Düşük Gözkapağı Nedenleri Nelerdir ?

Düşük Gözkapağı Nedenleri Nelerdir ?

Ptoz, sarkık üst göz kapağı için kullanılan tıbbi terimdir. Göz kapağı sarkması bazen şiddetli ise görüşünüzü etkileyebilir. Ptoz bir hastalık değildir. Tedavi için aramanız gereken bir durumun belirtisidir.

Düşük Gözkapağı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Ptozu olan çocuklar tembel bir göz geliştirmek için yüksek risk altındadır. Göz tembelliği olarak adlandırılan tembel göz, tek gözde görüntünün bulanıklaşması veya yokluğudur.

Ptoza Ne Neden Olur?

 • Göz kapaklarının kaslarını, sinirlerini veya cildini etkileyen bir dizi faktör ptoza neden olabilir. Göz kapaklarınızın yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan kaslara levator kasları denir. Yaşlılıktan veya yaralanmalardan zayıflayabilirler. Ayrıca bazı kişiler normalden daha zayıf olan göz kaslarıyla doğabilir ve genç yaşta ptoz geliştirmelerine neden olabilir.
 • Sinir hasarı da ptoza katkıda bulunabilir. Ptozun yaygın bir nedeni Horner sendromudur. Horner sendromu yüz ve gözlerde meydana gelen bir sinir hasarı formudur. Genelde altta yatan bir durumun sonucudur. İnme ve diğer beyin yaralanmaları, omurilik yaralanmaları ve bazı akciğer kanseri türleri Horner sendromuna ve pt oza neden olabilir.
 • Diyabet ve myastenia gravis gibi bazı kronik durumlar da ptoz riskinizi artırabilir. Şeker hastalığı şekeri doğru işlememektir. Göz hastalığı da dahil olmak üzere bir takım komplikasyonlara yol açabilir. Myastenia gravis, kaslarınızın ve sinirlerin iletişimini etkileyen bir otoimmün hastalıktır.
 • Küme tipi baş ağrıları da bazı insanlarda pitoza neden olabilir. Küme baş ağrıları, “kümelenme periyotları” sırasında sıklıkla saldıran ve daha sonra gerileyen şiddetli baş ağrılarıdır.

Ptoz Belirtileri Nelerdir?

Ptozun birincil belirtisi, üst göz kapağının görünür bir sarkmasıdır. Ptoz çocukları ve yetişkinleri hayatın herhangi bir aşamasında etkileyebilir. Bir veya iki gözde belirtiler görebilirsiniz. Sarkık göz kapaklarıyla doğan kişilerde konjenital pitoz vardır. Konjenital ptoz belirtilerinden biri göz kapaklarında düzensiz veya olmayan buruşukluklardır.

Ptoza sahip olan çocuklar, bu semptomu olan kişiler için ortak olan belirli jestleri veya vücut pozisyonlarını kullanabilirler. Sık kaş kaldırma ve baş eğme, pitozun normal görüşe müdahale ettiğini gösterebilir.

Ptoz Nasıl Teşhis Edilir?

American Gözbilim Akademisi, ptozlu çocuklar ve yetişkinler için göz testlerinin önemini vurgulamaktadır. Göz çizelgesi kullanan bir görme testi, göz kapağındaki sarkıklığın sizin veya çocuğunuzun görüşünü tehlikeye atıp atmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Diyabet ve otoimmün durumları tespit etmek için kullanılan kan testleri ptozın altında yatan nedenini teşhis etmede yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca göz çevresindeki yapısal anormalliklerin soruna neden olup olmadığını görmek için röntgen de isteyebilir.

Ptoz için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ptoz tedavisi değişir. Eğer diyabet nedense, doktorunuz size bu durumun nasıl yönetileceğini öğretecektir. Aşağıdakilerden herhangi birinin neden olduğu göz kapaklarını düşürmek, doktorunuzun altta yatan durumu ele aldıktan sonra çözülebilir:

 • omurilik yaralanmaları
 • tümörler
 • sinir hasarı
 • kanser

Myastenia Gravis’in Neden Olduğu Ptoz Tedavisi

Eğer myastenia gravis nedense, doktor muhtemelen bu hastalığın ptozunu ve diğer semptomlarını hafifletmek için ilaç reçete edecektir. Neostigmin ve piridostigmin gibi ilaçlar, kaslarınızın ve sinirlerin daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca prednizon veya diğer bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar da reçete edebilir.

Konjenital Ptoz Tedavisi

Konjenital ptoz durumunda levator kasları genellikle kendi başlarına gelişmez. Ameliyat gerektirebilirler. Cerrahi onarım, göz kapağını kaldırmak için levator kaslarını manuel olarak sıkıştırmayı içerir. Ameliyattan hemen sonra gözünüzü açıp kapama konusunda sorun yaşayabilirsiniz, ancak iyileştikçe bu işlev geri dönecektir. Bir göz kapağı asansörü, çoğu durumda normal görüşü geri yükleyebilir.

Ptozu olan çocuklar tembel bir göz geliştirmek için yüksek risk altındadır. Göz tembelliği olarak adlandırılan tembel göz, tek gözde görüntünün bulanıklaşması veya yokluğudur. Ambliyopi, beyniniz ve gözünüz arasındaki sinir bağlantılarını bozduğunuzda ortaya çıkar.

Bu durum için bir tedavi, göz tembelliğinizi daha verimli hale getirmek için normal gözünüzün üzerine bir yama koymaktır. Pitozun cerrahi onarımı tembel gözlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Ptozun altında yatan nedeni, bu durumdaki insanların bakış açısının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Görme, göz fonksiyonu ve gözün görünümünde ameliyat çok başarılı olabilir.

Amerikan Gözbilim Akademisi fazla deriyi alarak kaslarda küçük bir kıvrılma yapabilir ve göz kapağı görünüşünde önemli bir fark yaratabilir der. Daha ciddi durumlarda levator kasının güçlendirilmesi ve yeniden bağlanması gerekebilir. Ancak bazı durumlarda, ameliyattan sonra bile göz kapaklarınız tamamen simetrik görünmeyebilir.

Ameliyat aşağıdaki riskleri taşır:

 • yara
 • asimetri
 • anormal bir kapak kırığı
 • göz kapağının tamamen kapanamaması

Bu nedenle, ameliyat sadece engelleyici bir ptoz durumunda önerilidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...