Dudak Şişmesi – Nedenleri ve Tedavisi

Dudak şişmesi, dudak dokusunda sıvı toplandığında ya da iltihap oluştuğunda ortaya çıkar.

Dudakta şişme rahatsızlık verse de, genelde önemli bir problem değildir. Yaralamalar, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın nedenleridir. Ama dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız.

Dudak Şişmesi Nedenleri

Dudak şişmesi genelde dudağınızı bir yere çarptığınızda ya da yaraladığınızda ortaya çıkar. Ama tek sebep bu değildir.

1) Dudağı Yaralama
Dudağınızı bir şekilde yaraladığınızda dudakta şişme oluşması muhtemeldir.

2) Alerjiler
Alerjiler dudak şişmesinin en yaygın ikinci nedenidir. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan insanlarda, bu maddelerle temas sonucu dudak şişmesi ortaya çıkabilir.

 • Lateks Alerjisi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan insanlarda cilt kaşınma, şişme gibi belirtiler gösterir. Özellikle lateks kullanılan yataklarda uyuyan insanlarda ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucu görülür.
 • Penisilin Alerjisi: Dudak şişmesine ek olarak kurdeşen, döküntü ve kaşınma görülür.
 • Gıda Alerjisi: Yumurta, balık, laktoz, fıstık, soya, zeytin veya süt neden olabilir.
 • Kozmetik Ürünleri Alerjisi: Dudak nemlendiricisi, dudak merhemi veya ruja karşı bazı insanlarda alerji oluşabilir.
 • Polen Alerjisi: Özellikle bahar zamanları ortaya çıkan polen alerjisi burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanında dudak şişmesine neden olabilir.

3) Güneş Yanığı ya da Dudak Çatlaması
Çatlamış dudaklar şişmeye neden olabilir. Dudak çatlaması aşırı dudak yalamadan, güneşte uzun süre kalmadan ya da kuru hava sebebiyle oluşur.

İlgili Makale: Dudak Çatlaması

4) Vitamin Eksikliği
Dudaklarda şişme bazen de vitamin eksikliği sonucu oluşur, özellikle B grubu vitamin eksikliğinden. Eğer dudaklarınızın köşeleri şişiyorsa, vitamin eksikliği sebebiyle olması muhtemeldir.

5) Uçuk
Uçuklar virüslerin neden olduğu, sıvı toplanmış kabarcıklar ortaya çıkaran bir enfeksiyondur. Uçuklar dudağın üstünde veya kenarlarında olabilir. Ayrıca herpes simplex virüsünün dudak dokularına saldırmasıyla da ortaya çıkabilir. Bu durumda dudaklarınız iltihaplanmış gibi görünür ve ufak bir dokunuş bile ağrı yapabilir.

6) Anjiyoödem
Yediklerinize böcek ısırıklarına ya da ilaçlara karşı vücudun gösterdiği alerjik bir reaksiyondur. Yüzün, dilin ve dudağın şişmesine neden olabilir.

7) Enfeksiyonlar
Mantar, virüs veya bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyonlar dudak şişmesine neden olabilir. Eğer dudaklarınız çatlamışsa, enfeksiyonlar açıklıklardan girebilir.

Dudak Şişmesi Tedavisi

Dudak şişmesini engellemek için önce altta yatan nedeni bulmak önemlidir. Örneğin, vitamin eksikliği için yeterli ve dengeli beslenme gerekecektir. Bakteriyel bir enfeksiyonsa antibiyotikler işe yarayacaktır. Tabi bunun dışında yapabileceğiniz etkili yöntemler de mevcut.

1) Soğuk Kompres
Dudaklarınızın şiştiğini fark ettiğiniz anda etkilenmiş bölgeye soğuk buz uygulayın. Bunun için buz küplerini ince bir havluya ya da beze sarın. Alternatif olarak, soğuk bir kaşığı ya da bir torba soğuk nohut veya bezelyeyi de kullanabilirsiniz.

10 dakika boyunca uyguladıktan sonra mola verin, sonra yeniden başlayın. Bunu şişlik inmeye başlayana, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam edin. Buzu direkt olarak cilde değdirmeyin, çünkü buz yanıklarına neden olabilir.

2) Sıcak Kompres
Soğuk kompres gibi sıcak kompres de şişliği indirmeye iyi gelir. Dudaklarınızdaki kan akışı artacak, şişen bölgedeki kan toplanması azalacaktır. Böylece iltihap ve şişlik azalacaktır.

Bunu yapmak için bir bezi sıcak suya batırın. Bezi sıkın ve 10 dakika uygulayın. Sonra kısa bir ara verin. Bez soğuduğunda tekrar sıcak suya sokun. Bir saat yönergeleri takip edin.

3) Aloe Vera
Aloe vera jeli iltihap önleyici fonksiyonlara sahiptir bu yüzden yanma ve şişkinliklere iyi gelir. Aloe verayı şişen bölgeye uygulayın ve şişliğe nazikçe masaj yapın. Masaj yaparak dudağın aloe verayı emmesini sağlayacak, iltihap ve acıyı dindirebileceksiniz. Bunu şişlik düzelene kadar günde 2-3 kez yapın.

4) Zerdeçal
Zerdeçal tozu mikroplar ve iltihaplarla savaşma özelliği taşır. Bir çay kaşığı zerdeçalı alın ve biraz soğuk suyla karıştırın. Karışımı pamuk yardımıyla şişen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk suyla bölgeyi yıkayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Zerdeçalın iyileştirici özellikleri daha sonra enfeksiyon çıkma ihtimalini de azaltacaktır.

5) Tuz
Eğer dudak şişmesi bir kesik sebebiyle oluştuysa, şişkinliği azaltmak için biraz tuz kullanabilirsiniz. Tuz doğal bir enfeksiyon önleyicidir ve enfeksiyonlara neden olan mikropları kolayca öldürür. Şişmeyi gidermek için bir yemek kaşığı tuzu biraz ılık bir suda eritin. Temiz bir pamuk alın, suya batırın ve kesiğin olduğu yere sürün. Önce yanma hissedeceksiniz, ama tedavi işe yaramaya başladıkça azalacaktır. Ayrıca tuzlu suya gül suyu da ekleyebilirsiniz.

6) Bal
Bal antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca şişen dudakları etkili bir şekilde tedavi eder. Bir çorba kaşığı kadar bala temiz bir pamuğu daldırın ve şişen dudaklara direkt olarak uygulayın. 20 dakika böyle kaldıktan sonra, soğuk suyla silin. Günde 2-3 kere bunu yapın. Balın en güzel tarafı dudakları nemlendirmesi ve enfeksiyonu önlemesidir. Bu tedavi ayrıca iltihabı ve ağrıyı da azaltacaktır.

7) Çay Ağacı Yağı
Dudaklarınız şiştiğinde kullanabileceğiniz en bileşenlerden biri çay ağacı yağıdır. Sadece bu yağı saf haliyle kullanmadığınıza emin olun, çünkü cildi yakabilir. Bunun yerine başka bir yağla çay ağacı yağını seyreltin. Böylece şişliği indirip, dudakları nemli tutup, enfeksiyonu dindirebilirsiniz. Aloe vera jeli ile de karıştırıp, sürebilirsiniz. Eğer bir rahatsızlık hissediyorsanız, hemen soğuk suyla silin.

1

8 yorum

Tüm yorumları göster
 1. Banu
  11 Aralık 2015
  • Mursel
   27 Temmuz 2016
  • Ezgi
   22 Ağustos 2016
 2. Merve
  7 Nisan 2016
  • Ezgi
   22 Ağustos 2016
 3. Sümeyye
  8 Nisan 2016
  • Ezgi
   22 Ağustos 2016
 4. Zeynep
  9 Temmuz 2016

Yorum yaz