Düşük Burun Köprüsü Nedir?

Düşük Burun Köprüsü Nedir?

Burun köprünüz, burnunuzun üstündeki kemikli bir bölgedir. Düşük burun köprüsünüz varsa, o alan düz olur ve çıkıntı yapmaz. Düzlük derecesi kişiye göre değişebilir.

Düşük Burun Köprüsü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Düşük burun köprüsü genellikle herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Plastik cerrahi genellikle gerekli değildir. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz, plastik cerrahı ile burun köprüsünü nasıl yeniden şekillendirebileceği hakkında konuşun.

Enfeksiyonlu bir hastalık veya genetik bozukluk da bazen semer burun da denilen düşük burun köprüsüne neden olabilir. Nedeni genellikle doğumdan kısa bir süre sonra belirlenir ve tedavi edilir. Bir bebeğin özellikleri doğumunda doğal olarak az gelişmiştir. Zamanla, burun köprüsü daha normal bir görünüm kazanabilir.

Siz veya çocuğunuz düşük burun köprüsüne sahipseniz, durum genellikle nefes almayı bozmaz. Görünüşü sizi rahatsız ediyorsa, burun köprünüzü plastik cerrahi ile yeniden şekillendirebilirsiniz.

Çocuklarda Düşük Nazal Köprü

Bebeklerin ve küçük çocukların yüz özellikleri doğal olarak az gelişmiştir. Altta yatan bir hastalık yoksa, çocuğunuzun yüz özellikleri geliştikçe gelişir ve daha belirgin hale gelir.

Çocuğunuz düşük burun köprüsüne sahipse, ancak başka bir belirti veya sağlık sorunu veya genetik anormallik belirtisi yoksa, genellikle endişe verici bir neden yoktur. Çocuğunuzun burnunun şeklinin normal olup olmadığından emin değilseniz, çocuk doktoruyla randevu alın.

Genetik Bozuklukların Neden Olduğu Düşük Burun Köprüsü

Düşük nazal köprünün altta yatan nedenleri doğumda mevcuttur. Genellikle doğumda ya da doğumdan kısa bir süre sonra teşhis edilirler. Altta yatan nedenler arasında genetik bozukluklar, doğum kusurları ve bulaşıcı hastalık yer alır.

Ebeveynlerden çocuklarına geçirilen anormal genler genetik bozukluklara neden olur. Bu bozukluklar tedavi edilemez. Aşağıdaki genetik bozukluklar düşük nazal köprüye neden olabilir.

Doğum Kusurlarından Kaynaklanan Düşük Burun Köprüsü

Fetal alkol sendromunun (FAS) neden olduğu doğum kusurları da düşük nazal köprüye neden olabilir.

FAS hamileliğiniz sırasında alkollü içecekler içtiğinizde çocuğunuzun sahip olabileceği bir doğum kusurları grubudur. Hamileliğinizin ilk dönemlerinde alkollü içecekler içtiğinizde FAS olasılığı yükselir.

FAS şunlara neden olur:

 • Sinir sistemi problemleri
 • Büyüme eksiklikleri
 • Davranışsal problemler
 • Öğrenme güçlükleri
 • Yüz anormallikleri

FAS olan bazı çocuklarda düşük burun köprüsü görülür.

Enfeksiyon Hastalığının Neden Olduğu Düşük Burun Köprüsü

Enfeksiyonlu bir hastalık, edinilmiş bir enfeksiyondan kaynaklanır. Konjenital sifilis düşük nazal köprüye neden olabilir. Sifilis cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Hamileliğiniz sırasında sifilisiniz varsa, çocuğunuza plasenta yoluyla geçebilirsiniz. Bu, doğum sırasında vajinal kanal ile temas yoluyla da olabilir.

Konjenital sifilis bebeklerde ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyondur. Konjenital sifilisli bebekler, enfeksiyonu öldürmek için antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte tedavi düşük bir başarı oranına sahiptir.

Konjenital sifilisli bebeklerin yaklaşık %12,5’i tedavi edilmezse ölür. Hayatta kalan bir bebeğin ciddi sağlık sorunları olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Körlük
 • Sağırlık
 • Nörolojik problemler
 • Düşük burun köprüsü gibi kemik deformiteleri

Altta Yatan Problemin Teşhisi

Doktorunuz çocuğunuzun burnunun şeklinin, altta yatan bir sorundan kaynaklandığından şüpheleniyorsa genetik anormallikleri veya diğer sağlık sorunlarını tespit etmek için testler isteyebilir. Testler şunları içerebilir:

 • Çocuğunuzun burun yapısına bakmak için röntgen
 • Genetik anormallikleri tespit etmek için kromozom testleri
 • Enfeksiyonları tespit etmek ve enzim seviyelerini kontrol etmek için kan testleri

Düşük Burun Köprüsü Tamir Edilebilir mi?

Düşük burun köprüsü genellikle herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Plastik cerrahi genellikle gerekli değildir. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz, plastik cerrahı ile burun köprüsünü nasıl yeniden şekillendirebileceği hakkında konuşun.

Ameliyat sonuçları burun köprüsünüzün düzlüğüne ve diğer yüz özelliklerine bağlı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...