Dupuytren Kontraktür (Avuç İçinde Sertlik ve Parmaklarda Bükülme)

Dupuytren Kontraktür (Avuç İçinde Sertlik ve Parmaklarda Bükülme)

Dupuytren kontraktürü, parmaklarınızın ve avuçlarınızın cildinin altında nodüller veya düğümlerin oluşmasına neden olan bir durumdur. Parmaklarınızın yerinde sıkışmasına neden olabilir. En çok yüzük ve orta parmakları etkiler. Bununla birlikte herhangi bir parmakta da olabilir. Avuç içlerine en yakın olan proksimal ve orta eklemlerin bükülmesinin ve düzeltilmesinin zorlaşmasına neden olur.

Dupuytren Kontraktür Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu hastalığın nedeni bilinmemektedir. Bu nedenle tedavisi, nodüllerin şiddetine bağlı olarak değişir.

Ne Yapmalıyım?

Atacağınız ilk ve en önemli adım tedavi seçenekleri için doktorunuzla konuşmak olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dupuytren kontraktürü için Ortopedi ve Travmatoloji, Genel Cerrahi bölümlerine gidilir.

Dupuytren Kontraktür Belirtileri Nelerdir?

Dupuytren kontraktürü genellikle yavaş ilerler. Çoğunlukla ilk semptom elinizin avuç içi üzerinde kalınlaşmış bir bölgedir. Avucunuzun üzerinde küçük çukurlar içeren yumru veya topak olarak tanımlayabilirsiniz. Yumru genellikle dokunulabilirdir ama acı verici değildir.

Zamanla yumrudan kalın bir kordon dokusu uzar. Genellikle yüzüğünüze veya pembe parmaklarınıza bağlanırlar, ancak herhangi bir parmağa kadar uzayabilirler. Bu kordonlar sonunda sıkılaşır ve parmaklarınızı avucunuza çekilebilir.

Durum her iki elinizde de olabilir. Fakat genellikle bir el diğerinden daha fazla etkilenir. Dupuytren kontraktürü büyük nesneleri kavramayı, ellerinizi yıkamayı ya da el sallamanızı zorlaştırır.

Dupuytren Kontraktürün Sebebi Nedir Ve Kimler Risk Altındadır?

Bu hastalığın nedeni bilinmemektedir. Ama aşağıdakilere sahip iseniz riskiniz artar:

Risk altındaki kişiler:
Erkek iseniz
40 ila 60 yaşları arasındaysanız
Kuzey Avrupa kökenliyseniz
Aile geçmişinde bu durum varsa
Sigara ve alkol içiyorsanız
Diyabet iseniz

Ellerin aşırı kullanımı, tekrarlayan el hareketleri gerektiren bir iş yapmak gibi, bu durumu geliştirme riskinizi artırmaz.

Dupuytren Kontraktür Teşhisi

Doktorunuz ellerinizi topaklar veya nodüller için muayene edecektir. Doktorunuz ayrıca, kavramanızı, çimdikleme yeteneğinizi, baş parmağınızdaki ve diğer parmaklarınızdaki hissi test edecektir.

Ayrıca masaüstü testini de gerçekleştirecektir. Bu, avucunuzun avucunu bir masaya koymanızı gerektirir. Bu hastalık varsa bunu yapabilmeniz olası değildir.

Doktorunuz ölçümler alabilir ve kontraktürün yerini ve miktarını kaydedebilir. Durumun ne kadar hızlı ilerlediğini görmek için bu ölçümlere gelecekteki randevularda başvururlar.

Dupuytren Kontraktür Tedavisi

Dupuytren kontraktürü için çare yoktur ama tedaviler vardır. Ellerinizi günlük görevler için kullanamayana kadar herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Cerrahi olmayan tedaviler mevcuttur. Bununla birlikte daha ciddi veya ilerlemiş vakalarda doktorunuz ameliyatı önerebilir.

Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Dupuytren Kontraktürü Olan İnsanlar İçin Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Dupuytren kontraktürü yaşamı tehdit etmez. Hangi tedavi seçeneklerinin en iyi işe yaradığını belirlemek için doktorunuzla konuşabilirsiniz. Tedavinin nasıl dahil edileceğini öğrenmek kontraktürünüzü yönetmenize yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...