Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım sistemi vücudun uygun dengede olmasını sağlamak için hücrelere kanı, besinleri ve gazları taşımakla yükümlüdür. Dolaşım sisteminin önemli bileşenleri farklı işlevlere sahiptir. Kalp vücuda oksijenlenmiş kanı, oksijeni, gazları ve kılcal damarlarda değiştirilmiş besinleri pompalar. Damarlar kalbin pompaladığı kanı taşır. Bu sistemin bütünlüğünü etkileyen herhangi bir şey dolaşım sisteminin sağlığını bozabilir.

Yaygın Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Damar Sertliği
Damar sertliği arter duvarında yağın, kolesterolün ya da başka maddelerin birikmesiyle meydana gelen yaygın bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Arterdeki tortu damar sertliğine ve darlığına neden olur. Diyabet, yüksek kolesterol, sigara ve yüksek tansiyon kan akışını sınırlayan arterlere yol açabilir.

Hipertansiyon
Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı kanın zamanla arter duvarlarına kuvvetli bir basınç yapmasıyla oluşur. Bu durum fazla tuz tüketimi, sigara, böbrek hastalıkları ya da başka tıbbi durumlar tarafından ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon felce, kalp yetmezliğine ve görme sorunlarına neden olabilir.

Aort Anevrizması
Aort anevrizması yaygın dolaşım sistemi hastalıklarından bir diğeridir. Aort anevrizması aortun bir bölümünde çıkıntı, şişkinlik ve gerilme meydana geldiğinde oluşur. Bu şişkinlikler vücutta kanı serbest bırakan noktaları patlatarak aortu zayıflatabilir. Aort anevrizması tarafından meydana gelen kanama yüksek tansiyon, sigara, yaşlılık, yüksek kolesterol ve aile geçmişinin neden olabileceği acil bir tıbbi durumdur.

Kalp Hastalığı
Kalp hastalığı ya da koroner arter hastalığı kalbin oksijen kaynağı olan damarların sertleşmesi ve daralmasıyla oluşur. Sigara, stres, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı kalp hastalığı riskini artırır. Eğer tedavi edilmezse kalp krizine ya da felce neden olabilir.

Varisli Damarlar
Varisli damarlar dolaşım sistemi hastalıklarından biridir. Bacaklardaki damarların bükülüp şişerek ağrımasıyla oluşur. Yaşlılık, hamilelik, uzun süre ayakta durma ve kusurlu kapakçıklar varis oluşumuna katkıda bulunabilir. Varisli damarlar genellikle bacakları kaldırarak, uzun süreli ayakta durmaktan ya da aynı pozisyonda oturmaktan kaçınarak ve destekli çorap giyerek tedavi edilebilir.

Kronik Toplardamar Yetmezliği
Bu durum bacaklarda kan birikmesi ya da toplanması olduğunda oluşur. Kronik toplardamar yetmezliğinin belirtileri şunlardır:

 • Baldırlarda ve ayak bileklerinde şişme
 • Bacaklarda ağrı ya da yorgunluk
 • Varisli damarlar

Obezite, varisli damar geçmişi, derin ven trombozu, hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre ayakta durmak ya da oturmak, 50 yaşın üzerinde, kadın ya da hamile olmak kronik toplardamar yetmezliğine neden olabilir.

Anjina (Kalp Spazmı)
Anjina, kalp kaslarında kan ve oksijen akışını sınırlandıran bir kalp hastalığının göstergesidir. Anjina belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste sıkışma ya da basınç
 • Sık sık olan ya da nadir görülen göğüs ağrısı
 • Göğüste sıkışma

Diyabet, hipertansiyon, sigara ve diğer dolaşım sistemi hastalıkları anjina riskini artırabilir. Anjina tedavisi kalbe düzgün kan akışını yeniden sağlamaya odaklanmıştır.

Periferik Damar Hastalığı
Periferik damar hastalığı bacaklara giden arter ve venlerde plak birikimi sonucu meydana gelen sertleşme ve darlık nedeniyle oluşur. Periferik damar hastalığının yaygın belirtileri şunlardır:

 • Hareket edince acıma
 • Dinlenirken ayakta yanma, karıncalanma ya da hissizlik
 • Yorgunluk
 • Ağrılı olma
 • Geceleri ağrı ya da kramp

Yaşam tarzı değişikliği, aspirin ve/ veya leke ilaçları bu durumu tedavi etmek için kullanılabilir. Eğer yaşam tarzı değişikliği ya da ilaçlar işe yaramazsa anjiyoplasti ya da stent yerleştirmesi yapılabilir.

Ritim Bozukluğu
Kalp çok hızlı veya çok hızlı attığında ya da bir atışı atladığında ritim bozukluğu meydana gelir. Ritim bozukluğunun yaygın belirtileri şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Nefes yetmezliği
 • Göğüs ağrısı

Ritim bozukluğu diyabet, stres, ilaç kullanımı, kalp krizi, doğuştan gelen kalp sorunu ya da yüksek kan basıncı nedeniyle oluşabilir. İlaçlar kalp atışını yavaşlatmak için verilebilir. İlaçlara yanıt vermeyen kişilere ameliyatla kalp pili yerleştirilebilir.

Diğer Yaygın Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Diğer yaygın dolaşım sistemi hastalıklarında endokardit, akut koroner sendrom, pulmoner kapak darlığı vb. bulunmaktadır. İşte yaygın dolaşım sistemi hastalıklarına kısa bir bakış.

Endokardit
Kalbin iç tabakasında iltihap olmasıdır. Enfeksiyon yapan endokardit için antibiyotikler tercih edilen ilk tedavi yöntemidir. Bazen kalp kapaklarında değişme gerekebilir.

Akut Koroner Sendrom
Stabil olmayan anjina, ST-yükselmeli miyokard infarktüsü ya da ST-yükselmesiz miyokard infarktüsü olması
Aspirin ve nitrogliserin tedavi amaçlı kullanılır.

Pulmoner Kapak Darlığı
Pulmoner kapaktaki darlığın akciğerler giden kan akışını azaltması durumudur. Ameliyat, valfı tedavi etmek ya da değiştirmek için tercih edilen tedavi yöntemidir.

Tromboflebit
Kol ve bacak damarlarında kan pıhtıları oluşumudur. Antikoagülanlar pıhtı oluşumunu engellemek için kullanılır. Pıhtıları eritmek için de başka ilaçlar kullanılır.

Geçici Arterit
Boyun bölgesindeki kan damarları bir immün yanıtı ile hasar görür. Kortikosteroidler ile tedavi edilir.

Ventriküler Taşikardi
Kalp karıncıklarından kaynaklanan kalbin aşırı hızlı atmasıdır. Acil bir durum olmadıkça tedavi edilmez. Acil bir kardiyoversiyonda genellikle CPR veya anti-aritmik ilaçlar verilir.

Doğuştan Gelen Kalp Hastalıkları
Doğuştan gelen kalbin yapısal anormallikleridir. Düzgün fonksiyonun geri kazandırılması için ilaç ya da ameliyat gereklidir.

Kardiyomiyopati
Kalp odacıklarını büyütüp zayıflatan kalp kası hastalığıdır. Kalp nakli gerekebilir.

Yorumlar (1)

 1. gtjk

  çok işime yaradı

Sonraki yazı yükleniyor...