Dünyadaki Sigara Bağımlılığının İnanılmaz Boyutu

Dünyadaki Sigara Bağımlılığının İnanılmaz Boyutu

Dünyadaki sigara bağımlılığın miktarını hesaplamak oldukça zor bir iştir. Dünyanın her yerinden 1 milyar insan günde ortalama 15 sigara içiyor ve sigaranın global tüketimi giderek artıyor. Dünyanın en zengin ulusları yıllık sigara içme oranında başı çekiyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, sigara içenlerin %80’inden fazlasının düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığını belirtiyor. Ulusal kökeni ne olursa olsun sigara içen insanların bu alışkanlıklarının uzunluğu dünyadaki mimari yapıların uzunluğunu bile aşıyor.

Sigara Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri arıtmaktadır. Aynı zamanda sadece sigara tüketmek bile büyük maaliyetlere yol açmaktadır.

Neden Bırakmalıyım?

Sigarayı bırakıldığında kan dolaşımları düzelir ve kanser, kalp damar hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi hastalıkların oluşma riski azalır.

Hamileler Dikkat

Sigara hamilelik karmaşıklıkları riskini önemli ölçüde arttırır ve bu durum hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

Alo 171

Alo 171 sigara bıraktırma hattından destek alabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...