Düşük Yaptıktan Sonra Görülen Depresyon

Düşük Yaptıktan Sonra Görülen Depresyon

Hamileliklerin çoğu sağlıklı bebeklerin doğumuyla sonuçlansa da, hamileliklerin %10 ila 20’sinde düşük görülmektedir. Düşük, bebeğin20 haftalık olmadan önce aniden kaybedilmesidir. Çoğu düşük, hamileliğin ilk 3 ayında görülmektedir. Doğal düşük olarak da bilinen düşükler genellikle bebek anne rahminde gelişemediğinde görülür. Düşüklerin tam nedeni anlaşılamamaktadır. Ancak, bu durumun bebeğin genlerinde veya kromozomlarında sorun olduğu zaman yaşandığına inanılmaktadır.

Düşük Yaptıktan Sonra Görülen Depresyon

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Düşük yaşanan hamileliklerden sonra üzüntü, kızgınlık ve suçluluk yaşanması yaygın olarak görülür.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düşük riski yada hamilelik ile ilgili her türlü sorunları en aza indirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmana görünmeniz gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Düşüğe Neden Olan Bazı Sağlık Sorunları

Annedeki bazı sağlık sorunları da düşüğe neden olabilir:
!Diyabetin kontrol edilememesi veya teşhis edilememesi
!Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da dâhil olmak üzere viral veya bakteriyel enfeksiyonlar
!Tiroit ve böbrek üstü bezlerinde görülen hormon sorunları
!Lupus ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları
Düşükten kaynaklanan bebeğin kaybedilmesi bazı kişiler için yıkıcı olabilir. Hamileliğiniz erken sonlanmış olsa bile kaybettiğiniz bebeğinize karşı güçlü bir bağ hissedebilirsiniz.

Düşük Yaşandıktan Sonra Görülen Depresyonun Belirtileri

Düşük yaptıktan sonra derin bir üzüntü duymanız ve yas tutmanız normaldir. Bazı kadınlarda bu hisler depresyona yol açabilir. Majör depresyon bozukluğu olarak da bilinen depresyon sürekli ve yoğun bir şekilde üzüntü yaşanmasına neden olan bir akıl sağlığı hastalığıdır. Depresyonu olan pek çok kişi önceden keyif duyduğu aktivitelere karşı ilgi kaybı ve günlük işleri yapmada zorlanma yaşayabilir.

Depresyon teşhisi konması için en az iki hafta boyunca her gün bu belirtilerden beş ya da daha fazlasını yaşamanız gerekir:

Üzgün, boşlukta gibi ve çaresiz hissetmek

Asabi veya bunalmış hissetmek

Düzenli yaptığınız tüm aktivitelere karşı ilginin ve alınan keyfin kaybolması

Anormal olarak yorgun ve enerjisiz hissetmek

Çok fazla ya da çok az uyumak

Çok fazla ya da çok az yemek

Gergin, huzursuz ve sıkıntılı hissetmek

Kendini değersiz hissetmek ve suçlamak

Odaklanmakta, bir şeyleri hatırlamakta ve karar vermekte zorlanma

Ölümü ve intiharı düşünme

İntihar girişiminde bulunma

Tedaviden sonra bile bir türlü geçmeyen ağrılar yaşama

Düşük yaptıktan sonra görülen depresyon genellikle düşük yaptıktan hemen sonra şiddetlenir. Yapılan bir çalışmada araştırmacılar düşük yapan kadınlarda görülen depresyon oranlarının bir yıl içinde azaldığını belirtmektedirler. Bir yıldan sonra düşük yapan kadınların yaşadığı depresyon, düşük yapmayan kadınlarınki ile benzer bir duruma gelmiştir.

Düşük yaptıktan sonra görülen depresyon sadece kadınları etkilemez. Araştırmacılara göre, erkeklerin de önemli bir kısmı partnerleri düşük yaptığında depresyon yaşamaktadır. Ancak düşük yapıldıktan sonra erkeklerin kadınlara göre depresyondan daha kolay iyileştiği görülmüştür.

Düşük Yaptıktan Sonra Görülen Depresyonla Başa Çıkmak

Düşük yapıldıktan sonra duygusal anlamda iyileşmek vakit alabilir. Depresyon durumunda hem anne adaylarının hem de baba adaylarının genellikle tedaviye ihtiyaçları olur.

Yaygın olarak uygulanan bazı depresyon tedavileri:

  • Beyindeki kimyasalların dengelenmesine ve depresyon belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olabilecek antidepresan ilaçlar
  • Duygularınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak ve yasla sağlıklı bir şekilde baş etmenizi sağlayacak psikoterapi
  • İlaç ve psikoterapiye yanıt vermeyen ciddi depresyon vakalarını tedavi etmek için kullanılan beyne hafif elektrik akımlarının gönderildiği elektrokonvülsif tedavi

Depresyonunuz varsa tedavi planına bağlı kaldığınızda gelişmeleri görebilirsiniz. Dengeli beslenme, yeterli uyuma ve düzenli egzersiz yapma enerji seviyenizi artırıp belirtilerinizi hafifletecektir.

Düşük yaptıktan sonra çiftlerin depresyonla baş etmek için birbirlerine yardımcı olmaları çok önemlidir. Erkekler ve kadınlar yası farklı şekillerde ifade ederler. Bu nedenle kayıp yaşandığında partnerlerin birbirlerinin duygularına saygıyla yaklaşmaları gerekmektedir. Çiftler, duygularını düzenli olarak açık bir şekilde paylaşmaya odaklanabilirler.

Düşük yaşadıktan sonra bu hislerle başa çıkmaya çalışan başka çiftlerin hikâyelerini okumanız depresyonu kontrol altına almanın yollarını ararken size yardımcı olacaktır. Bu konu üzerinde yazılmış gerçek hikâyelere dayanan kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Bu tür kitaplarda kayıpla başa çıkmak için ne yapabileceğinize dair tavsiyelerde bulunmaktadır. Düşükten sonra depresyonla mücadele eden çiftlerin destek gruplarına katılmaları da yardımcı olacaktır. Yaşadığınız yerde bu tür destek grupları olup olmadığını doktorunuza danışabilirsiniz.

Düşük yapan kadınların çoğunda depresyonun bir yıl içinde azalması beklenir. Tedavi genellikle belirtileri rahatlatmak konusunda etkilidir. Destek grupları kadınların tekrar kendi ayakları üstünde durabilmeleri için faydalı olabilir. Düşük yapan pek çok kadın, hayatlarının ileriki safhalarında başarılı hamilelikler geçirmektedir. Mayo Clinic’e göre, iki kez üst üste düşük yaşayan kadınların oranı %5 iken üç kez üst üste düşük yaşayan kadınlarda bu oran %1’dir.

Düşük yaptıktan sonra görülen depresyonla başa çıkmak için kullanabileceğiniz pek çok kaynak bulunmaktadır. Yardıma ihtiyacınız olduğunda çevrenizdekilere ve doktorunuza ulaşmaktan çekinmeyin.

Soru: 

Yakın zamanda düşük yapan arkadaşıma veya ailemden birine nasıl yardımcı olabilirim?

Cevap:

Her türlü kaybın kayıp olduğunu unutmamalısınız. Hamilelik ne kadar sürmüş olursa olsun anne ve bebek arasında bir bağ olur. Hiçbir zaman bu durumun kafaya takılmayacak bir şey olduğunu veya bu olayı arkasında bırakması gerektiğini söylememelisiniz. Bunun yerine bu kişiyi dinlemelisiniz. Size olup biteni anlatmasına, düşük yaşadığında ne hissettiğini ve korkularını anlatmasına izin verin. Konuşmaya hazır olun ancak sessiz kalmaya da hazır olun. Karşınızdaki kişinin tutumuna dikkat edin. Bu durumla iyi bir şekilde baş edemediğini düşünüyorsanız, ona bu durumu yaşayan tek kişi olmadığını hatırlatarak yardım alması için onu cesaretlendirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...