklarla ilgili raporları, kullandığınız ilaçların listesini, gittiğiniz diğer doktorlarla ilgili bilgileri toparlamaktır.
Muayeneye giderken yanınızda güvendiğiniz bir dostunuzu ya da akrabanızı da götürebilirsiniz. Sevdiğiniz biriyle birlikte olmak duygusal olarak değerli olsa da yanınızda götüreceğiniz kişi sizin unutabileceğiniz şeyleri sorabilir.
Doktorunuzla geçireceğiniz vakit oldukça kısıtlı olacağından önden hazırlık yapmanız, vaktinizin daha iyi değerlendirilmesini sağlar.

Doktorunuza Soru Sorarken Utanmayın

Muayene sırasında doktorunuz size soru soracak, siz de ona soru soracaksınız. Doktorun sorularına mümkün olduğu kadar doğru yanıtlar vermelisiniz. Sorulara vereceğiniz cevaplar sizin için rahatsızlık oluştursa da doktora söyleyeceğiniz her şey tedavinizle ilgili katkı sağlayacaktır.

Soru sorarken bilmek istediğiniz her şeyi sorun ve doktorun vaktini harcadığınızı kesinlikle düşünmeyin.

Soruyu sorduktan sonra, doktorunuzun vereceği cevabı dikkatlice dinleyin ve anladığınızdan emin olun. Anlamadığınız şeyleri doktorunuzdan daha açık bir şekilde anlatmasını isteyin. Gerekirse not alın. Bu durum, utanmanızı gerektirmez.

Dizde kireçlenmenin nedeni tam olarak anlaşılamamaktadır ve tedavisi yoktur. Ancak, dizde kireçlenmenin neden olduğu belirtileri hafifletmeye yönelik tedaviler vardır. Bu yöntemlerin bazıları hayat tarzında değişiklik yapmak kadar basitken, bazılarında ameliyat gerekebilir.

Doktorunuzla konuşmaya hazırlıklı olmanız ve açık bir şekilde konuşmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...