Donmuş Omuz: Ağrılar Can Sıkıcı Olabilir

Donmuş Omuz: Ağrılar Can Sıkıcı Olabilir

Donmuş omuz, hareket alanınızı sınırlayan bir omuz rahatsızlığı olan yapışkan kapsülitin ortak adıdır. Omuz ekleminizdeki dokular daha kalın ve sertleştiğinde, zamanla yara dokusu oluşur. Sonuç olarak, omuz ekleminizin düzgün şekilde dönmesi için yeterli alana sahip değildir. Yaygın semptomlar şişme, ağrı ve tutukluğu içerir. 40 ila 60 yaşları arasındaysanız, bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Donmuş Omuz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Donmuş Omuz Nedir?

Donmuş omuz, hareket alanınızı sınırlayan bir omuz rahatsızlığı olan yapışkan kapsülitin ortak adıdır.

Neden Kaynaklanır?

Omuz ekleminizdeki dokular daha kalın ve sertleştiğinde, zamanla yara dokusu oluşur. Sonuç olarak, omuz ekleminizin düzgün şekilde dönmesi için yeterli alana sahip değildir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi Ve Travmatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Donmuş Bir Omuzun Belirtileri Nelerdir?

Acımaya başladığında donmuş omzunuzun farkına varırsınız. Ağrı, hareketlerinizi sınırlamanıza neden olur. Omzu gittikçe azalarak hareket ettirmek sertliğini arttırır. Çok geçmeden, bir zamanlar yaptığınız gibi omzunuzu hareket ettiremeyeceğinizi keşfedersiniz. İmkansız olmasa da, yüksek raftaki bir nesneye ulaşmak zorlaşır. Şiddetli olduğunda, giyinme gibi omuz hareketini içeren günlük görevleri dahi yapamayabilirsiniz.

Donmuş Bir Omuz Ne Sebep Olur?

Hormonal bir dengesizlik, diyabet veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, eklem iltihabına eğilimli olabilirsiniz. Yaralanma, hastalık veya ameliyat nedeniyle uzun süre hareketsizlik, sizi sert doku bantları olan iltihaplanma ve adezyonlara karşı daha savunmasız hale getirir. Ciddi durumlarda, yara dokusu oluşabilir. Bu, hareket alanınızı ciddi şekilde sınırlar. Genellikle, durumun gelişmesi iki ila dokuz ay sürer.

Donmuş Bir Omuz İçin Kimler Risk Altında?

Hastalığın orta yaşta görülme olasılığı daha yüksektir ve kadınlarda daha yaygındır.

Şeker hastasıysanız, bu hastalığa yakalanma riskiniz üç kat artar.

Risk altındaki diğerler insanlar arasında şunlar vardır:

  • Yaralanma veya ameliyat sonrası uzun süre omuz askısı takması gereken kişiler
  • Yakın zamanda inme veya ameliyat nedeniyle insanlar uzun süre sabit kalan insanlar
  • Tiroid bozukluğu olan kişiler

Donmuş Bir Omuz Nasıl Teşhis Edilir?

Omzunuzda sertlik ve ağrı hissederseniz, doktorunuza görünün. Fiziksel bir muayene, hareket alanınızı değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Doktorunuz, spesifik hareketler gerçekleştirirken gözlemler ve omzunuzun elinizle karşı omuzuna dokunmak gibi deneylerle omzunuzun hareket aralığını ölçer.

Birkaç test de gerekli olabilir. Doktorunuz, rotator manşetinizde veya diğer patolojilerinizde bir yırtılmayı dışlamak için manyetik rezonans görüntüleme taraması (MRI) yapabilir. Artrit veya diğer anormallikleri kontrol etmek için röntgen çekilebilir. Doktorun yapısını görebilmesi için omuz ekleminize boyanın enjekte edilmesini içeren X-ışını için bir artrogram gerekebilir.

Donmuş Bir Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donmuş bir omuzu tedavi edilmeden bırakabilirsiniz, ancak ağrı ve sertlik üç yıla kadar kalabilir. Aşağıdakilerin bir kombinasyonu, iyileşmenizi hızlandırabilir:

  • Fizik tedavi
  • İlaç
  • Ameliyat
  • Evde bakım

Uzun Vadede Ne Beklenebilir?

Çoğu insan tedavi olmadan iki yıl içinde iyileşir. Fiziksel tedavi ve ağrı kesici ilaçlar bu ilerlemeyi hızlandırır. Ameliyatınız varsa, sonraki aylarda terapi egzersizlerine devam etmek önemlidir, böylece sorun geri gelmez.

Donmuş Bir Omuz Nasıl Önlenebilir?

Erken tedavi, durumun daha da kötüleşmemesine yardımcı olur. Diyabetiniz varsa, uygun şekilde yönetmek donmuş bir omuz için riskinizi azaltabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...