Dudak Kaşıntısı: Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Dudak Kaşıntısı: Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Dudaklarda aniden oluşan kaşınma hissi oldukça rahatsız edici olabilir. Dudak kaşınması vakalarının çoğu mevsimsel alerjilerden kaynaklanmaktadır. Bazen dudak kaşınması yaygın olmayan hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Dudak Kaşıntısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hemen Bırakın!

Dudaklarınızı sürekli ısırmaktan ve emmekten vazgeçin.Bu durum dudağınızın daha fazla kurumasına sebep olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Dudakların çevresinde ve yüzün genelinde aniden meydana gelen kızarıklıklar ve aniden şişen dudaklar görülmesi durumunda hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dudak Kaşıntısı problemi yaşayan kişiler cildiye bölümüne başvurabilir.

Dudak Kaşınmasının Nedenleri

Kuru ve Kaşınan Dudaklar

Bir belirtiyi diğeri olmadan da hissedebilirsiniz ancak genel olarak dudakların kaşınması kurumalarından kaynaklanmaktadır. Çevresel nedenlerden ötürü kuruyan dudaklarda kaşınma hissi oluşabilmektedir. Kuruyan derinin daha ince bir bariyeri olur. Bunun sonucunda dudaklarınız rahatsız hissedebilir ve iltihaplı kırmızı bir görünüm alabilir.

Dudakların kuruması içerisinde bulunduğunuz çevrenin sıcak ya da kuru olduğundan başka bir şeyi ifade etmez. Ancak kaşınan dudaklar farklı şeylerin belirtisi olabilir. Bu iki belirtinin bağlantılı olmasına karşın aralarındaki farkı tespit edebilmek önemlidir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli

Acil yardım gerektiren belirtiler:

  • Dudakların çevresinde ve yüzün genelinde aniden meydana gelen kızarıklıklar
  • Dudakta durmayan kanama
  • Nefes almada zorlanma
  • Aniden şişen dudaklar

Eğer dudaklarınızın kaşınmasının yanında çatlama ve kanama belirtileriniz de varsa doktorunuzdan randevu alın. Randevunuz sırasında doktorunuza kullandığınız ilaçlar ve son dönemde dudaklarınıza uyguladığınız kozmetik ürünlerinden söz etmeyi unutmayın.

Doktorunuz yiyecek ya da ürün alerjileri riskini elemek için sizi alerji uzmanına yönlendirebilir. Kan testi alerjen kaynaklı kilitis riskini eleyebilir. Kültür ya da sürte testi ile enfeksiyon ya da aşırı Candida büyümesi ihtimalleri değerlendirilir.

Kaşınan Dudaklar Nasıl Tedavi Edilir

  • Dudaklarınız kaşınıyorsa tedavininiz nedene göre değişecektir. Ağız yolu ile alınan antibiyotikler, Antihistaminler ve mantar önleyici kremler alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan dudak kaşınması için kullanılabilir.
  • Dudakların kuru olması kaşınması durumunda hava ile dudaklar arasındaki bariyer kapatılarak dudaklar nemlendirilir. Hava durumuna bağlı nedenler için ise doktorunuz hipo-alerjenikle ve kimyasal içermeye, ürünleri dudağınızın kuru durumunu geçirmek için seçebilir.

Dudak Kaşıntısı Nasıl Engellenir?

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...